Udostępnij
Skomentuj

Gwoździarka pneumatyczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Gwoździarki pneumatyczne są doceniane za swoją moc i wytrzymałość, ale mają też pewne wady, z których największą jest ograniczona mobilność. Co ma większe znaczenie: wady czy zalety? Jak wybrać gwoździarkę, która sprawdzi się najlepiej w konkretnych warunkach, na jakie kryteria zwracać uwagę?

Kryteria wyboru

Kryteria wyboru gwoździarki pneumatycznej można podzielić na te, które dotyczą bezpośrednio konstrukcji i te, które opisują konkretne rozwiązania techniczne. Dzięki takiemu podejściu udaje się uniknąć zakupu narzędzia niesprawdzającego się w konkretnej funkcji.

Kryteria konstrukcyjne

Gwoździarka pneumatyczna musi być dobrze wyważona. W sklepie niestety nie da się tego dobrze ocenić, ponieważ dopiero po dołączeniu węża zasilającego można stwierdzić, czy całość jest dobrze wyważona. Warto jednak – mając pewne doświadczenie w pracy z narzędziami pneumatycznymi – ocenić, czy konkretne urządzenie pozwoli na wygodną pracę w wybranym miejscu.

Wygodny uchwyt. W gwoździarkach pneumatycznych drgania przy wystrzeleniu gwoździa są stosunkowo niewielkie, ale i tak warto zainwestować w narzędzie z wygodniejszym uchwytem, pozwalającym stabilnie złapać urządzenie nawet w niekomfortowej pozycji.

Wzierniki magazynka. Większość gwoździarek pozwala w ten czy inny sposób podejrzeć, ile gwoździ pozostaje jeszcze w magazynku. Warto jednak zwrócić baczniejszą uwagę na to, jak skonstruowane są wzierniki – czy żeby przez nie zajrzeć, trzeba przerywać pracę albo mocno się pochylić lub odgiąć? Jeśli tak, to nie spełnią one swojego zadania.

Skośny wylot. Niektóre gwoździarki pneumatyczne są konstrukcyjnie przystosowane do wbijania gwoździ pod kątem. Są one wtedy wyposażone w zębate pierścienie wokół wylotu albo przynajmniej właściwie ścięte. Należy jednak przy wyborze takiego narzędzia pamiętać, że jeśli żeby nie chowają się, to wbijanie gwoździ prostopadle będzie większym wyzwaniem.

Kryteria techniczne

Energia wystrzału i ciśnienie robocze. Ponieważ podanie energii w przypadku urządzeń pneumatycznych bywa kłopotliwe, to częściej podaje się prawidłowe ciśnienie robocze. Tu trzeba uważać, by kompresor w ogóle był w stanie zasilić gwoździarkę takim ciśnieniem – zwykle są to dość spore wartości, co najmniej rzędu 7-7,5 bar, więc najsłabsze sprężarki nie dadzą rady.

Długość i typ gwoździ. Każda gwoździarka może pracować tylko z gwoździami określonej długości, średnicy i z konkretnym typem łba. W zasadzie nie sposób ocenić, jaki typ jest najlepszy – to zależy wyłącznie od specyfiki wykonywanych zadań. Większość sprzętu z tej rodziny pracuje na „druciakach”, ale niektóre gwoździarki są przystosowane do wystrzeliwania gwoździ z papierowej taśmy.

Rodzaj powierzchni. Większość gwoździarek pneumatycznych to narzędzia uniwersalne, które pozwalają na pracę w materiałach miękkich i twardych. Warto jednak pamiętać o tym, że typowa gwoździarka pneumatyczna do betonu będzie miała parametry nieco inne od podstawowej gwoździarki do drewna – wynika to ze specyfiki różnych materiałów.

Strzał sekwencyjny i automatyczny. Większość dobrych gwoździarek pozwala na przełączenie z trybu sekwencyjnego w automatyczny, kiedy kolejne gwoździe są wystrzeliwane najczęściej z szybkością 2 sztuk na minutę. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ale wymaga lepszego zaplanowania prac i przydaje się tylko tam, gdzie można faktycznie dość szybko przesuwać narzędzie.

Producenci i ceny

Gwoździarki pneumatyczne są stosunkowo tanie. Nawet gwoździarka pneumatyczna Makita, DeWalt lub Yato kosztuje około 500 złotych, a czasem mniej. Należy jednak pamiętać, że zakup narzędzia jest tu tylko częścią kosztów. Trzeba też rozważyć, jaki kompresor do gwoździarki pneumatycznej się sprawdzi – często producenci polecają wybrany model z własnej oferty, co pozwala łatwo oszacować parametry właściwego zasilania. 

Wśród producentów gwoździarek pneumatycznych są też firmy znane raczej wśród profesjonalistów – ich sprzęt jest droższy, ale najczęściej cechuje się lepszymi właściwościami użytkowymi. Najdroższe gwoździarki pneumatyczne kosztują kilka tysięcy złotych – to sprzęt, który wytrzyma lata intensywnej eksploatacji, ale nie jest potrzebny w zastosowaniach amatorskich. 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)