Udostępnij
Skomentuj

Huśtawki w mieszkaniu – czy warto? Jak zamontować?

Huśtawki w mieszkaniu cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko doskonale się prezentują, są też wygodne i komfortowe. Jaką huśtawkę do mieszkania wybrać?

Niebanalne huśtawki do mieszkania atrakcyjnie wyglądają w salonie lub sypialni, są także ciekawym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Posiadając w swoim mieszkaniu stylową huśtawkę, nie trzeba czekać na słoneczne i ciepłe dni, aby oddać się błogiemu lenistwu. Pod względem stylistycznym, z łatwością można znaleźć model wpisujący się w aranżację wnętrza. Huśtawki w mieszkaniu nie sprawdzą się jedynie w klasycznych wnętrzach, w pozostałych można je umiejscowić praktycznie w każdym pomieszczeniu poza łazienką, kuchnią i przedpokojem. Jaką huśtawkę zamontować w mieszkaniu? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Huśtawka w mieszkaniu – czy warto?

Dostępne w ofertach producentów huśtawki do mieszkania mogą przybierać formy wygodnych foteli podwieszanych, hamaków, a także niewielkich siedzisk ze sznurków i drewna. Niezależnie od wielkości i typu, są to meble wygodne i doskonale prezentujące się w mieszkaniu. Umieszczone naprzeciw kominka czy telewizora można wykorzystać do popołudniowego relaksu. Nie gorszym pomysłem jest umiejscowienie ich naprzeciwko dużego okna lub w pobliżu przeszklonych drzwi wychodzących na ogród. Zastanawiając się nad zakupem huśtawki do mieszkania, warto poznać jej zalety oraz wady. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech tego rozwiązania.

Zalet i wady huśtawek w mieszkaniu

ZALETY

 • dostępne w wielu wariantach – kolorystycznych, stylistycznych, a także w różnych wielkościach,
 • produkowane z wykorzystaniem wielu materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, wilgoć itp.
 • stanowią atrakcyjny element wyposażenia wnętrza,
 • pasują do wielu niebanalnych aranżacji i stylów wnętrzarskich,
 • są wygodne i komfortowe,
 • można na nich wypocząć, zrelaksować się, a także zdrzemnąć,
 • można wykorzystać je w wielu pomieszczeniach w domu,
 • z chęcią korzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli.

WADY

 • nie pasują do wnętrz klasycznych,
 • trzeba znaleźć dla nich odpowiednie miejsce – nie można zawiesić ich zbyt blisko ściany oraz mebli, gdyż uniemożliwi to swobodne bujanie się na fotelu,
 • ponadto nie zaleca się montowania huśtawek w mieszkaniu w sufitach podwieszanych, a także sufitach gipsowo-kartonowych,
 • nietuzinkowe fotele plecione z wikliny lub rattanu należą do rozwiązań drogich.

Jaką huśtawkę do mieszkania wybrać?

Fotele, siedziska, hamaki. Duże, małe. Dla dzieci i dla dorosłych. Huśtawki do mieszkania różnią się między sobą budową, wielkością, a także materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane. Huśtawka w mieszkaniu może przybierać formę:

 • fotela podwieszanego – może mieć zarówno kształt kuli, jak i kokonu. Te pierwsze modele pojawiły się już w 1968 roku za sprawą fińskiego projektanta Earo Aarnio i od tego czasu są niewątpliwie jednym z częściej wybieranych rozwiązań jako huśtawka w mieszkaniu. Fotele typu kokon są nieco większe i mają kształt półotwartego migdała. Często oferowane są jako konstrukcje dwuosobowe, w których wypoczywać mogą jednocześnie dwie dorosłe osoby;
 • hamaka – czyli wygodnego fotela składającego się z miękkiego siedziska wykonanego z tkaniny (najczęściej bawełnianej) i długich link służących do zawieszenia huśtawki. W przeciwieństwie do tradycyjnych hamaków, tego typu podwieszane siedziska mocuje się na jednym haku;
 • siedziska na sznurkach – który wyglądem jest niemal identyczny jak tradycyjne ogrodowe huśtawki. Składa się z drewnianego siedziska wyściełanego miękkimi poduchami oraz mocowań na grubych sznurkach.

Biorąc pod uwagę materiał użyty do produkcji huśtawek do mieszkania, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

 • huśtawka w mieszkaniu plastikowa – zrobiona z wysokiej jakości tworzywa sztucznego np. poliwęglanu, ma kształt popularnej przezroczystej bańki. Aby zwiększyć komfort użytkowania, tego typu huśtawki sprzedawane są wraz z miękkimi i wygodnymi poduchami;
 • huśtawka w mieszkaniu rattanowa – wykonana z naturalnego materiału, jakim jest drewno rotangu – dzięki elastyczności surowca formowana może być w dowolne kształty. Rattan prezentuje się efektownie, nie jest jednak materiałem odpornym na działanie promieni słonecznych – wystawiony na długą ekspozycję na słońce, blaknie. Z rattanu produkuje się najczęściej huśtawki-fotele w kształcie kuli oraz kokonu;
 • huśtawka w mieszkaniu metalowa – wykonana z aluminium, metalowa siatka zaliczana jest do najsolidniejszych i najwytrzymalszych rozwiązań. Tego typu huśtawka w mieszkaniu jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na uszkodzenia mechaniczne;
 • huśtawka w mieszkaniu materiałowa – uszyta z miękkiej bawełny lub poliestru i zawieszona na wytrzymałych linach doskonale prezentuje się w niewielkich pomieszczeniach. Jest lekka, komfortowa i przewiewna;
 • huśtawka w mieszkaniu z technorattanu – wykonana z syntetycznego odpowiednika rattanu, atrakcyjnie się prezentuje i w przeciwieństwie do fotela z materiału naturalnego, jest odporna na wilgoć i promieniowanie UV. Huśtawki z technorattanu są łatwe do utrzymania w czystości.

Jak zamontować huśtawkę w mieszkaniu?

Wieszanie huśtawki w mieszkaniu nie powinno sprawić nikomu większego problemu. Do zamocowania w suficie fotela podwieszanego niezbędne będą: wiertarka, kołki rozporowe, haki huśtawkowe, a także lina lub łańcuch. Trzy ostatnie elementy zazwyczaj znajdują się w zestawie wraz z huśtawką.

Wygodne fotele podwieszane można zamontować w drewnianej futrynie lub w betonowym suficie – należy dobrać odpowiedni rodzaj wierteł. Wieszania huśtawek należy wystrzegać się w sufitach podwieszanych lub tych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, fotel będzie dla nich zbyt dużym obciążeniem.

Większość dostępnych huśtawek mocuje się na dwóch hakach, niektóre – rzadziej spotykane rozwiązania, wymagają jedynie jednego punktu montowania. Wieszając huśtawkę w mieszkaniu, trzeba znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko ściany i mebli, tak aby można było swobodnie się na niej bujać.

Huśtawka w mieszkaniu – aranżacje

Jeszcze parę lat temu była elementem spotykanym jedynie w pokojach dziecięcych, dziś jej obecność w salonie nie dziwi już nikogo. Huśtawka w mieszkaniu jest doskonałym miejscem relaksu, idealnie wpisuje się też w specyfikę i stylistykę nowoczesnych salonów. Nawet w niewielkim mieszkaniu znajdzie się dla niej miejsce, szczególnie że oferowane przez współczesnych designerów propozycje, dostępne są w różnych wielkościach.

W przestronnym salonie zastosować można zarówno wykonany z tworzywa sztucznego, przezroczysty fotel „Bubble Chair”, jak i doskonale prezentującą się obszerną huśtawkę wykonaną z rattanu lub wikliny. Drugie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w subtelnych wnętrzach skandynawskich oraz hampton. Przezroczystą huśtawkę bańkę wstawić można z kolei do salonów minimalistycznych lub high-tech. Huśtawka w mieszkaniu retro? Oczywiście! Do sypialni lub salonów nawiązujących do lat 70. czy 80. idealnie pasowała będzie huśtawka a’la hamak, a także niebanalne siedziska sznurkowe.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)