Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać obraz do salonu?

Wybór obrazu do salonu może okazać się trudnym zadaniem. Jest to element dekoracyjny, który podobnie jak rzeźby, czy meble może odmienić wygląd wnętrza. Jak więc wybrać obraz do salonu, aby do niego pasował? Przede wszystkim musi to być decyzja przemyślana, poprzedzona analizą stylu, który pasuje do wnętrza, ale i do właściciela mieszkania – każda osoba ma indywidualny styl, który przejawia się właśnie w takich dodatkach jak obrazy.

Jak wybrać obrazu do nowoczesnego salonu?

Nowoczesne wnętrza z roku na roku zyskują coraz więcej zwolenników. Nietypowe dodatki to jeden z elementów, który wyróżnia wnętrza typu studio czy lobby w stylu industrialnym. Minimalizm zostaje przełamany tutaj przez pojedyncze dodatki, które powinny być zauważalne. Wiele jednak zależy w tym wypadku od mody, która co jakiś czas ulega zmianie. Pojawia się zatem pytanie: jaki obraz do salonu nowoczesnego? Idealny obraz do salonu nietypowego to mocne akcenty: kwiaty, dmuchawce, baletnica, anioły lub akty. Wszystko zależy od gustu wybierającego. Coraz większą popularnością cieszą się także obrazy do salonu czarno białe – mogą być one jednak mało widoczne w szarych, modernistycznych wnętrzach. Dlatego zazwyczaj w tym przypadku wybór pada na obraz do salonu z czerwienią lub turkusem. Nietypowym rozwiązaniem mogą być także obrazy do salonu z napisami.

Salon w stylu skandynawskim

Współczesne wnętrza bardzo często stylizowane są także na styl skandynawski – prosty, o neutralnych kolorach, pasujący do każdej przestrzeni. Według trendów rynkowych jest to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Jaki obraz do salonu w stylu skandynawskim lub salonu szarego będzie najlepszy? Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będą neutralne kolory – szarości, biel, brązy, odcienie koloru kremowego w połączeniu z naturalnymi motywami np. roślinnymi. Takie obrazy mają dodatkową zaletę – są uniwersalne i nawet przy zmianie wystroju salonu można je zatrzymać lub wykorzystać w innym pomieszczeniu np. w sypialni.

Obrazy do salonu – antyk – czy warto?

Stylowe wnętrze to także dodatki takie jak obrazy. O ile chodzi o wspomniany wcześniej styl skandynawski, wybór obrazu do salonu nie jest bardzo trudny, co jednak dla wnętrza klasycznego, vintage? W tym przypadku warto postawić na antyki. Oczywiście zakup takiego obrazu wiąże się z większymi kosztami – obrazy, które uznawane są za antyki lub namalowane zostały przez znane osobistości to kwota rzędu od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Obraz do salonu tego typu zazwyczaj eksponowany jest w ramie  - często zdarza się, że ona sama warta jest więcej niż malowidło. Czasem także warto zainwestować w okazję za kilka tysięcy złotych – obraz może zawisnąć w salonie na kilka lat, a później można sprzedać go nawet kilkukrotnie drożej.

Jaki obraz do małego salonu?

Wybierając obraz do małego salonu, należy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Trzeba pamiętać, że ozdoba tego typu nie powinna dominować we wnętrzu, dlatego rozmiar obrazu ma znaczenie. Na rynku dostępne są obrazy do salonu o popularnych rozmiarach: 150x50, 120x80, 120x100, 120x90, 120x50, 100x70. Do naprawdę małych pomieszczeń najlepszy będzie najmniejszy z wymienionych rozmiarów. W średnich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem będzie obraz do salonu 120x60 lub 120x40 – dzięki temu zostanie zachowania odpowiednia proporcja a dodatek, którym jest obraz, nie zawładnie wnętrzem.

Jak samemu zrobić obraz do salonu?

Mimo wielu poszukiwań może okazać się, że nie znajdziemy idealnego obrazu, który spełni naszego oczekiwania. W dzisiejszych czasach jednak wszystko jest możliwe – można więc samemu namalować obraz do salonu. Jak? To bardzo proste – wystarczy kawałem płótna o wymiarach, jakie ma mieć obraz, pędzel lub gąbka i farby – mogą to być np. akwarele. Obrazy do salonu, zwłaszcza jeżeli chodzi o akwarele, ostatnimi czasy są coraz popularniejsze – koszt ich wykonania w domu jest niewielki, jest to także bardzo proste zadanie. Płótno w zależności od rozmiaru można kupić w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w sklepie z akcesoriami malarskimi. Akwarele można otrzymać niemal w każdym sklepie papierniczym lub markecie – podobnie jak pędzle lub gąbkę. Warto wcześniej zastanowić się co ma znaleźć się na obrazie. Można inspirować się przy tym obrazami z sieci – nie warto ich jednak kopiować. Jeżeli już tworzymy własne dzieło – warto by było oryginalne. Nie potrzeba także wielkiego talentu, by samemu zrobić obraz do salonu – wystarczy odrobina kreatywności.

Obrazy od zawsze były ozdobą domu – to nigdy się nie zmieni. Można traktować je jak dzieła lub jako inwestycję w przyszłość. Jaki obraz wybrać? Nie ma uniwersalnego schematu wyboru – trzeba kierować się własnym gustem, ulubionym stylem lub artystą. Można także obudzić artystę w sobie i stworzyć dzieło, które być może za kilka lat będzie ozdobą pożądaną przez inne osoby.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)