Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać żyrandol do salonu? Który będzie najlepszy?

Żyrandol to ukoronowanie salonu – zwykle jako pierwszy rzuca się w oczy, kiedy wchodzimy do pomieszczenia. Ważna jest tak jego wielkość, jak materiał i design. Wybór nie należy jednak do łatwych – na rynku istnieje cała gama propozycji, stylów, a także dość spora rozpiętość cenowa. Czym się kierować, aby dokonać udanego wyboru? Jaki model jest najlepszy do salonu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przebrnięcie przez bogatą ofertę rynkową jest zadaniem dość żmudnym – ilość dostępnych materiałów, stylizacji i pomysłów na aranżację otwierają bowiem szerokie pole do popisu dla projektantów. Dlatego zanim zaczniemy przeglądać oferty, warto zastanowić się, jakie są nasze priorytety oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Na co szczególnie zwracać uwagę?

 • Wielkość salonu – to kluczowy czynnik, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze. Zbyt duży żyrandol będzie optycznie pomniejszał pomieszczenie, zbyt mały – niedostatecznie oświetli salon. Nie bez znaczenia jest też obecność okien oraz innych źródeł oświetlenia. Zanim wybierzemy żyrandol, przyjrzyjmy się więc naszej przestrzeni i określmy, jak duży żyrandol chcielibyśmy w niej widzieć.
 • Styl wnętrza – żyrandol, jako centralna część salonu, powinien być dopasowany do stylu całego pomieszczenia. Dopuszczalne są oczywiście awangardowe akcenty i pewna zadziorność wyboru, dotyczy to jednak niemal wyłącznie przestrzeni nowoczesnych czy artystycznych, o oczywiście ma swoje granice. Zastanówmy się, jaki styl prezentuje lub będzie prezentował nasz salon i dopasujmy do nich swój wybór (pomysły na aranżację niżej).
 • Materiał – stal, drewno, kryształ, plastik, a może papier? Szkło matowe czy przezroczyste? Wybór materiałów jest dość szeroki, a od niego będzie zależał tak styl, jak i jakość i cena wybranego modelu. Salon pełni funkcję użytkową, ale często też dekoracyjną, najczęściej projektanci polecają zrezygnować więc z materiałów sztucznych – na przykład plastiku. Jego walory sprawiają, że lepiej sprawdzi się w np. kuchni, do salonu natomiast lepiej wybierać klasyczne materiały, jak kryształ, drewno czy kute żelazo.
 • Cena – ile jesteśmy w stanie wydać na żyrandol? Zanim wybierzemy się do sklepu, określmy kwotę, ponieważ rozpiętość cenowa może nas zaskoczyć. Jeśli zależy nam na prostym, funkcjonalnym żyrandolu w klasycznym lub nowoczesnym stylu dostaniemy go już od 100 zł. Żyrandol odpowiada często za klimat całego pomieszczenia, stąd klienci często decydują się jednak na znacznie droższe rozwiązania – tańszy żyrandol kryształowy można dostać za 350–400 złotych, droższy nawet za kilkanaście tysięcy.

Warto wiedzieć

Najdroższy żyrandol świata jest warty ponad 8 mln dolarów!

Jaki żyrandol do małego salonu?

W małych salonach wcale nie musimy rezygnować z klasycznych żyrandoli. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad przy wyborze odpowiedniego modelu.

 • Transparentny klosz – daje jaśniejsze, rozproszone światło, dzięki czemu salon wydaje się być optycznie większy.
 • Światło skierowane na sufit – światło dobrze odbije się od białego sufitu, dzięki czemu nie tylko rozświetli, ale też optycznie powiększy pomieszczenie.
 • Światło obite w lustrze – duże lustro w niskim i niewielkim pomieszczeniu optycznie powiększy pomieszczenie – światło żyrandolu będzie się od niego dodatkowo obijać.

Jaki żyrandol do wysokiego salonu?

I w tym przypadku istnieje kilka prostych trików, jak dobrze dopasować żyrandol. Tym bardziej że mamy tu większe pole do popisu – większe dosłownie, bo im obszerniejszy salon, tym większa powinna być szerokość żyrandola.

 • Światło skierowane w dół – aby optycznie obniżyć wnętrze i nie sprawiać wrażenia, że żyrandol się w nim „gubi”, warto wybrać model ze strumieniem światła skierowanym w dół.
 • Do żyrandolu warto dobrać światła boczne z zestawu bądź w tym samym stylu. Powinny być umieszczone na najdłuższej ścianie.
 • Im większy, tym lepszy – jeśli zastanawiamy się nad dwoma modelami, zawsze warto wybrać ten większy.
 • Lampy z kloszami nieprzepuszczającymi światła ze snopem skierowanym na ograniczoną przestrzeń nadadzą większym salonom klimatu.

Żyrandol do salonu – aranżacje

Klasyczne żyrandole są najpopularniejsze. Zwykle są to modele wykonane z kutego żelaza lub stali, ze zdobionym, matowym szkłem. Warto jednak zastanowić się także nad odważniejszymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest na przykład żyrandol z papieru. Sprawia wrażenie lekkości, jest naturalny i pomysłowy. Coraz częściej wybierany jest przez klientów żyrandol do salonu czarny – wykonany z metalu. Odciągnie on uwagę od mniej ciekawych elementów aranżacji, będzie przykuwał uwagę. To rozwiązanie polecane jest raczej do nowoczesnych wnętrz.

Dla stylów wiejskich, rustykalnych możemy wybrać żyrandole do salonu z drewnem – czy to będącego elementem, czy osią konstrukcji (na przykład lampki na planie drewnianego koła). Klasycznym, dodającym splendoru rozwiązaniem jest ponadto żyrandol kryształowy – polecany jest jednak do dużych pomieszczeń, mniejsze może przytłoczyć. W jego przypadku musimy się też liczyć z wysoką ceną. Tańsze modele mogą zamiast luksusowo wyglądać kiczowato. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)