Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrze oświetlić salon? Jakie lampy wybrać?

Urządzasz mieszkanie? Dowiedz się dlaczego oświetlenie ma znaczenie i jak je zaplanować w twoim salonie.

Jak rozjaśnić ciemne pomieszczenie?

W mieszkaniu, w którym jest dużo światła czujemy się lepiej, taka jest nasza natura i ciężko z nią walczyć. Dlaczego oświetlenie ma znaczenie? Dzięki promieniom słonecznym zyskujemy dobre samopoczucie, energię i dawkę witaminy D, co prawda mowa o naturalnym świetle, ale ze sztucznym również można zdziałać cuda.

Polecane lampy sufitowe

Zanim przejdziemy do tego jak zaplanować oświetlenie salonu, poznajmy kilka wskazówek, dzięki którym zyskamy trochę światła.

 • Jasne kolory ścian,
 • Jasna podłoga,
 • Meble wykończone na wysoki połysk,
 • Duże lustro,
 • Odsłonięte okno.

Jak dobrać żyrandol do salonu? Oświetlenie sufitowe do pokoju to bardzo ważny punkt, któremu niestety często nie poświęcamy wystarczającej uwagi. Musimy je zaplanować w dobrym miejscu, tak aby cały pokój był doświetlony. Dodatkowo, należy pamiętać, żeby dopasować lampę do stylu naszego pomieszczenia. Do klasycznego pomieszczenia dobierzmy takie żyrandole, które łączą w sobie elementy współczesności i starego przepychu. Żyrandole designerskie lub w stylu retro nie skomponują się równie dobrze z każdym wnętrzem. Wielkie, kryształowe lampy bardzo dobrze będą wyglądać w wysokich, olbrzymich pomieszczeniach, gdzie będą pełnić rolę ekskluzywnego dodatku.

Jaki rodzaj lamp do salonu wybrać?

Lampy do salonu to nie tylko oświetlenie sufitowe, ale również mniejsze kinkiety i lampy stojące. Co ciekawe, nawet nowoczesne oświetlenie salonu niejednokrotnie przewiduje kilka rodzajów lamp! Dlatego należy pozbyć się wszelkich stereotypów związanych z lampami stojącymi i kinkietami, i wpasować je do swojego wnętrza.

Zacznijmy od lamp wiszących w nowoczesnym stylu, ponieważ ich lokalizację musimy podać we wczesnym etapie remontu. Taki rodzaj lamp zapewni nam standardowe, ale i dość nijakie oświetlenie, dlatego nie powinniśmy na tym kończyć tematu. Bardzo klimatyczne i przytulne światło tworzą lampy stojące, dlatego warto je postawić między innymi przy kanapie czy fotelach, aby dodatkowo stworzyć kącik do czytania książek.

Warto wiedzieć!

Jak zrobić oświetlenie led pod sufitem? Zazwyczaj wymaga to pomocy specjalistów, choć ten trend jest tak mocny, że można w Internecie znaleźć wiele listw oświetleniowych, które zapewniają podobny efekt.

Jak wybrać kolor światła do salonu?

Kolor światła ma niemałe znaczenie, bo to właśnie ten niepozorny element buduje nastrój pomieszczenia. Oświetlenie sufitowe do pokoju z zimnym światłem pobudza nas do działania, a także sprawia, że jesteśmy bardziej skupieni. Z kolei ciepłe działa na nasz organizm relaksująco. Z tym podstawowym rozróżnieniem łatwo jest stwierdzić jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu.

Oświetlenie salonu z jadalnią powinno mieć ciepłą barwę, żeby stworzyć przyjemną atmosferę idealną do wspólnych posiłków i leniwych chwil. Z kolei oświetlenie salonu z kuchnią powinno mieć dwie części – tam, gdzie mamy miejsce z kanapą, lampy powinny mieć barwę ciepłą, z kolei te w kuchni, barwę neutralną lub zimną.

Idealna lampa do kącika czytelniczego

Odpowiednie światło do czytania jest ogromnie ważne, ponieważ w łatwy sposób możemy pogorszyć sobie wzrok. Lampa stojąca do salonu wydaje się być idealnym rozwiązaniem problemu wyboru oświetlenia do czytania. Jeśli chodzi o barwę światła, najlepiej jest się zdecydować na ciepłą, ponieważ im światło łagodniejsze, tym mniej męczy nasz wzrok.

Kolejną kwestią jest oczywiście dobranie odpowiedniego modelu lamp. Możemy zarówno wybrać jedną serię lamp i dobrać każdy rodzaj w tym samym wzornictwie, jak i pobawić się w eklektyzm, i dobierać lampy z różnych serii. Drugą opcję polubią zwłaszcza salony w stylu glamour. Jednak należy pamiętać, żeby lampy miały wspólny mianownik – może być to na przykład kolor.

Dlaczego LEDowe oświetlenie sufitowe do pokoju jest najlepsze? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania:

Zalety i wady laptopów oświetlenia sufitowego

ZALETY

 • Ogromna oszczędność pieniędzy (LEDowe żarówki zużywają nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki)
 • Bardzo duża żywotność
 • Nie nagrzewają się
 • Upadek nie jest im straszny
 • Brak rozgrzewania się żarówek – zapalają się od razu

WADY

 • Emitują światło kierunkowe, a nie rozproszone (co może być zarówno wadą, jak i zaletą)
 • Są droższe niż tradycyjne żarówki
Polecane artykuły
 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)