Udostępnij
Skomentuj

Jak łączyć kolory mebli w sypialni? Aranżacja przytulnej sypialni

Kolory w sypialni - według feng shui czy własnych upodobań? Czym się kierować, urządzając przytulną sypialnię?

Wiele osób wierzy, iż kolory w sypialni według feng shui pozwolą zapewnić zdrowy, spokojny sen. Wciąż jednak najczęściej aranżujemy wnętrza zgodnie z własnymi upodobaniami, bez zagłębiania się w jakąkolwiek filozofię.

Polecane łóżka firmy Halmar

Jaki jest przepis na aranżację przytulnej przestrzeni? Jakie meble do sypialni kupić, aby nadać jej charakteru? Jaki kolor ścian w sypialni do ciemnych mebli, a jaki kolor ścian w sypialni do białych mebli? Podpowiadamy!

Najmodniejsze kolory w sypialni

Zgodnie z powszechnym przekonaniem w sypialni nie powinny pojawiać się kolory agresywne, lecz stonowane i spokojne. W ostatnich sezonach modnym połączeniem są jasne barwy z delikatnymi pastelami. Jak łączyć kolory ścian w sypialni? Powierzchnia za zagłówkiem łóżka może zostać pomalowana na kolor przewodni pomieszczenia, w którym utrzymane zostaną także dodatki aranżacyjne. Pozostałe ściany powinny wówczas zostać utrzymane w jasnym kolorze, rozświetlającym przestrzeń. Pewnym urozmaiceniem są także kolorowe meble do sypialni.

Jak dobierać kolory w sypialni? Dla przykładu ściana za zagłówkiem może zostać pomalowana na atramentowy, błękitny, buraczkowy, grafitowy czy też miętowy. Pozostałe ściany powinny zostać wówczas utrzymane w jasnych barwach: bieli, złamanej bieli, kości słoniowej czy też beżu. Jak łączyć kolory mebli w sypialni? Te z kolei mogą nawiązywać do koloru ścian (np. sypialnia urządzona w bieli) lub też barwy przewodniej pomieszczenia. Coraz rzadziej spotykamy w sypialniach meble w kolorze naturalnego drewna.

Kolory w sypialni na poddaszu

Pewnym wyzwaniem może okazać się aranżacja sypialni na poddaszu. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, a także, w jakim stopniu doświetlone jest pomieszczenie światłem naturalnym. Kolory do sypialni ze skosami - całe pomieszczenie może zostać pomalowane w jednolitej kolorystyce lub też na wzór omawiany wcześniej, czyli jedna ściana może pozostać wyróżniona inną barwą. Jeżeli efektem ma być rozświetlenie pomieszczenia, warto postawić na kolory jasne, od których promienie słoneczne się odbijają. Atmosferę przytulności i intymności uzyskamy poprzez wykorzystanie barw nieco ciemniejszych, lecz nadal stonowanych (np. szarości). Fotele do sypialni, komoda, fototapeta czy też duże lustro mogą stanowić pewne przełamanie nudnej, z pozoru przewidywalnej przestrzeni.

Jak ożywić ciemną sypialnię?

Warto wiedzieć!

Kolory w sypialni według feng shui powinny zostać dobrane tak, aby wnętrze było harmonijne oraz pełne dobrej energii. Ważne są zarówno wykorzystane barwy, jak i ustawienie mebli. Niezalecane jest stosowanie intensywnych kolorów utrudniających wyciszenie (np. mocna czerwień). Kolorowe meble do sypialni nie są przeciwwskazane. Należy jednak pamiętać, aby nie zaburzały one harmonii pomieszczenia.

Ciemna sypialnia to problem, który pojawia się w pomieszczeniach usytuowanych od północy lub z ograniczonym dostępem do naturalnego światła. Kolory w sypialni od północy powinny ocieplać pomieszczenia, nadając mu przytulnego charakteru. Polecane barwy to: perłowy, biały, delikatny szary, a nawet subtelny róż. Unikać należy ciemnej zieleni, mocnych żółci oraz czerni.

Beżowe łóżko Oxford Halmar

Jak dobierać kolory do sypialni oraz jak łączyć kolory mebli w sypialni? Oto kilka wskazówek:

  • Jaki kolor ścian w sypialni do ciemnych mebli? Nagromadzenie w pomieszczeniu wielu ciemnych elementów może pozornie przytłoczyć wnętrze. W przypadku ciemnych mebli najlepiej zdecydować się na jasne odcienie ścian.
  • Jaki kolor ścian w sypialni do białych mebli? Białe meble ożywiają wnętrze, rozświetlając je. Zazwyczaj wykorzystywane są w sypialniach urządzanych w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. W tym przypadku możemy zdecydować się na total white z białymi ścianami lub elementem przełamania, np. jedną ścianą za zagłówkiem łóżka w pastelowym kolorze.
  • Kolory do sypialni ze skosami - oryginalnym rozwiązaniem jest pomalowanie skosów na inny kolor niż ścian pionowych.
  • Jak łączyć kolory ścian w sypialni? Barwy powinny współgrać ze sobą, tworząc harmonijną całość i ułatwiając wyciszenie się przed snem.

Jakie kolory w małej sypialni?

Mała sypialnia w bloku lub w domu jednorodzinnym wymaga dobrania kolorów, które ją optycznie powiększą. Podobnie jak kolory w sypialni od północy, także i tu barwy powinny rozjaśniać wnętrze. Mogą to być wspomniane biele, beże, delikatne szarości czy subtelne pastele. Ważne, aby kolory nie były zbyt intensywne i krzykliwe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)