Udostępnij
Skomentuj

Jak należy dbać o maseczkę wielokrotnego użytku?

Skuteczną ochronę przed wirusami w każdym momencie zapewnią nam maski ochronne wielokrotnego użytku. Należy jednak o nie odpowiednio dbać.

Brak czyszczenia i dezynfekcji sprawi, że staną się one źródłem wirusów i bakterii, przez co, zamiast chronić, tylko nam zaszkodzą. Wszystko to sprawia, że nie warto ulegać pokusie rzucania maseczki na półkę zaraz po przyjściu do domu lub chowania jej do szafy.

Konieczność dbania o maski ochronne dotyczy zarówno modeli z filtrem czyszczącym, jak i bez niego. Poniżej wskazujemy wszystkie najważniejsze czynności, które sprawią, że takie maski na twarz ochronne posłużą nam przez dłuższy czas. Bez obawy o zakażenie.

Maseczki wielokrotnego użytku – charakterystyka

Na samym początku warto dokładnie wyjaśnić, czym wyróżniają się maski ochronne wielokrotnego użytku. Choć wiele osób decyduje się na zakup produktów jednorazowych, w dłuższej perspektywie okazują się one gorszym wyborem.Dlaczego? Maseczka jednorazowa ma bowiem tendencję do szybkiego wilgocenia, co często prowadzi do ich zniszczenia. Do tego dochodzi również niższy poziom ochrony przed najmniejszymi cząsteczkami. Wszystko to sprawia, że maska jednorazowa powinna być przez nas wymieniana co godzinę. W kategorii produktów jednorazowych znajdziemy maseczki chirurgiczne. Okażą się one dobrym wyborem na chwilę, a także jako uzupełnienie podstawowego zestawu, jednak na dłuższą metę maseczki lekarskie warto zamienić na maski wielokrotnego użytku.

Polecane maseczki ochronne

Warto jednak podkreślić, że taka maska ochronna występuje na rynku w kilku odmianach. Poniżej prezentujemy podstawowy podział tego typu maseczek.

  • Maska wielokrotnego użytku bez filtra – wykonywana jest najczęściej z materiałów o gęstym splocie (m.in. z bawełny). Stanowi fizyczną barierę przed drobnymi cząsteczkami. Takie maski ochronne możemy również uszyć sami.
  • Maska z filtrem – występuje w odmianach zróżnicowanych pod względem rodzaju użytego filtra. Najtańsze będą maski na twarz ochronne z filtrem FFP1, który zatrzymuje cząsteczki o średnicy od 1 μm. Znacznie skuteczniejsze okażą się natomiast maski ochronne a twarz FFP2 (średnica zatrzymywanych cząstek od 0,5 do 1 μm) oraz FFP3 (średnica zatrzymywanych cząstek od 0,3 do 0,5 μm).

Tego typu maski ochronne na twarz gwarantują więc nie tylko zatrzymywanie bakterii i wirusów, ale również skuteczne oczyszczanie powietrza. Warto przy tym pamiętać, że filtry do maseczek muszą być regularnie wymieniane. Zazwyczaj co 2-4 tygodnie.

  • Maseczka antysmogowa – jest to specjalna maska ochronna, która ochroni nas nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale również przed smogiem unoszącym się w powietrzu. Maski ochronne na twarz znajdujące się w tej kategorii korzystają z jednego z dwóch filtrów – N95 oraz N99. Pierwszy z nich zatrzymuje 95% zanieczyszczeń, natomiast drugi 99%. Antysmogowe maseczki ochronne na twarz chronią nas również przed pyłami zawieszonymi PM 2,5 i PM 10.

Każda maska na nos i usta wielokrotnego użytku wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją, uodpornioną na działanie wilgoci. Co równie istotne, można jest z łatwością czyścić, prać i dezynfekować. Maseczki chirurgiczne jednorazowe muszą być kupowane w dość sporych ilościach, tak abyśmy mieli pewność, że ich nie zabraknie. W przypadku modeli wielokrotnego użytku takiej potrzeby nie ma. Warto podkreślić również to, że występują one w wielu kolorach i odmianach – bez problemu zakupimy chociażby specjalne maseczki dla dzieci.

maseczki ochronne

Dlaczego warto kupić maseczkę wielokrotnego użytku?

Omawiane produkty polecane są przede wszystkim osobom, które długi czas spędzają na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach, gdzie ryzyko zarażenia wirusem jest wyższe. Tyczy się to chociażby szpitali, sklepów czy też komunikacji miejskiej. Maseczki ochronne na twarz wykonane z trwałych materiałów nie muszą być co chwila zmieniane, jak standardowe maseczki lekarskie. Można je nosić cały dzień. Wystarczy, że po powrocie do domu wypierzemy je i zdezynfekujemy.

Zwiększona wytrzymałość materiałów oznacza również, że nie musimy martwić się tym, że maseczka higieniczna uszkodzi się w najmniej oczekiwanym momencie. Jest to częsta przypadłość produktów jednorazowych. Jeżeli w naszej kieszeni, plecaku czy torebce nie znajduje się dodatkowa maska lekarska, pozostajemy bez ochrony.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że maska z filtrami zapewnia lepszą ochronę osób znajdujących się w naszym otoczeniu. W momencie, gdy to my jesteśmy chorzy, aerozole z wirusami i bakteriami zatrzymują się na maseczce, dzięki czemu stanowią zagrożenia dla innych.

Warto wiedzieć!

Maska na usta i nos może przyjąć również postać przyłbicy, która składa się z opaski na głowę oraz osłony wykonanej z tworzywa sztucznego. Takie maski stanowią barierę fizyczną dla wspomnianych cząsteczek, nie ograniczając przy tym pola widzenia i zakresu ruchów. Zasłaniają nie tylko ustaw i nos, ale również oczy.

Jak dezynfekować maseczki wielokrotnego użytku?

Fakt, że maseczki na twarz ochronne są wielokrotnego użytku, wcale nie oznacza, że zawsze będą one gotowe do użytku. Żeby tak było, musimy o nie odpowiednio dbać. Związane jest to oczywiście z prawidłowym czyszczeniem i dezynfekcją. Maski na usta i nos materiałowe warto regularnie prać w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Następnie, po osuszeniu, powinniśmy je zdezynfekować. W jaki sposób? Najlepiej je rozgrzać je do temperatury 70 stopni Celsjusza. W tym celu warto wykorzystać żelazko lub piekarnik. Wszystko to wystarczy, aby pozbyć się wirusów i bakterii, które znalazły się na maseczce podczas jej stosowania. W sklepach znaleźć można również specjalne filtry dezynfekujące.

Polecane maseczki ochronne do twarzy

Dobór maseczek pod względem sposobu wykonania, skuteczności filtracji i rozmiaru zapewni nie tylko odpowiednią ochronę, ale również wysoki komfort noszenia.

Chcąc mieć pewność, że maseczka ochronna spełni swoją funkcję, warto celować w modele przygotowane przez uznane firmy, które mają doświadczenie w produkcji tego typu akcesoriów. Z pewnością nie zaszkodzi dokładna analiza opisu maseczki, ponieważ znajdziemy tam mnóstwo przydatnych informacji na temat użytych materiałów i elementów filtrujących. Przydatne okażą się również opinie innych użytkowników, którzy mieli okazję już wypróbować interesującą nas maseczkę.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)