Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać alkohol w domu? Jakie miejsce wybrać?

Odpowiednie przechowywanie alkoholu to kwestia wygody, bezpieczeństwa oraz estetyki. Jak przechowywać alkohol w domu?

Przechowywanie alkoholu – dlaczego to ważna kwestia?

Odpowiednie przechowywanie alkoholu zapewnia mu trwałość i odpowiednie warunki, które sprawiają, że trunek nie traci na smaku i jakości. Niektóre rodzaje alkoholu trzeba przechowywać w konkretnych warunkach, by z czasem zyskiwały na smaku i nie traciły nic ze swej jakości.

Jednak przechowywanie alkoholu to nie tylko kwestia zapewnienia mu optymalnych warunków, ale też zabezpieczenia go przed dziećmi oraz przed przypadkowym stłuczeniem, a także kwestia estetyki. Właśnie z tych względów warto zadbać o odpowiednie meble, miejsca i akcesoria do przechowywania ulubionych trunków.

Domowy barek na alkohol – czy to dobry pomysł?

Meble z barkiem na alkohol to rozwiązania doskonale znane i szeroko stosowane (w szczególności od czasów PRL-u). Dziś coraz mniej osób mebluje domy przy pomocy meblościanek z wbudowanymi barkami. Znacznie częściej alkohol przechowywany jest w zwykłej szafce lub w barku wolnostojącym (z blatem do przyrządzania napojów). Czy taki oddzielny mebel na alkohol ma sens?

  • Barek (zarówno w meblościance, jak również wolnostojący) może być zamykany na klucz, co jest w jakimś stopniu zabezpieczeniem przed małymi dziećmi.
  • Oddzielne meble na alkohol oraz na akcesoria do jego serwowania to świetne rozwiązanie, jeśli jest się smakoszem trunków i często gości się znajomych, którym serwuje się napoje alkoholowe.
  • Barek do salonu może być jego świetnym uzupełnieniem – meble tego typu wyróżniają się naprawdę ciekawą estetyką oraz wysoką funkcjonalnością.
  • Barek do salonu znakomicie nadaje się do przechowywania zróżnicowanych trunków, a w szczególności do przechowywania nalewek własnej produkcji.

Choć wielu jest zwolenników domowych barków na alkohol, to wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania na rzecz zupełnie innych sposobów przechowywania alkoholu.

Regał na wino – czy warto po niego sięgnąć?

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań do przechowywania alkoholu są specjalne regały na wino. Są one dedykowane do przechowywania wina, ale wiele osób przechowuje na nich również inne trunki. Regał tego typu ma wiele zalet:

  • Jest idealnie przystosowany do leżakowania i przechowywania wina. Zapewnia butelkom i trunkom odpowiednie warunki do leżakowania.
  • Jest designerski – regały na wino ładnie wyglądają i są świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w wielu kuchniach i salonach, gdzie sytuuje się regały na wino, nie ma szczególnie komfortowych warunków do jego przechowywania. Trudno tam o stałą wilgotność powietrza i stałą temperaturę, dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie regału na wino w piwnicy lub spiżarni.

Poważnym mankamentem regału na wino jest również fakt, że zajmuje sporo miejsca, a nie brak przecież bardziej kompaktowych rozwiązań.

  • Półki, stojaki i wieszaki na wino

Gdy ma się do dyspozycji dość ograniczoną przestrzeń mieszkania lub niewielkiego domu, może być trudno zmieścić w niej barek lub regał na alkohol. Lepsze mogą okazać się rozwiązania kompaktowe:

  • Stojak na wino do szafki – w sprzedaży można znaleźć całą gamę stojaków na wino. Na ogół mieszczą maksymalnie kilka butelek wina i są dostępne zarówno w wersji do postawienia na blacie, stole lub podłodze, jak również w formie stojaka do szafki. Stojaki wolnostojące bywają designerskie i efektowne. Stojaki do szafek są proste i minimalistyczne, ale za to zajmują mniej miejsca.
  • Półka na wino – dostępna zarówno w wersji samodzielnej, jak również mogąca być częścią zabudowy kuchennej. Półka na wino mieści, na ogół, kilka butelek tego trunku, jest subtelna i wygodna w użytkowaniu.
  • Wieszaki na wino – ciekawe rozwiązanie ścienne. Wieszak umożliwia przechowywanie butelek z winem na ścianie w dość designerskim i rzucającym się w oczy wieszaku.

Odpowiednie przechowywanie alkoholu to kwestia wygody oraz estetyki. W sprzedaży znajdziemy całą gamę mebli i akcesoriów, które pomogą okiełznać domową kolekcje trunków i zabezpieczyć ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed najmłodszymi domownikami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)