Udostępnij
Skomentuj

Jak stworzyć funkcjonalne wnętrze mieszkania? Praktyczne porady

Podział mieszkania na strefy to jedna z zasad stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Poznaj pozostałe reguły.

Funkcjonalne mieszkanie wcale nie musi być duże. Nawet niewielkie przestrzenie umożliwiają stworzenie wielofunkcyjnych pomieszczeń. Wystrój, meble, lampy sufitowe do mieszkania - warto zadbać o każdy detal.

Polecane krzesła do salonu i jadalni

Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie?

Mikro mieszkanie - jak urządzić pomieszczenia? Czy tylko duże mieszkanie może być funkcjonalne? Wbrew pozorom praktycznie każde wnętrze można urządzić tak, aby było przestrzenią praktyczną. Zwiększenie niewielkich powierzchni mogą umożliwić m.in. meble do zabudowy, pojemna szafa do przedpokoju czy też połączenie dwóch pomieszczeń w jedno (np. salon z jadalnią, salon z aneksem kuchennym).

Funkcjonalne mieszkanie powinno być podzielone na strefy. Wówczas nawet na niewielkiej powierzchni można praktycznie zagospodarować wszelkie niezbędne udogodnienia.

 • Kącik wypoczynkowy w mieszkaniu może także pełnić funkcję salonu czy gabinetu.
 • Pralka i suszarka do łazienki umożliwiają wygospodarowania miejsca na mini pralnię.
 • Mieszkanie z częścią gospodarczą w formie spiżarki eliminuje konieczność posiadania piwnicy.
 • Wykorzystanie łóżek piętrowych pozwala zaś na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w pokoju dziecięcym.
 • Lampy sufitowe do mieszkania doskonale sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, na których nie można pozwolić sobie na stojące modele.

Salon z miejscem do przechowywania

Salon z jadalnią oraz salon z aneksem kuchennym to najczęściej spotykane połączenia dwóch pomieszczeń. Salon może zostać jednak połączony z miejscem do przechowywania, pełniąc funkcję swoistego typu garderoby. Wystarczy wyposażyć pomieszczenie w pojemną szafę, w której znajdzie się miejsce na ubrania oraz obuwie. Niebanalnym rozwiązaniem jest także szafka RTV wisząca. Sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych czy industrialnych.

 • Przykładem komody do wnętrz nowoczesnych jest model Livo Km-120 producenta Halmar. Dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych (biały i czarny) będzie stanowiła atrakcyjny i praktyczny element pomieszczenia.
 • Nieco inną propozycją jest komoda Lamali producenta Aluro. To designerski mebel, który wyróżnia unikalne wzornictwo. Metalowe szafki z powodzeniem wkomponują się we wnętrza industrialne.

Stolik Caps Large

Jeżeli w salonie nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią na meble, rolę miejsca do przechowywania może pełnić pojemna szafa do przedpokoju.  

Podział mieszkania na strefy

Jak duża powinna być kuchnia? Czy warto decydować się na mieszkanie z częścią gospodarczą? Po co komórka lokatorska? Te i inne pytania rodzą się w głowie każdej osoby, która planuje stworzenie funkcjonalnej przestrzeni w mieszkaniu. Jedną z podstawowych zasad jest jednak podział mieszkania na strefy.

Warto wiedzieć!

Każde mieszkanie, czy to w bloku, czy w domu jednorodzinnym, powinno zostać podzielone na dwie główne strefy. Jedną z nich jest strefa prywatna, na którą składają się m.in. sypialnie oraz łazienka. Drugą jest strefa ogólnodostępna, czyli m.in. pokój dzienny, kuchnia i przedpokój. 

 • Warto wyznaczyć strefę odpoczynku, aranżując kącik wypoczynkowy w mieszkaniu. Może być to strefa w sypialni lub w pokoju dziennym.
 • Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także połączenie salonu z aneksem kuchennym i jadalnią. Dzięki połączeniu strefy dziennej w jedno pomieszczenie możemy zyskać na przestronności wnętrza.
 • Jak duża powinna być kuchnia w takim zestawieniu? Wraz z pokojem dziennym powinna mieć minimum 15-20 metrów kwadratowych. Im większe mieszkanie, tym jednak większe możliwości metrażowe.
 • Po co komórka lokatorska? Służy ona przede wszystkim do przechowywania różnorodnych przedmiotów, w tym rowerów, przetworów czy rzeczy, którym mamy nadzieję nadać „drugie życie”.
 • Aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń w mieszkaniu, warto zdecydować się na meble do zabudowy. To stylowe rozwiązanie, które pomaga w zmaksymalizowaniu powierzchni.
 • Minimalizm w mieszkaniu podkreślą proste meble i stateczne kolory.

Jak urządzić małą łazienkę?

W małej łazience powinno się zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, który zajmuje zdecydowanie mniejszą przestrzeń. Warto wykorzystać każdą powierzchnię do maksimum. Oto kilka praktycznych wskazówek:

 • nad umywalką można powiesić szafkę z lustrem,
 • pod umywalką może znaleźć się szafka na przechowywanie środków higienicznych lub detergentów,
 • pralka i suszarka do łazienki: umieszczenie pralki w kuchni pomaga w zwiększeniu przestrzeni łazienki,
 • warto postawić na narożne półki, które pomogą zagospodarować zazwyczaj niewykorzystaną powierzchnię.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)