Udostępnij
Skomentuj

Jak urządzić pokój gościnny? Aranżacja dodatkowego pokoju w domu

Zastanawiasz się jakie wybrać praktyczne meble do małego pokoju dla gości? Zobacz nasze propozycje i rady!

Jak umeblować pokój gościnny?

Pokój gościnny najłatwiej zaplanować w domu, gdzie mamy dużą przestrzeń do wykorzystania, a także możemy ulokować taki pokój w spokojnym miejscu, tak aby goście odczuwali jak największy komfort podczas pobytu u nas.

Polecane szafki nocne do sypialni

Największą inspiracją do aranżacji sypialni dla gości są pokoje hotelowe. Zwróć uwagę czym się charakteryzują – są proste, mają delikatną kolorystykę i podstawowe wyposażenie takie jak łóżko, szafa i stoliczek.

Najlepiej dla gości sprawdzi się aranżacja pokoju na poddaszu, gdzie będą wyłączeni z ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki czemu, będą mogli wypocząć, a my nie będziemy czuć się skrępowani. Dlatego takie pomieszczenie najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i rozplanowywania wnętrz.

We wnętrzu powinny się znajdować podstawowe meble, które zagwarantują naszym gościom wystarczającą wygodę na te kilka dni. Warto też zadbać o miłe dodatki, takie jak delikatne świeczki zapachowe czy relaksujące pufy do sypialni. Koniecznie w pokoju gościnnym powinny się też znajdować ręczniki, ale warto również mieć specjalny zestaw podstawowych kosmetyków.

Łóżko czy materac dmuchany dla gościa

To, jaką opcję wybierzemy zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od naszego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na pokój gościnny. Po drugie, czy faktycznie mamy osobny pokój dla gościa, czy będziemy go przyjmować na przykład w salonie. Po trzecie, jak często będą odwiedzać nas goście i jak długo u nas będą. Przeanalizujmy:

 

Jaki materac wybrać dla gości? Przy podejmowaniu tej decyzji, warto znów zainspirować się hotelami i wybrać uniwersalny materac o twardości H3. Jeśli chodzi o szerokość materaca, warto założyć, że będą nas odwiedzały pary (na przykład nasi rodzice czy rodzeństwo z partnerami), więc uniwersalnym i komfortowym wymiarem będzie 160 centymetrów.

Zastanawiasz się też pewnie, jakie meble do małej sypialni wybrać. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o praktyczne meble do małego pokoju, czyli minimalnym wyposażeniem powinno być łóżko, stolik, lustro i komoda lub szafka nocna, gdzie będzie można schować chociaż część rzeczy.

Komoda zamiast szafy do sypialni

Szafa w pokoju gościnnym często może być stratą miejsca, ponieważ goście, którzy przyjeżdżają nawet na tydzień, nie zapełnią jej. Zamiast tego, warto sprytnie wykorzystać miejsce i wymienić szafę na komodę. Przemyślanym pomysłem na zaaranżowanie pozostałej przestrzeni, może być też połączenie części sypialni z biurkiem, dzięki czemu goście będą mogli wygodnie korzystać na przykład z komputera.

Komoda dla gościa

Wracając do kwestii przechowywania rzeczy. Jeśli jednak taki pomysł ci nie odpowiada i wciąż zastanawiasz się jaka szafa do małego pokoju sprawdzi się najlepiej – warto szczególnie przemyśleć kwestię frontów i wybrać lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dodatkowo, należy wybrać praktyczne wyposażenie środka, czyli postawić na półki, a nie drążki.

Mimo wszystko, najbardziej uniwersalnym meblem (praktycznie i wizualnie) okaże się komoda w kolorze dąb sonoma, ponieważ jej delikatny odcień lekko szarobeżowego drewna wpasuje się w gust każdego gościa.

Jak oświetlić mały pokój?

Pierwszą kwestią jest wybranie odpowiednich dodatków okiennych. Zdecydowanie większa ilość światła naturalnego będzie wpadać przez delikatne, białe firanki lub żaluzje, a nie przez grube zasłony czy rolety. Kolejnym krokiem jest kwestia mebli i ich koloru. Jakie meble do sypialni – jasne czy ciemne? Oczywiście, pokój będzie się wydawać jaśniejszy, jeśli wybierzemy jasne meble.

Ostatnim krokiem jest wybranie żarówek i lamp:

  • Wybierz jasne żarówki – 60 W lub 100 W,
  • Unikaj dużych lamp,
  • Unikaj zabudowanych kloszy z kloszem otwartym od dołu, który tworzy na suficie cień optycznie obniżający pomieszczenie,
  • Dodatkowo wybierz kilka kinkietów i lamp stojących, ale postaraj się, żeby były w zbliżonej estetyce.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)