Udostępnij
Skomentuj

Jak ustawić meble w małym salonie? Aranżacja pokoju dziennego

Aranżacja niewielkich wnętrz to prawdziwe wyzwanie. Podpowiadamy, jak z pomysłem urządzić mały salon.

Jak ustawić meble w kwadratowym pokoju?

Mały, kwadratowy pokój stanowi niejednokrotnie prawdziwy problem, a zarazem wyzwanie dla każdego, kto chciałby urządzić funkcjonalne i wygodne wnętrze. Najtrudniejsze wydaje się być odpowiednie ustawienie mebli, tak aby nie zagracić pokoju, maksymalnie wykorzystując przestrzeń.

Polecane fotele wiszące

Przydatne mogą być wówczas nowoczesne rozwiązania, jak na przykład fotele wiszące do salonu, które zajmują bardzo mało przestrzeni, a są przy tym niecodziennym i niebanalnym dodatkiem, doskonałym dla urozmaicenia każdego wnętrza.

Zanim jednak zaczniemy urządzać pomieszczenia, przyda nam się dobrze przemyślany plan. Układ pomieszczenia należy solidnie przemyśleć, rozplanować i zaprojektować. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych problemów i zawodów. Jeśli urządzamy pokój służący za sypialnię, centralnym elementem będzie łóżko. Wokół niego będziemy tworzyć resztę aranżacji, głównie ze względu na fakt, że to mebel o największych gabarytach.

Jak ustawić meble w salonie z aneksem?

Salon połączony z aneksem kuchennym to bardzo częste rozwiązanie spotykane w polskich mieszkaniach. Pozwala ono zaoszczędzić sporo miejsca, a przy okazji stanowi świetny pomysł na to, jak optycznie powiększyć salon. To nowoczesne i ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi zarówno przy mniejszym, jak i większym metrażu. Sprawdzi się zwłaszcza, gdy nasza kuchnia jest raczej ciemna. Otwarcie jej na salon doda światła i przestrzeni.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym wymaga jednak pewnego odgrodzenia kuchennego rozgardiaszu od salonu. W tym celu można wykorzystać wyspę kuchenną, ale granicę może wyznaczać również dłuższy stół, kontuar czy barek. Jeśli zależy nam na mocniejszym oddzieleniu obu przestrzeni, warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych.

Kompozycja całego pomieszczenia powinna ze sobą współgrać. Warto postawić na spójną kolorystykę, podobne fronty mebli czy jednakową podłogę. Aranżacja kuchni nie powinna zbyt mocno rzucać się w oczy. Zdecydowanie rezygnujemy z krzykliwych rozwiązań, które mogłyby zagłuszyć salon, zwłaszcza jeśli poszukujemy sposobu, jak ustawić meble w salonie z kominkiem. W aneksie kuchennym liczy się przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Salon z kolei może być efektem absolutnej abstrakcji, oczywiście pod warunkiem, że będzie z nim współgrała także aranżacja aneksu. Pamiętajmy także o dobrze dobranym, zróżnicowanym oświetleniu.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju?

Wąski pokój to kolejny twardy orzech do zgryzienia dla każdego początkującego (i nie tylko!) projektanta wnętrz. Aranżacja tak specyficznej przestrzeni wymaga od nas nietypowych i kreatywnych rozwiązań. Meble w wąskim, długim pokoju dobrze jest ustawiać pod krótszą ścianą – powoli nam to uniknąć „tramwajowego” wyglądu pomieszczenia. Przy bocznych ścianach z kolei najlepiej będzie postawić lustra – to stary sprawdzony trik na to jak optycznie powiększyć salon.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie kolorów ścian. Pamiętajmy o tym, że jasne kolory optycznie powiększają, z kolei zaś ciemne przybliżają i zmniejszają przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem pomalowanie krótszej ściany zdecydowanie ciemniejszym odcieniem, z kolei zaś bocznych ścian – jaśniejszym. Pomoże to nieco wyrównać proporcje pomieszczenia.

Aranżacja salonu w bloku – jak zagospodarować pokój dzienny?

Punktem wyjścia urządzania salonu są zazwyczaj meble wypoczynkowe. To sofa i fotele znajdują się w centrum zainteresowania każdego salonu i to ich układ powinniśmy przemyśleć jako pierwszy. Gdzie powinna stać kanapa? Jaki fotel do salonu wybrać? Jaki wybrać stół do salonu? To istotne pytania, na które należy odpowiedzieć sobie jeszcze na etapie planowania salonu. Konfiguracja mebli wypoczynkowych powinna odpowiadać na przykład telewizorowi, jeśli ten znajdzie się w salonie, lub też stolik kawowy czy boczny itp. Jak ustawić kanapę rozkładaną? Coraz częściej w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak ustawić meble w pokoju z balkonem, decydujemy się na taki zabieg, jak aranżacja salonu według feng shui. To prastara sztuka aranżacji wnętrz, dzięki której mamy osiągnąć spokój i harmonię. Warto znać kilka zasad feng shui, urządzając pomieszczenia w swoim domu. Jeśli chodzi o salon, powinien on być umieszczony w południowo-wschodniej części domu, która zapewni mu wiele słońca i światła. W salonie też powinny znajdować się dwie pary drzwi, które umożliwią swobodny przepływ energii.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)