Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać i dopasować regały drewniane? Które będą najlepsze?

Drewniany regał na książki, przetwory, ubrania czy ozdoby należy do klasyki wyposażeń wnętrz.

Do wyboru mamy kilka rodzajów tego typu mebla: na przykład z litego drewna, model drewniano-metalowy bądź ażurowy. Jak najlepiej dopasować go do naszych potrzeb i stylu? Jakie drewno będzie najlepsze oraz jakie kolory i wzory są obecnie najchętniej wybierane? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Na co zwracać uwagę, wybierając regału drewniane?

Regał na półki musi dobrze wkomponowywać się w przestrzeń, żeby nie sprawiał wrażenia „wyrwanego” z niej. Jeśli postawimy wysoki regał na pustej, białej ścianie, może zbyt mocno dominować w pomieszczeniu, zbyt niski też może nie spełniać zbyt dobrze swojej funkcji. Wysokość mebla trzeba dowiem dopasować do wysokości całego pomieszczenia. Jak? Na co jeszcze zwracać uwagę?

 • Przeznaczenie – w zależności od miejsca i przeznaczenia możemy wybrać inne rodzaje regału. Inne potrzeby generuje praktyczna spiżarnia, gdzie półki powinny być szerokie, ekonomicznie rozmieszczone i najlepiej o różnych wielkościach, a inne klasyczny model na książki. Przed zakupem pomyślmy zatem, co będziemy na regale kłaść. Przemyślmy przede wszystkim wielkość przedmiotów. Niewskazane są białe plamy ściany nad książkami czy nawet w piwnicy, rozstaw pólek nie może być więc za duży. Zbyt mały natomiast nie pozwoli nam ułożyć wszystkich przedmiotów.
 • Rozmiar – w małych pomieszczeniach zamiast jednego, masywnego regału lepiej zdecydować się na dwa mniejsze, które nie zastawią całkowicie ściany. Interesującą propozycją są też niewielkie biblioteczki podwieszane. Jeśli mamy duże pomieszczenie, regał również może być wysoki nawet po sam sufit.
 • Rodzaj drewna – od tego czynnika najmocniej zależeć będzie cena mebla. Ciężkie regały dębowe czy bukowe, choć zachwycają swoją szlachetnością, będą znacznie droższe. Tańsze będą regały sosnowe. Sosna jest bardziej miękka, więc trwałość materiału jest mniejsza, pamiętajmy jednak, że drewno po kilku latach zawsze można przeszlifować, żeby wróciło do pierwotnej świetności. Jeśli decydujemy się na opcję niemalowaną, istotny jest też odcień. Sosna będzie jasna w ciepłej tonacji, jasny z zimniejszej jest jesion. Buk i dąb mają natomiast barwę nieco ciemniejszą; regał drewniany bukowy będzie miał odcień bardziej ciepły, dębowy – głęboki, orzechowy.
 • Kolor – kolor warto dopasować nie tylko do naszego gustu, ale także oczekiwań względem przestrzeni. Regał może bowiem optycznie pomniejszyć duże pomieszczenia, jak i zminimalizować straty w optycznej wielkości w małym. Aby uzyskać efekt pomniejszenia, wybierajmy ciemne meble. Decydując się na jasne kolory, nie przytłoczymy natomiast wnętrza, co szczególnie przydatne w przypadku niewielkich salonów czy pokoi.

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy nieco ocieplić „chłodne” wnętrze, wybierzmy regał nie pusty, a z szufladkami czy szafkami – przynajmniej w części. Częściowo zamknięty regał będzie sprawiał wrażenie pełności, a puste plamy ściany zwykle widoczne w regałach nie będą aż tak dominowały.

Regał z litego drewna – wady i zalety

ZALETY

 • Trwałość, wytrzymałość na uszkodzenia,
 • Możliwość odrestaurowania mebla po latach,
 • Drewno to materiał antyalergiczny i antystatyczny,
 • Naturalny materiał,
 • Szeroka możliwość dopasowania optymalnej konstrukcji,
 • Estetyczny design.

WADY

 • Wysoka cena regału drewnianego,
 • Materiał jest niejednolity, widoczne mogą być na nim słoje i sęki,
 • Po latach drewno pochłania farbę, zatem kolor mebla zmienia się,
 • Lite drewno jest wrażliwe na wilgoć.

Regały metalowo drewniane – wady i zalety

Połączenie tych dwóch szlachetnych materiałów jest bardzo częstym zabiegiem nie tylko jeśli chodzi o opisywany temat. Regały metalowo-drewniane w wielu przypadkach mogą okazać się bardziej poręczne i praktyczne niż lite drewno. Zobaczmy wady i zalety tego rozwiązania w porównaniu do regałów wyłącznie drewnianych.

Regał metalowo drewniane – wady i zalety

ZALETY

 • Są optycznie bardziej lekkie,
 • Cena jest niższa,
 • Łatwiej się je przenosi ze względu na niższą wagę i możliwość konstrukcji na miejscu.

WADY

 • Mniejsza wyporność,
 • Mniejsza stałość,
 • Metal po latach może rdzewieć.

Regały drewniane ażurowe

Alternatywą dla pełnych mebli z litego drewna są regały drewniane ażurowe, znacznie bardziej lekkie, poręczne i przede wszystkim tańsze. Ich przeznaczenie jest jednak nieco inne – świetnie sprawdzą się jako regały drewniane do piwnicy na wino czy niewielką ilość przetworów, do pokoju czy sypialni na książki czy notatki, jednak nie możemy liczyć na ich trwałość, jeśli je przeładujemy ciężkimi materiałami. Niewątpliwą zaletą jest optyczna – a także rzeczywista – lekkość takiego materiału. Osiągana jest także przez to, że ażurowe modele nie mają zwykle ścianek bocznych ani tylnej. To przedkłada się niestety na mniejszą stabilność – książki czy inne rzeczy, jakie chcielibyśmy na regale położyć, nie będą miały się o co oprzeć. Na regale ażurowym możemy zatem położyć tylko takie przedmioty, jakie będą stały samodzielnie i stabilnie.

Warto wiedzieć

Ażurowy regał warto postawić we wnękach – zwiększy to stabilność mebla, a nam pozwoli praktycznie zaadaptować przestrzeń w korytarzu czy przedpokoju.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)