Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać lampkę dla dziecka? Która będzie najlepsza?

Lampy dla dzieci mają za zadanie odpowiednio oświetlić pokój malucha, aby dziecko czuło się w nim przytulnie i bezpiecznie. Jakie oświetlenie zastosować w pokoju dziecka?Lampy dla dzieci mają za zadanie odpowiednio oświetlić pokój malucha, aby dziecko czuło się w nim przytulnie i bezpiecznie. Jakie oświetlenie zastosować w pokoju dziecka?

Wyjątkowy nastrój w pokoju dziecka można stworzyć, stosując proste dodatki i elementy wyposażenia wnętrz. Jednym z akcesoriów, który doskonale wpływa na atmosferę w pomieszczeniu, jest designerska lampa dla dzieci. Modele z kolorowymi, ozdobnymi kloszami i podstawkami w fantazyjnych kształtach sprawią, że pokój dziecka stanie się bardziej przytulny i przyjazny. Nowoczesne lampy do pokoju dziecięcego zachwycają wyglądem oraz funkcjonalnością. Jakie lampy dla dzieci warto kupić? Które modele są obecnie na topie?

Lampy dla dzieci – jakie oświetlenie zastosować w pokoju dziecka?

Wybierając lampy do pokoju dziecięcego, należy kierować się nie tylko wyglądem poszczególnych konstrukcji oraz ich wielkością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem malucha. Lampy dla dzieci stojące sprawdzą się w pokoju nastolatka, nie warto stawiać ich w pokoju młodszego dziecka. Podczas zabawy kilkulatek może z łatwością potknąć się o ustawioną na podłodze lampę, a od tego do nieszczęścia jest już krótka droga. W przypadku najmłodszych należy unikać również konstrukcji stawianych na meblach, które dziecko może w każdej chwili ściągnąć i uderzyć się w głowę.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem do pokojów maluchów w wieku do lat 10 są lampy dla dzieci sufitowe oraz lampy dla dzieci na ścianę. Pierwsze z wymienionych wydają się propozycją najtrafniejszą, gdyż łatwo za ich pomocą odpowiednio oświetlić całe pomieszczenie. Niestety, w niektórych wnętrzach nie ma możliwości zastosowania lamp dla dzieci sufitowych. W pokojach dziecięcych na poddaszu, gdzie występują liczne skosy, najlepiej użyć kilku lamp na ścianę, które oświetlą każdą wnękę i zakamarek w pomieszczeniu.

W pokojach noworodków warto zastosować nieco słabsze oświetlenie, ponieważ górne światło jest dla malucha męczące. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się żarówki o mniejszej mocy, a także lampy ledowe dla dzieci.

Nieodzownymi elementami wyposażenia pokoju ucznia są lampy dla dzieci na biurko. Powierzchnia, na której pociecha odrabia zadania domowe, musi być odpowiednio oświetlona. Wybór lampek dla dzieci na biurko jest spory i z łatwością można dobrać model wpisujący się w stylistykę pokoju młodzieżowego. Gdzie ustawić lampę biurkową? W przypadku dzieci praworęcznych po lewej stronie biurka, a w przypadku dzieci leworęcznych – po prawej.

Jakie lampki dla dzieci? Polecane modele

Lampy dla dzieci projektowane są z myślą zarówno o najmłodszych, jak i o nieco starszych pociechach. Dostępne są one w różnych wzorach, kolorach oraz kształtach i doskonale prezentują się w pokoju dziecka, stanowiąc jego nietuzinkową dekorację. Na szczególną uwagę zasługują takie konstrukcje jak:

  • bajkowe lampy dla dzieci – mogą być to modele ścienne, sufitowe oraz lampy na biurko. Ich klosze ozdobione są motywem z ulubionych kreskówek maluchów, niektóre konstrukcje mają kształt bohatera z bajki, np. Kubusia Puchatka, Tygryska albo Świnki Peppy;
  • lampy dla dzieci w gwiazdki – zazwyczaj utrzymane w pastelowych, jasnych odcieniach, doskonale prezentują się w pokoju dziewczynki, urządzonym w stylu skandynawskim. Delikatna forma tego typu lamp dla dzieci dopełnia aranżację, podkreślając jej subtelny charakter i sprawiając, że pokój wygląda jeszcze przytulniej;
  • lampy dla dzieci z projektorem – niezwykle ciekawe rozwiązania, które zachwycą każdego malucha. Tego typu lampki nocne posiadają wbudowaną funkcję projektora gwiazd. Są to modele ledowe, najczęściej zasilane na baterie lub kabel USB. Lampy dla dzieci z projektorem dostępne są w wielu wariantach, umożliwiają one różne kombinacje kolorów światła – białe, niebieskie, zielone, a także czerwone;
  • lampy dla dzieci umilające zasypianielampki nocne zaprojektowane z myślą o dzieciach nielubiących ciemności. Ich łagodne światło oraz przyjazny wygląd mają za zadanie umilić dziecku zasypianie. Tego typu konstrukcje mogą być włączone przez całą noc lub posiadać czujnik ruchu, który włącza lampę, gdy wykryje ruch;
  • kinkiety z dziecięcymi motywami – czyli designerskie lampy ścienne w postaci balonów, piłki nożnej, misiów, piratów i wielu innych wzorów. Tego rodzaju lampy dla dzieci sprawdzą się głównie w pokoju kilkulatków. Urządzając pokój nastolatka, warto pomyśleć o mniej fantazyjnych kształtach.

Na co zwrócić uwagę kupując lampy dla dzieci?

Wybór odpowiedniej lampy dla dziecka uzależnić trzeba od kilku elementów – nie wolno kierować się tylko jej designem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem pociechy. Na co zwrócić uwagę kupując lampę do pokoju dziecięcego?

  1. Wiek dziecka. Jak zostało wspomniane wcześniej, w pokoju kilkulatków należy wystrzegać się lamp stojących na podłodze i na meblach, którymi maluchy mogą zrobić sobie krzywdę. Z kolei w pokoju nastolatka nie może zabraknąć lampy dla dzieci na biurko. Niektóre pociechy boją się ciemności, warto więc wyposażyć ich pokój w funkcjonalną lampkę nocną. Aby dziecko przez przypadek nie zrzuciło jej z szafki nocnej, najlepiej kupić model mocowany do ściany.
  2. Zastosowanie lampy. Podczas zabawy i codziennego użytku najlepiej sprawdzą się lampy dla dzieci sufitowe. Jeśli pociecha lubi czytać książki w łóżku, warto zamontować w pobliżu również kinkiet, który oświetli kącik czytelniczy.
  3. Wygląd lampy. W tym elemencie najlepiej kierować się upodobaniami dziecka. Przed zakupem warto pokazać maluchowi różne rozwiązania i kupić model przez nie wskazany.
  4. Barwa światła. Jak wiadomo, barwa światła wypływa na mózg, a w konsekwencji na cały organizm. Żółte światło sprzyja odprężeniu i uspokaja, z kolei niebieskie pobudza. W przypadku lampy biurkowej oraz lampki w kąciku czytelniczym warto zadbać, aby żarówka dawała światło w przedziale 3000-4000 K – jest ono najodpowiedniejsze do odrabiania zadań oraz czytania książek wieczorową porą.
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)