Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jak-wybrac-naczynie-do-gotowania-ryzu-jaki-jest-najlepszy-model/12724/ 2018-12-13 10:29:53.000000

Jak wybrać naczynie do gotowania ryżu? Jaki jest najlepszy model?

Nieporęczne wyjmowanie sklejonego ryżu z woreczków pozwoli zostaje zastępowane przez inne rozwiązania.

Producenci akcesoriów gastronomicznych oferują ich kilka – są to zarówno garnki czy naczynia obsługiwane manualnie, jak i urządzenia elektryczne. Oto krótki przewodnik po dostępnych na rynku naczyniach do gotowania ryżu.

Naczynie do gotowania ryżu na parze

To najprostsze z dostępnych rozwiązań. Naczynie to garnek z perforowanym dnem, nakładany na drugi, klasyczny garnek. Do tego pierwszego nalewamy wodę, do drugiego – ryż. Naczynia używać możemy na kuchence tak gazowej, jak i elektrycznej czy indukcyjnej. Do zestawu powinna być połączona pokrywka – nieprzykryta konstrukcja może zbyt szybko odparować wodę. Naszą rolą jest ustawienie odpowiedniej mocy grzania, dopilnowanie podanego na opakowaniu czasu oraz zachowane odpowiedniej proporcji wody oraz ryżu.

Warto wiedzieć

Tradycyjnie ryżu nie trzeba gotować w woreczkach. Dla tych, którzy nie mają naczynia i lubią ryż gotowany w wodzie, istnieje prosta recepta – wrzucić sypki ryż do gotującej się wody w proporcji 2:1 (czyli szklankę ryżu gotujemy w dwóch szklankach wody). Gotować tyle, ile podaje producent na opakowaniu, po czym odstawić na 5 minut i poczekać na wsiąknięcie reszty wody. I ryż gotowy!

Naczynie do gotowania ryżu w parowarze

Inaczej sytuacja ma się jeśli chodzi o parowar do gotowania ryżu. Tutaj też głównym czynnikiem jest para, jednak parowary czy szybkowary do ryżu to urządzenia elektryczne. Zwykle nie jest to maszyna dedykowana wyłącznie ryżowi – można w niej ugotować zupę czy warzywa na parze. Takie  naczynie do gotowania ryżu działające jak samowar złożone jest z dwóch części. Do zestawu należą miarki, różne wkładki do gotowania na parze, kabel zasilający, pokrywa lub kilka pokryw. Część egzemplarzy ma na wyposażeniu także łyżki oraz lamki kontrolne albo czasomierz, informujące głównie o planowanym czasie zakończenia pracy urządzenia. Po skończonym gotowaniu większość elektrycznych naczyń do gotowania ryżu wyłączy się automatycznie, przełączając na tryb podtrzymywania odpowiedniej temperatury. Co jeszcze jest ważne?

  • Moc – moc urządzenia waha się pomiędzy 500 a 700 W. Te o większej mocy będą zwykle miały i większą pojemność, i ilość funkcji. Jeśli zależy nam na płynnej pracy, lepiej unikać dużych modeli o małej mocy.
  • Pojemność – zwykle naczynia mają pojemność od 1,5 do 3 litrów, choć bywają także większe – te wykorzystywane są jednak raczej na użytek komercyjny, nie domowy.
  • Ważne informacje – naczyń nie można myć w zmywarce, nie powinny ich też obsługiwać dzieci.
  • Cena – uzależniona jest tak od mocy i pojemności, jak i dostępnych funkcji. Najtańsze modele można kupić za około 150–200 złotych, droższe nawet tysiąc.

Uwaga!

Zwróćmy uwagę, czy elektryczne naczynie do gotowania ryżu na parze ma funkcje chroniące przed przegrzaniem oraz zabezpieczenie przed dziećmi, jeśli takowe są w domu.

Naczynie do gotowania ryżu w mikrofali – wady i zalety

To rozwiązanie dla miłośników opcji „na szybko”. Choć gotowanie ryżu w mikrofali może wydawać się nierealnym pomysłem, specjalne naczynia nie tylko go umożliwiają, ale też znacznie ułatwiają. Jak to działa? Do naczynia wsypujemy ryż (sypki, w ziarenkach, nie woreczkach) dolewamy wodę i nieco oleju oraz soli do smaku. Moc mikrofalówki ustawiamy na maksimum (zwykle około 800 W), na mniej więcej 4 minuty. Dzięki temu woda zagotuje się. Gdy jest już zagotowana, zmniejszamy nieznacznie moc i ustawiamy na jeszcze 10 minut. To rozwiązanie szybkie i praktyczne, ma także swoje inne mocne strony, jednak jest też jeden – choć dla wielu bardzo istotny – minus. Jaki?

Zalety i wady misek kuchennych metalowych

ZALETY

  • Szybkość gotowania
  • Łatwość w użyciu
  • Pojemnik jest lekki, poręczny.
  • Pojemnik można wykorzystywać także w inny sposób – na przykład przechowywać w nim gotowe danie lub zabrać jako lunch box do pracy.
  • Niska cena – naczynie można kupić do 50 zł wzwyż

WADY

  • Gotowanie w mikrofali jest mniej zdrowe niż na parze czy w wodzie.

Gotowanie ryżu tradycyjnie i w naczyniach – co warto wiedzieć?

Ryż ceniony jest w europejskiej kulturze coraz bardziej. Jest źródłem energii dla osób stosujących dietę bezglutenową albo lekkostrawną, używa go także wielu sportowców, bo skutecznie uwalnia od głodu, dając jednocześnie sporą dawkę energii. Te energia pochodzi głównie ze złożonych węglowodanów, w jakie bogaty jest ryż. Zawiera też wiele minerałów, między innymi potas, cynk, żelazo, a także witamin – gównie B i E. Wbrew powszechnej opinii nie zawiera dużo białka, jednak to, które się w nim znajduje, jest cenne – składa się aminokwasów egzogennych, które organizm potrzebuje czerpać z zewnątrz, bo nie wytwarza ich sam. Jaki wyż najlepiej kupować, aby czerpać z jego właściwości jak najwięcej? Najmniej zasobny w minerały, witaminy i białko jest wyż biały. Jeśli już go wybieramy, lepiej zdecydować się na ten długoziarnisty, bo ma więcej błonnika. Znacznie bogatszy jest ryż brązowy, parboiled oraz dziki, są one zatem bardziej polecane.

Warto wiedzieć

Niemal połowa ludzi żyjących na świecie codziennie je ryż.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni