Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać stelaż do łóżka? Który jest najlepszy?

Materac oraz stelaż do łóżka to dwa najważniejsze elementy, zapewniające komfort podczas snu. Odpowiednio dobrane, pozwolą w nocy wypocząć i zregenerować siły. Jak wybrać stelaż do łóżka? Który jest najlepszy?

Po co stelaż do łóżka?

Mogłoby się wydawać, że stelaż do łóżka nie ma większego wpływu na jakość snu. Urządzając sypialnię, największą wagę przywiązuje się do materaca i do wielkości łóżka. Wybór stelaża jest traktowany jako czynność drugoplanowa. Całkiem niesłusznie! To właśnie stelaż do łóżka ma zasadniczy wpływ na ułożenie ciała podczas snu. Powinien on umożliwiać przyjęcie odpowiedniej pozycji i odciążać kręgosłup, zapewniając tym samym zdrowy i wygodny sen, który jest niezbędny do regeneracji sił i odpoczynku.

Stelaż do łóżka spełnia również inną istotną rolę. Zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza i chroni przed powstaniem wilgoci. Dobrze wentylowany materac dłużej zachowa swoje właściwości i będzie bardziej higieniczny. Dobranie odpowiedniego stelaża ma więc zasadniczy wpływ na czas użytkowania materaca.

Stelaże do łóżek można podzielić na:

 • klasyczne typu „ruszt” – listewki mocowane są tutaj bezpośrednio do ramy i stanowią sztywną konstrukcję. Są to rozwiązania tanie, ale coraz rzadziej spotykane ze względu na niski poziom komfortu, jaki zapewniają. Nie amortyzują one nacisku na materac, tak więc przyspieszają jego zużywanie się;
 • rolowane – zbudowane są z listewek mocowanych na taśmie. Podobnie jak i konstrukcje typu „ruszt” należą do sztywnych rodzajów stelaża – nie uginają się pod ciężarem. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość przenoszenia – wystarczy zwinąć je w rulon;
 • elastyczne – obecnie stanowią najbardziej popularne rozwiązania. Są wygodne i wytrzymałe, a dodatkowo amortyzując nacisk wywierany na materac – zapewniają mu dłuższą żywotność.

Jaki powinien być stelaż do łóżka?

Solidny i wytrzymały stelaż do łóżka musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Konstrukcje zrobione z metalowej siatki oraz ze sklejki, nie spełniają obecnych standardów i praktycznie ciężko już kupić tego typu produkty. Wśród oferowanych obecnie rozwiązań przeważają stelaże drewniane, które łączą w sobie wygodę, ergonomię oraz estetyczny wygląd. Tego typu konstrukcje wykonane są z elastycznych listewek, które amortyzują nacisk wywierany na materac. Stelaż do łóżka drewniany najczęściej zrobiony jest z drewna:

 • brzozowego,
 • bukowego,
 • sosnowego.

Stelaże z drewna bukowego uważa się za najbardziej ergonomiczne – są wytrzymałe, odporne na nacisk i odkształcanie. Najtańsze stelaże drewniane wykonane są z brzozy. Coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem są stelaże do łóżek metalowe. Nie są one elastyczne, a więc tak wygodne jak konstrukcje drewniane, jednak to solidne i wytrzymałe produkty. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość na obciążenie. Konstrukcje metalowe to typowe stelaże typu „ruszt”

Aby zapewniać jak najwyższy poziom komfortu, stelaże do łóżek coraz częściej wyposażane są w możliwość regulacji zagłówka oraz podnóżka. Dzięki temu można w pełni dostosować łóżko do potrzeb użytkownika. Ze względu na sposób regulacji można wyróżnić:

 • stelaż do łóżka regulowany ręcznie – pozwala ustawić zagłówek oraz podnóżek pod kątem, a tym samym zwiększyć wygodę podczas snu. Ustawienie nachylenia odbywa się za pomocą blokad, umieszczonych w zapadkach. Stelaże regulowane ręcznie dość często posiadają również możliwość regulacji twardości w rejonie lędźwiowym;
 • stelaż do łóżka elektryczny – tego typu konstrukcje należą do niezwykle wygodnych i luksusowych rozwiązań. Regulacja kąta nachylenia podnóżka oraz zagłówka odbywa się poprzez mechanizm elektryczny, który umożliwia więcej opcji wyboru pozycji, niż ma to miejsce w modelach regulowanych ręcznie.

Stelaże do łóżek sprzedawane są najczęściej w dwóch wersjach – jako osobne konstrukcje, które montuje się do posiadanej już ramy, a także jako stelaże do łóżek wolnostojące, które składają się z typowego stelaża oraz ramy. Oba rozwiązania są ciekawe, a wybór pomiędzy nimi zależy od potrzeb kupującego. Stelaż do łóżka wolnostojący będzie odpowiedni w sytuacji, gdy dana osoba nie posiada ramy do łóżka. W przypadku, w którym chodzi tylko o wymianę stelaża, wystarczy zakupić samą konstrukcję pod materac.

Niektóre modele stelaży zostały wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim takie propozycje jak:

 • stelaż do łóżka z pojemnikiem – umożliwia schowanie pościeli do łóżka, w tym przypadku nie ma potrzeby dokupowania osobnego pojemnika albo chowania poduszek i kołdry do szafki. Tego typu stelaże wyposażone są w mocne, teleskopowe mechanizmy podnoszenia;
 • stelaż do łóżka podnoszony – jest to rozwiązanie pośrednie – pomiędzy zwykłym stelażem a stelażem z pojemnikiem. Konstrukcja wyposażona jest w mechanizm podnoszenia, nie posiada jednak pojemnika na pościel.

Jak kupić stelaż do łóżka?

  Na co zwrócić uwagę kupując stelaż do łóżka? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę posiadany materac, wielkość ramy – jedno czy dwuosobowa, a także własne potrzeby.
 • Materac – stelaże typu „ruszt” nie są polecane pod materace piankowe oraz lateksowe – posiadają zbyt duże odległości pomiędzy listewkami, które powodują, że tego typu materace łatwo się deformują. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są stelaże elastyczne o odległości między listewkami nie większej niż 4 cm, które amortyzują nacisk na materac i nie powodują jego odkształcania.
 • Wielkość ramy – jest to jedno z podstawowych kryteriów, które ma zasadnicze znaczenie podczas wyboru stelaża. Do dużego łóżka – dwuosobowego potrzebny jest jeden większy stelaż lub dwa mniejsze. W przypadku konstrukcji bez możliwości regulacji, zaleca się zakup jednego dużego stelaża, natomiast decydując się na stelaże regulowane, lepiej kupić dwa osobne produkty. Dlaczego tak? Jest to o tyle wygodne, że każdy może dostosować kąt nachylenia zagłówka i podnóżka do swoich potrzeb, nie powodując dyskomfortu drugiej osoby.
 • Potrzeby użytkownika – stelaże powinno dobierać się do własnych potrzeb i upodobań. Osoby starsze potrzebują mocniejszego podparcia kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, powinny więc zastanowić się nad modelem z możliwością regulacji twardości w środkowej części konstrukcji. Dla osób z puchnącymi stopami idealnym rozwiązaniem będzie stelaż, w którym można ustawiać wysokość podnóżka. W sklepach dostępne są także specjalne, mniejsze modele, przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Wybór odpowiedniego stelaża do łóżka jest istotny ze względu na wygodę i komfort podczas snu, a także ze względu na żywotności materaca. Szeroka gama produktów dostępnych na rynku, umożliwia dobranie konstrukcji całkowicie dopasowanej do potrzeb użytkownika.

 

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)