Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać stół konferencyjny? Który model jest najlepszy?

Stół konferencyjny może pełnić wiele funkcji, dlatego musi być meblem praktycznym, funkcjonalnym i odpowiednio się prezentować. Jak wybrać stół konferencyjny? Który model jest najlepszy?

Aranżacja przestrzeni biurowej wymaga nie tylko poczucia estetyki, ale również umiejętności dobrania mebli funkcjonalnych, które w zależności od potrzeb, można wykorzystać w różnych celach. Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia biura jest stół konferencyjny, który trzeba dostosować do wielkości pomieszczenia, jego designu, a także do ilości osób, które będą użytkować mebel każdego dnia. Jaki stół konferencyjny kupić do biura? Czym kierować się podczas zakupu?

Meble biurowe – stół konferencyjny

Nowoczesny i ergonomiczny stół konferencyjny to nie tylko mebel, przy którym odbywają się zebrania pracowników, narady, konferencje lub szkolenia. Stanowi on wizytówkę biura i to przy nim podejmowani są również goście – obecni oraz przyszli kontrahenci. Stół konferencyjny musi wyróżniać się funkcjonalnością, a także nienagannym designem. Nie ma tutaj miejsca na rozwiązania ekstrawaganckie. Nie oznacza to jednak, że mebel ten musi być nudny. Wręcz przeciwnie. Powinien odznaczać się eleganckim i estetycznym wyglądem, ciekawą i oryginalną stylistyką oraz możliwością dostosowania go do wymogów spotkania.

Jak wybrać stół konferencyjny?

Stoły konferencyjne można podzielić na dwa rodzaje – stoły prostokątne oraz stoły owalne. Te pierwsze mogą mieć blat w kształcie kwadratu lub prostokąta o dwóch dłuższych i dwóch krótszych bokach, z kolei drugie w kształcie okręgu lub owalu. Stół konferencyjny owalny mieści więcej osób niż modele prostokątne, jednak zajmuje on nieco więcej miejsca w pomieszczeniu. Oba rozwiązania prezentują się we wnętrzach profesjonalnie, dlatego wybór pomiędzy nimi uzależniony jest od osobistych preferencji lub wizji projektanta biura.

Kupując duży stół biurowy przeznaczony do zebrań i narad, należy dostosować go do ilości osób, które będą go użytkować. Najczęściej wybieranymi modelami są:

  • stół konferencyjny 6 osób – rozwiązanie, które sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach. Tego typu modele wybierane są przede wszystkim do małych firm z niewielką ilością pracowników. Narady prezesa i kilku kierowników działów nie wymagają dużego kilkunastoosobowego stołu. Warto jednak pamiętać, iż powierzchnia blatu powinna zapewniać każdemu pracownikowi swobodne korzystanie z laptopa lub umożliwiać przeglądanie dokumentów w formacie A4;
  • stół konferencyjny 8 osób – w nieco większych pomieszczeniach można ustawić stół mieszczący osiem osób. Nadal nie jest to model przeznaczony do dużych sal konferencyjnych i firm zatrudniających kilkudziesięciu pracowników. Stoły ośmioosobowe nierzadko wyposażone są w kwadratowe blaty, gdzie przy każdym boku może swobodnie usiąść dwie osoby;
  • stół konferencyjny 12 osób – tego typu modele można wykorzystać w większych i bardziej przestronnych wnętrzach. Stół na dwanaście osób pozwoli przeprowadzić szkolenia pracowników, a także bez problemu pomieści kierowników i zarząd średniej wielkości firmy;
  • stół konferencyjny na 16 osób – w dużych salach konferencyjnych z całą pewnością powinien stanąć mebel mogący pomieścić całą kadrę kierowniczą. Odpowiednim modelem jest stół szesnastoosobowy, który umożliwi swobodne korzystanie z materiałów, notatek i laptopów. Przy stole konferencyjnym tej wielkości można przyjąć kilkunastoosobową delegację kontrahentów lub potencjalnych klientów.

Stół biurowy – poza odpowiednią wielkością blatu oraz designem, musi mieć również dostateczną wysokość, gwarantującą wygodne użytkowanie mebla. Optymalna wysokość stołu konferencyjnego to 70-75 cm. Niektóre – bardziej funkcjonalne modele umożliwiają regulację wysokości blatu, dzięki czemu o wiele łatwiej dostosować go do wzrostu użytkowników i wysokości zakupionych do zestawu krzeseł.

Na co zwrócić uwagę kupując stół konferencyjny?

Wybierając stół konferencyjny do biura, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Materiał, z jakiego stół jest wykonany. Jak większość dostępnych modeli tego typu mebli może być zrobiony z drewna, metalu, tworzywa sztucznego, płyty meblowej lub szkła. Stoły konferencyjne drewniane wykonuje się przede wszystkim z solidnego i wytrzymałego drewna bukowego, sosnowego lub dębowego. Modele metalowe to głównie konstrukcje ze stali chromowanej, nierdzewnej lub aluminium. Nowoczesnym wzornictwem wyróżniają się stoły konferencyjne szklane oraz stoły wykonane z tworzywa sztucznego. Materiał, z jakiego zrobiony jest stół, ma znaczenie przede wszystkim dla solidności i wytrzymałości danej konstrukcji, a także dla jej designu.
  • Wygląd stołu. Stoły biurowe powinny wpisywać się w aranżację wnętrza, w którym mają stanąć. Umiejętne dobranie stołu do pomieszczenia jest niezwykle istotne, gdyż sale konferencyjne powinny charakteryzować się odpowiednim wyglądem. Poniekąd stanowią one wizytówkę firmy i są miejscem, w którym podejmuje się obecnych, jak i potencjalnych kontrahentów.
  • Rozmiary stołu. Jak zostało wspomniane wcześniej, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, ilość osób, które mają użytkować mebel na bieżąco oraz wysokość blatu.
  • Funkcjonalność. Nowoczesne stoły konferencyjne to praktyczne meble, które posiadają możliwość regulacji wysokości blatu. Może odbywać się ona w sposób tradycyjny – ręczny, a także dzięki mechanizmowi elektrycznemu. Nie bez znaczenia jest również możliwość rozłożenia stołu i zwiększenia powierzchni blatu. Funkcja ta może okazać się przydatna, szczególnie w sytuacji przeprowadzania szkoleń i kursów dla większej liczby pracowników. Praktycznym rozwiązaniem są również kółka jezdne, w które wyposażone są niektóre modele stołów konferencyjnych. Umożliwiają one swobodne przesunięcie mebla w określone miejsce. Kolejna istotny dodatek do stołów biurowych to zamontowane na stałe gniazda sieciowe i różnego rodzaju złącza – HDMI, USB, RJ-45, D-SUB.

Stół konferencyjny – cena

Cena stołów konferencyjnych uzależniona jest od wielkości mebla, materiału, z jakiego jest wykonany oraz dodatkowych funkcjonalności. Niewielkich rozmiarów stołu biurowe – mieszczące sześć lub osiem osób można nabyć już za kilkaset złotych. Są to zazwyczaj proste konstrukcje, których nogi wykonane są z metalu, a blat z płyty meblowej. Wygląd tego typu modeli pasuje do klasycznych wnętrz biurowych. Za stoły konferencyjne drewniane mieszczące osiem osób trzeba zapłacić już około tysiąca złotych. Konstrukcje te są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i solidne. Wyróżniają się też bardziej profesjonalnym i estetycznym wyglądem.

Koszt, jaki trzeba ponieść przy zakupie modeli mieszczących dwanaście czy szesnaście osób jest znacznie większy. Ceny tego rodzaju stołów konferencyjnych zaczynają się od dwóch tysięcy złotych i dochodzą nawet do kilkunastu.

Stół konferencyjny – aranżacje

Zaprojektowanie przestrzeni biurowej można zlecić profesjonaliście, a można również stworzyć aranżację wnętrza według własnego pomysłu. Wybierając drugą opcję, warto pamiętać o tym, iż pomieszczenia biurowe powinny prezentować się elegancko, estetycznie i profesjonalnie. Co tak właściwie to oznacza? Wygląd biura musi być dostosowany do profilu działalności firmy. Zupełnie inaczej powinno prezentować się wnętrze biura w firmie księgowej niż w przedsiębiorstwie zajmującym się uprawą i sprzedażą roślin. W tym pierwszym przypadku lepiej postawić na stonowane kolory ścian i mebli. Dobrym wyborem będzie stół konferencyjny czarny, który pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Aby ożywić nieco wnętrze, można urozmaicić je kolorowymi dodatkami w postaci wazonu lub obrazu. W biurze firmy zajmującej się roślinami można postawić na mocną i intensywną zieleń. Nie należy jednak z tym przesadzać. Jedna lub dwie ściany pomalowane na zielono w zupełności wystarczą. Zestawiając je z jasnymi meblami, można uzyskać oryginalny i nowoczesny design. W sali zebrań utrzymanej w takiej stylistyce warto postawić stół konferencyjny biały oraz wygodne krzesła tapicerowane białą ekoskórą.

Urządzając wnętrza biurowe, warto pamiętać, iż połączenie nowoczesności oraz klasycznych rozwiązań wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Z jednej strony wydaje się ona solidna i godna zaufania, a z drugiej sprawia wrażenie nowoczesnej, idącej z duchem czasu i niebojącej się nowych rozwiązań.

Stół konferencyjny pełni zarówno funkcje użytkowe, jak i reprezentacyjne. Wybierając model do swojego biura, warto kierować się rozmiarem mebla, materiałem, z jakiego jest wykonany, a także dodatkowymi funkcjonalnościami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)