Udostępnij
Skomentuj

Jaka poduszka na krzesło będzie najlepsza? Którą wybrać?

Nowe poduszki na krzesła to prosty sposób na odświeżenie designu całej kuchni, a także podwyższenie komfortu użytkowania tego najważniejszego pomieszczenia w domu oraz ochronę mebli.

Dość duży wybór dostępnych opcji może przyprawić o zawrót głowy, dzięki niemu jednak nie musimy stawać przed wyborem „wygodne czy ładne”, nawet jeśli nie chcemy przeznaczyć na poduszki fortuny. Aby jednak znaleźć najlepszy model, trzeba wiedzieć, czego szukać. Zobaczmy zatem, jakie cechy powinna posiadać poduszka na kuchenne krzesło i jakie są dostępne warianty.

Poduszki na krzesła drewniane – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Aby dobrze wybrać, warto najpierw zastanowić się nad własnym sposobem użytkowania krzeseł i potrzebami. Zadanie wydawać się może banalne, jednak doświadczenie pokazuje, że bardzo często kupujemy „oczami” coś, co później może okazać się niewielce praktyczne – jak na przykład piękne, puchate białe poduszki dla gapy, której zawsze coś spanie z widelca na krzesło. Zanim zdecydujemy się na wybór eleganckiej lub praktycznej opcji, a może wariant łączony, dopasujmy więc poniższe czynniki do przyzwyczajeń, potrzeb i możliwości naszych oraz naszych domowników.

 • Wygoda – poduszki na krzesła służą głównie temu, aby efektowne, choć niezbyt wygodne siedzisko drewniane było bardziej znośne. Pamiętajmy zatem, że wygoda jest najważniejszym parametrem. Przykładowo, efektowne poduszki z płytkim pikowaniem wyglądają ładnie, ale twarde guziki nie będą zbyt wygodne.
 • Materiał poszewki – wybierajmy miękkie materiały, które można prać w pralce. Kuchenne poduszki prędzej czy później się zabrudzą, zatem opcja szybkiego prania bez zgnieceń znacznie ułatwi nam ich użytkowanie.
 • Wypełnienie – to ważny element, bo złej jakości wypełnienie będzie się wgniatać bądź rozchodzić na boki, a tania pianka rozdrobni się w pralce. Pianka powinna być gęsta i stosunkowo twarda. Warto zwrócić uwagę także na naturakne wypełnienia, które mogą być wygodniejsze, jednak droższe.
 • Kształt – podstawowym wyborem są poduszki kwadratowe albo okrągłe. Te pierwsze mają tę zaletę, ze zwykle po bokach mają tasiemki lub mocowania na rzepy, którymi można je przytwierdzić do krzesła, dzięki czemu nie zsuwają się podczas siedzenia. Nie zawsze rzepy są jednak estetyczne, nie zawsze też potrzebne, stąd równie popularne jest alternatywne rozwiązanie – poduszki na krzesło okrągłe.
 • Rozmiar – zanim zamówimy poduszki, zmierzmy krzesła. Niedopasowane wymiary wpłyną niepozytywnie na komfort używania poduszek, a przecież o niego tutaj chodzi.
 • Ochrona – jeśli zależy nam głównie na tym, aby ochronić drewniane krzesła przed zmieszczeniem, możemy zdecydować się na opcje mocowane lub z gumkami, które lepiej przylegają do mebli.

Warto wiedzieć

Jeśli zależy nam na miękkich poduszkach wypełnionych pianką, a nie chcemy, aby wypełnienie z czasem rozchodziło się na boki, zdecydujmy się na poduszkę z delikatnym pikowaniem (bez niewygodnych guzików), które utrzyma piankę na swoim miejscu.

Przykładowe pomysły na poduszki na krzesła

Dostępnych poduszek jest wiele, zatem zaprezentowanie całości byłoby bardzo trudnym, jeśli nie niemożliwym zadaniem. Zamówić można zarówno pikowane, eleganckie modele, proste i tańsze grafitowe czy fantazyjne, na przykład w kształcie plastra arbuza. Poniżej przestawiamy kilka wybranych pomysłów na ciekawe doposażenie krzesła kuchennego.

 • Poduszki na krzesła w stylu skandynawskim – w tym duchu utrzymane będą zwykle praktyczne rozwiązania – na przykład miękkie, szare, beżowe lub czarne poduszki mocowane do krzesła tak, aby się nie zsunęły.
 • Wiązanie na kokardę – ciekawą opcją są poduszki, które mocuje się do krzesła dzięki wiązaniu z tyłu siedziska. Dzięki takiemu rozwiązaniu w kuchni dobrze widoczny będzie dodatkowy element dekoracyjny.
 • Owcza skóra – kawałek sztucznej bądź naturalnej owczej skóry na krzesłach to sposób na połączenie wyjątkowego designu i wygodny – poduszki będą naprawę miękkie. Wadą rozwiązania jest trudne czyszczenie i większa widoczność ewentualnych zabrudzeń na białym kolorze.
 • Kolorowe poduszki z nowoczesnym nadrukiem – mogą być to motywy roślinne lub związane z kuchnią, geometryczne wzory czy nawet postaci z bajek w opcji dla dzieci – na rynku dostępnych jest cała gama rozwiązań. Jeśli zdecydujemy się na nadruk i żywe kolory, mogą one jednak zblaknąć po kilku praniach.
 • Klasyka – proste, jednokolorowe poduszki z delikatnym pikowaniem związane na sznurki do oparcia to najbardziej klasyczne rozwiązanie.

Poduszki na krzesła do ogrodu

Nieco innymi cechami będą charakteryzowały się poduszki ogrodowe. Tutaj częściej wybierane są poduszki z oparciem lub nawet takie, które pokrywają całe leżaki. Lepiej, aby były stworzone z nieco grubszego niż w przypadku tych wewnętrznych materiału, aby były bardziej wytrzymałe. Zwróćmy uwagę, że nie wszystkie poduszki ogrodowe można prać w pralce – dla własnego komfortu lepiej wybierać takie, które nie są wrażliwe na mechaniczne pranie.

Warto wiedzieć

Zarówno jeśli chodzi o poduszki do kuchni, jak i ogrodowe, warto unikać kolorów bardzo jasnych i bardzo ciemnych – zabrudzenia będą na nich znacznie szybciej widoczne.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)