Udostępnij
Skomentuj

Jaką skrzynię balkonową wybrać? Która będzie najlepsza?

Skrzynia balkonowa z łatwością pomieści pled, aktualnie czytaną książkę, a także dziecięce zabawki. Jaką skrzynię balkonową kupić?

Aranżowanie balkonu nie ogranicza się jedynie do wyboru mebli wypoczynkowych i zakupu kwiatów. Wpływ na charakter tarasu i wygodę jego użytkowania mają również pozornie mało znaczące dodatki takie jak donice balkonowe, parawan, wykładzina, a także skrzynie balkonowe. Te ostatnie pozwolą zapanować nad panującym na tarasie bałaganem i uporządkować przestrzeń. Skrzynie balkonowe produkowane są z różnych materiałów, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do stylistyki balkonu. Podczas zakupu warto kierować się również wielkością danej konstrukcji oraz jej przeznaczeniem.

Skrzynia balkonowa – czy warto?

Dekoracyjny wygląd skrzyni balkonowej zwiększa atrakcyjność tarasu, a sam pojemnik może służyć do przechowywania zabawek dzieci, poduszek, koca, pledu, a także książki, gazety, okularów itp. Jednym z najważniejszych czynników podczas zakupu skrzyni balkonowej jest jej wielkość, czyli pojemność, która uzależniona powinna być od przedmiotów, jakie będą w kufrze przechowywane. Jeśli będą to jedynie podręczne akcesoria, wystarczy niewielka skrzynia balkonowa 100 cm, która doskonale sprawdzi się w przypadku niedużych przestrzeni. Dzięki konstrukcjom tej wielkości nawet na małym balkonie nie trzeba rezygnować z designerskich i nowoczesnych rozwiązań.

Skrzynia balkonowa – jaki materiał?

Wpływ na wygląd, a co z tym związane atrakcyjność konkretnej skrzyni balkonowej ma materiał, z jakiego jest ona wykonana. Niebanalne i zawsze cieszące się dużą popularnością konstrukcje drewniane należą do rozwiązań drogich, ale odpornych na działanie promieni słonecznych, a odpowiednio zaimpregnowane również na deszcz i śnieg. Niezwykle atrakcyjnie prezentują się także skrzynie wykonane z rattanu, które wyróżnia charakterystyczny wzór plecionki. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego produkowane są skrzynie balkonowe, można wyróżnić takie rozwiązania jak:

  • skrzynka balkonowa drewniana – należy do propozycji wytrzymałych i odpornych na promieniowanie UV, a także uszkodzenia mechaniczne. Skrzynie drewniane są solidne i zarazem dość ciężkie, a więc niestraszne im podmuchy wiatru. Niestety drewno wymaga odpowiedniej, cyklicznej pielęgnacji i konserwacji, w przeciwnym razie będzie chłonęło wilgoć, co znacznie skróci żywotność wykonanej z niego skrzyni;
  • skrzynka balkonowa metalowa – konstrukcje zrobione w całości z metalu należą do rzadko spotykanych rozwiązań. Najczęściej w tego typu skrzyniach z metalu wykonana jest jedynie konstrukcja, a boki, podłoga i przykrywka z tworzywa sztucznego lub innego materiału;
  • skrzynka balkonowa rattanowa – w ostatnim czasie meble rattanowe stały się prawdziwym hitem. Do zestawu wypoczynkowego zrobionego z elastycznego drewna rotangu doskonale pasować będzie pojemna skrzynia. Rattan jest materiałem naturalnym, atrakcyjnym wizualnie, jednak mało wytrzymałym. Nie jest on odporny na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Meble rattanowe należą do jednych z najdroższych modeli;
  • skrzynia balkonowa wiklinowa – podobnie, jak i konstrukcje w rattanu, wyróżnia je niebanalny wygląd i mała wytrzymałość na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Skrzynie wiklinowe są jednak o wiele tańsze;
  • skrzynia balkonowa z technorattanu – alternatywą zarówno dla konstrukcji z rattanu, jak i wikliny, są skrzynie wykonane z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego wzorowanego na drewnie rotangu. Skrzynie balkonowe z technorattanu są całkowicie odporne na wilgoć, promieniowanie słoneczne i zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto należą one do konstrukcji odpornych na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Skrzynie balkonowe wykonane z technorattanu są łatwe do utrzymania w czystości, można je myć różnego rodzaju detergentami.

Jaką skrzynię balkonową kupić?

Zakup skrzyni balkonowej warto poprzedzić analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Nowoczesne konstrukcje mogą służyć nie tylko do przechowywania, ale również pełnić funkcje wygodnej pufy. Skrzynie balkonowe z siedziskiem – wyposażone w wygodne oparcie, boki, a często również poduchy, sprawdzą się doskonale na niewielkich balkonach. Wykorzystanie mebla, który jednocześnie pełni kilka funkcji pozwoli racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Skrzynie balkonowe oferowane są w różnej kolorystyce. Na uwagę zasługują przede wszystkim modele białe, czarne oraz brązowe. Skrzynia balkonowa czarna zestawiona z grafitowymi meblami wypoczynkowymi sprawi, że taras będzie prezentował się stylowo i elegancko. Z kolei jasna – biała skrzynia balkonowa będzie stanowiła subtelny i lekki dodatek do balkonów urządzonych w stylu prowansalskim oraz shabby chic.

Skrzynka balkonowa – ceny

Ceny skrzyni balkonowych uzależnione są od wielu czynników, przede wszystkim od materiału, z jakiego dana konstrukcja została wyprodukowana, jej wielkości, dodatkowych funkcjonalności (np. w postaci siedziska), a także producenta. Do najdroższych rozwiązań należą skrzynie balkonowe zrobione z naturalnych surowców – drewna oraz rattanu, których ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych. Za kufer o szerokości 100 cm wykonany z drewna zapłacić trzeba około 500 zł. W podobnych cenach oferowane są konstrukcje rattanowe. Tej samej wielkości skrzynie z tworzyw sztucznych np. technorattanu dostępne są już od 150 zł.

Skrzynka balkonowa – jak zrobić?

Skrzynie balkonowe z łatwością można kupić w większości sklepów internetowych oferujących elementy wyposażenia domu oraz ogrodu. Artykuły te dostępne są w wielu wariantach i dzięki temu bez problemu można znaleźć odpowiednie rozwiązanie na swój taras. Amatorzy rozwiązań „zrób to sam” mogą pokusić się również o wykonanie prostej skrzyni balkonowej we własnym zakresie. Nie wymaga to zbyt wiele pracy ani też specjalnych umiejętności. Najprostszą skrzynię balkonową można zrobić… z dwóch skrzynek po owocach. W pierwszej kolejności należy wyczyścić je za pomocą wilgotnej szmatki, a papierem ściernym usunąć nierówności. Następnie można przystąpić do zaimpregnowania drewna, a po jego wyschnięciu wystarczy połączyć obie skrzynie za pomocą zawiasów.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)