Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jaki-barek-na-alkohol-do-salonu-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/10671/ 2018-08-20 08:15:06.000000

Jaki barek na alkohol do salonu wybrać? Który będzie najlepszy?

Barek na kółkach kojarzy się ze scenerią rodem z amerykańskich filmów kręconych w hotelach w stylu retro czy willach typu glamour. Nie każdy wie, że tego typu mebel posiada jednak także nowoczesną odsłonę i jest elementem wielu współczesnych aranżacji wnętrz salonu czy sypialni, a często również kuchni.

Zobaczmy przegląd dostępnych na runku barków na kółkach, ich cechy oraz najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru najlepszego modelu.

Barek na kółkach drewniany czy metalowy? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dostępne na rynku warianty różnią się kilkoma parametrami. Najważniejsze z nich to materiał, ale modele różnią się także konstrukcją, wielkością, kolorem, a przede wszystkim ceną. Wiele bardzo ciekawych barków na kółkach oferuje także rynek wtórny, stąd warto zastanowić się także nad meblem używanym. Zobaczmy, jakie są dostępne opcje wymienionych czynników:

 • Materiał – najczęściej spotykane są barki drewniane lub metalowe. Te ostatnie (choć czasem także drewniane) często są wzbogacone o szklane blaty. Zasadnicza cecha je różniąca to design. Metal prezentował się będzie w wielu przypadkach nowocześniej, większość modeli jest też tańsza od masywnych, drewnianych. Niezależnie od materiału, powinniśmy unikać modeli lekkich, gdyż ze względu na niewielkie rozmiary taki mebel może okazać się niestabilny. Dostępne są także modele mieszane – połączenie drewna i metalu, zwykle również prezentujące bardziej nowoczesny styl. Klasyczny barek na kółkach jest zazwyczaj w całości drewniany. Nowoczesne barki mogą mieć także domieszkę materiałów sztucznych – na przykład w formie poliestrowych blatów umieszczonych na drewnianych nogach.
 • Konstrukcja – większość barków na konstrukcję otwartą, jednak można zdecydować się również na barek na kółkach zamykany. Zwykle zamykana jest tylko jego część, mająca formę szuflady bądź półek. Istnieją także formy półotwarte. Zaletą zamykanych lub półotwartych barków jest większa stabilność i bezpieczeństwo rzeczy na nim umieszczonych – możemy położyć na nim nie tylko płaski talerzyk czy szklankę, ale także wyższe butelki. Wybrać możemy także barek na kółkach składany. Jeśli ma służyć rzeczywiście jako barek, warto rozważyć wybór modelu z rączką.
 • Format – do wyboru mamy zwykle stolik prostokątny (rzadziej kwadratowy) bądź okrągły. Barek na kółkach okrągły będzie miał mniej zastosowań, gdyż nie można go stabilnie oprzeć na przykład o ścianę, stąd częściej pełni rolę stolika ustanowionego w centralnej części bądź tradycyjnego barku.
 • Wielkość – jeśli interesuje nas pokaźny barek, lepiej zdecydować się na wersję tradycyjną, bez kółek, gdyż te nie wytrzymają wielkiego obciążenia. Kółka często pełnią jedynie dekoracyjną rolę i istnieje możliwość ich zablokowania – tak, aby mebel pełnił funkcję stacjonarnego. Optymalna wysokość barku wynosi od 60 do 120 cm. Niże barki mogą pełnić rolę stolika do salonu.
 • Antyk czy nowy model – barek na kółkach używany, należący do antyków w większości przypadków będzie droższy od tego nowego. Dostępne modele możemy obejrzeć na stronach antykwariatów. Zwykle znajdują się tak modele drewniane lub żeliwne; najstarsze pochodzą już z XVIII wieku, jednak znacznie więcej modeli datuje się na wiek XIX czy XX.
 • Cena – nowe modele zaczynają się do 250 złotych wzwyż, antyki zwykle od 500 zł.

Barek na kółkach do salonu – najpopularniejsze style

Barek na kółkach nie musi pełnić roli, do jakiej został stworzony, czyli wózka kuchennego lub salonowego, na którym podaje się przekąski albo trunki czy kawę. Często aranżowany jest jako stolik nocny, stolik pod telefon czy lustro do salonu. Jeśli wybierzemy niski model, może on też służyć jako stolik kawowy ustawiony koło salonowej kanapy. Jakie style są najbardziej popularne?

 • Barek na kółkach klasyczny – zwykle drewniany, średniowysoki i prostokątny, choć spotyka się także metalowe czarne stoliki lub inne elementy dodane do drewna – szklane blaty czy srebrne lub stalowe wstawki.
 • Barek na kółkach retro – „retro” jest wszystko to, co kiedyś wydawało się niemodne, a dziś wraca do łask. Podobnie jest za barkami. Wąskie, szufladowe modele kojarzące się kiedyś bardziej z salonem fryzjerskim niż domowym albo pochodzące od kompletów mebli rodem z PRL-u współcześnie mogą być elementem designerskiej kompozycji. Warto jednak pamiętać, aby ich styl dopasowany był do funkcji i designu całego pomieszczenia.
 • Barek na kółkach globus – również należy do stylu retro, warto go jednak wyróżnić ze względu na wyjątkowy design. Istnieją dwa warianty tej opcji – sam otwierany globus lub globus ze stolikiem. Ceny oryginalnego mebla zaczynają się od około 460 złotych.
 • Barek na kółkach nowoczesny – może to być prosty barek z jasnego drewna bądź metalowy w stylu kuchni z wielkich restauracji. Barek można również kreatywnie zaaranżować w nowoczesnej przestrzeni, stawiając na nim stalowy lub drewniany blat, a sam barek traktując jako półkę. Warto wtedy pomyśleć o blokowaniu kółek.
 • Barek na kółkach glamour – lśniący, złoty lub srebrny barek z mosiądzu, stali nierdzewnej czy szkła sprawa wrażenie luksusowego. Podobne będą wydawać się modele utrzymane w stylu art deco czy industrialne.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni