Udostępnij
Skomentuj

Jaki beton architektoniczny wybrać? Który będzie najlepszy?

Beton w sztuce wnętrzarskiej przez wiele lat nie miał dobrej prasy.

Aktualnie ten trend się odmienia i wielu architektów projektuje mieszkania i domy z wykorzystaniem tego nietypowego materiału do wystroju. Ten wybór aranżacyjny z pewnością jest nietypowy i sprawia, że wnętrze nabiera nietypowego charakteru.

Co to jest beton architektoniczny?

Wielu aranżujących wnętrza frapuje zagadnienie o różnice między betonem architektonicznym a zwykłym. Tego typu rozwiązanie to specjalna mieszanka, którą stosuje się w tych miejscach, które będą aranżacyjnie eksponowane, to znaczy nie będą niczym przykrywane lub zakrywane. Zatem zagadnienie „beton architektoniczny a zwykły” można zamknąć w stwierdzeniu, że różnica polega na różnorodnym miejscu zastosowania. Beton architektoniczny to zazwyczaj mieszanka przeznaczona do elementów ekspozycyjnych.

Gdzie można zastosować beton architektoniczny?

Beton architektoniczny zyskuje w ostatnich latach rzesze entuzjastów i jest niezwykle cenionym materiałem, który stosuje wielu architektów do wykończenia mieszkań i domów, a także lokali użytkowych. Najczęściej stosuje się beton architektoniczny w kuchni albo kładzie się beton architektoniczny na schody.

Beton architektoniczny – płyty to doskonały element, który kładzie się na ściany. Szczególnie lubiany jest przez miłośników industrialnych wnętrz. Najlepiej więc sprawdza się w minimalistycznych, ascetycznych aranżacjach. Czasem jest to prawdziwy beton, a czasem jego imitacja. Ważne jest to, by pozyskać specyficzny wygląd – betonowy kolor i fakturę.

Płyty betonu architektonicznego są wykonane z masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi, co daje im dodatkową wytrzymałość. Mamy do dyspozycji wiele odcieni szarości, różną porowatość oraz fakturę, toteż możemy dopasować odpowiedni wariant do naszego wnętrza.

Zazwyczaj stosuje się beton architektoniczny:

 • do wykończenia kuchni – doskonale sprawdza się zamiast zwykłych płytek ceramicznych. Może też mieć zastosowanie na kuchennych blatach i zlewach;
 • do ścian w klatach schodowych – dodaje uroku i doskonale komponuje się z różnymi materiałami, z których wykonane są schody. Z betonu wykonywane są też oczywiście same stopnie schodowe;
 • jako wykończenie łazienek w stylu industrialnym – doskonale sprawdzi się zamiast tradycyjnych, ceramicznych płytek, jeśli poszukujemy mniej oklepanych, surowszych rozwiązań. Nowocześnie zabezpieczony przez wilgocią beton z łatwością zastąpi tradycyjną ceramikę i będzie na pewno niemałym zaskoczeniem dla naszych gości;
 • jako element wystroju pokojów dziennych – w zestawieniu z innymi kolorami staje się ciekawym elementem kompozycyjnym. Może być kładziony na ścianach, do wykończenia kominków, parapetów, a nawet jako półka na drobiazgi. Wiele zależy tu od naszej dekoracyjnej inwencji.

Beton architektoniczny – aranżacje

Dekoracyjny beton architektoniczny sprawdzi się wielu rodzajach wnętrz. Jak zostało powiedziane wcześniej, jest doskonały w surowych, industrialnych wnętrzach, ale też nie musi być to reguła. Możemy go zestawiać z innymi materiałami, a wówczas doskonale sprawdzi się nawet w cieplejszych wnętrzach. W nowoczesnych aranżacjach możemy grać kontrastami między surowym, „betonowym” wystrojem, a gładkimi, kolorowymi fakturami. Można na przykład zestawić beton z ciepłem drewna i to nada naszej przestrzeni niesłychanego i niepowtarzalnego stylu.

Beton doskonale wygląda zarówno w małych wnętrzach, jak i przestrzeniach o większym metrażu. Można go zestawiać z niemal wszystkimi materiałami – drewnem, metalem, tworzywami, cegłą, ceramiką, a także tkaninami.

Wady i zalety betonu architektonicznego

ZALETY

 • modne i nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne;
 • duże walory estetyczne różnych aranżacji;
 • materiał wyjątkowo trwały – duża wytrzymałość na wilgoć, światło;
 • można go malować na różne kolory – wiele nowych wariantów aranżacyjnych;
 • duża uniwersalność zastosowania;
 • beton stanowi doskonałą izolację dźwiękową, więc może pomóc w tłumieniu dźwięków dochodzących na przykład zza ściany.

WADY

 • materiał bardzo masywny, ciężki – przed zastosowaniem trzeba rozważyć, czy elementy konstrukcyjne mają odpowiednią nośność;
 • betonowe elementy mogą łatwo zdominować aranżację wnętrza.

Jak montować beton architektoniczny?

Wielu zastanawia się, jak położyć beton architektoniczny np. na ścianę. Producenci śpieszą z wyjaśnieniem, że przytwierdza się go za pomocą specjalnych klejów do płytek i betonu. Jeśli zastanawiasz się, na co kleić beton architektoniczny, na pewno warto postawić na substancję, która będzie miała podwyższoną przyczepność i większą wytrzymałość. Niektóre płyty mają specjalne otwory, za pomocą których można przymocować je wkrętami do ściany. Takie rozwiązanie jest również estetycznie interesujące.

Wielu zastanawia się także, jak zrobić beton architektoniczny. Do wielu elementów wystroju nie trzeba przecież kupować gotowych elementów np. płyt. Tego, jak wykonać beton architektoniczny, żadnemu zaprawionemu w wykończaniu mieszkań specjaliście nie trzeba tłumaczyć. Potrzebna jest do tego forma (na płytę lub inny element) i odpowiednia mieszanka cementowa.

Z kolei żeby uzyskać efekt betonowej faktury na ścianie, wystarczy kilka warstw zwykłego, szarego cementu i gładzenie go np. deską lub innym elementem niegładkim. Te nierówności będą się doskonale prezentować po wyschnięciu.

Jak czyścić beton architektoniczny?

Beton architektoniczny nie nastręcza wielu problemów użytkowniczych i konserwacyjnych. W codziennym użytkowaniu wystarczy przecieranie go na sucho, a od czasu do czasu za pomocą wody z łagodnym detergentem. Należy nie przesadzać z ilością wody, raczej korzystać z bezwzględnego minimum. Beton architektoniczny nie jest trudny w czyszczeniu, ale – jak w każdym przypadku – wszelkie zabrudzenia najlepiej usuwać i czyścić zaraz po zdarzeniu: na bieżąco.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)