Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jaki-blat-debowy-wybrac-jak-o-niego-dbac/11721/ 2018-10-15 10:12:55.000000

Jaki blat dębowy wybrać? Jak o niego dbać?

Wybór odpowiedniego blatu do kuchni to ważna decyzja. Urządzając kuchnię coraz częściej decydujemy się na materiały naturalne, jak drewno czy kamień. Drewno to naturalny i szlachetny materiał. Czy jednak wybór blatu dębowego do kuchni to dobra decyzja?

Drewno dębowe zaliczane jest to twardych gatunków drewna. Cecha ta sprawi, że nasz blat będzie nie tylko odporny na mechaniczne uszkodzenia, ale także na wilgoć i zabrudzenia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji blatów kuchennych, zróżnicowanych nie tylko pod względem materiału ale także samego wykonania.

Blat dębowy – lite drewno czy blat klejony?

Oprócz decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego gatunku drewna musimy także rozważyć, czy chcemy zakupić blat z drewna litego czy może blat klejony. Blat dębowy klejony powstaje poprzez klejenie długich wąskich deseczek drewnianych (spotyka się także mocowanie deszczułek na mikrowczepy). Blat dębowy lite drewno dobrze sprawdzi się natomiast w minimalistycznych wnętrzach. Na rynku, oprócz blatów obrobionych, dostępne są także surowe wersje płyt drewnianych – z nierównymi krawędziami, odzwierciedlającymi przekrój drzewa.

Powinniśmy się także zdecydować na odpowiednią grubość blatów. Do najpopularniejszych dostępnych obecnie na rynku należą blaty dębowe 20 mm, choć coraz bardziej popularne są także blaty dębowe 40 mm. Grubość blatu zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji, choć z pewnością większa grubość wpłynie na wygląd naszej kuchni.

Jaki blat kuchenny do mebli dębowych wybrać?

Drewno sprawdzi się nie tylko w dodatkach do kuchni, będzie także idealne jako materiał z którego wykonano szafki i inne elementy wyposażenia. Możemy zdecydować się na przykład na połączenie mebli wykonanych z lakierowanych płyt MDF z drewnianymi meblami dębowymi. W przypadku takiego urządzenia kuchni powinniśmy rozważyć wybór dodatków, blatów czy uchwytów. W tym przypadku dobrze sprawdzą się blaty laminowane czy te wykonane z kamienia. Blaty laminowane produkowane są w wielu opcjach kolorystycznych, są też bardzo odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu. Blaty kamienne dodatkowo będą estetycznie pasować do drewnianych wykończeń.

Jak zaimpregnować blat do kuchni?

Drewno to materiał odporny na zabrudzenia, czy uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi także dużą wilgotność, musimy jednak pamiętać o regularnej i dokładnej pielęgnacji. Blat dębowy do kuchni z pewnością będzie nam służył przez długie lata, o ile będziemy odpowiednio o niego dbać. Musimy przede wszystkim pamiętać o stosowaniu podkładek pod gorące naczynia. Regularnie stosowne metody pielęgnacji pozwolą nam jednak cieszyć się drewnianym blatem przez długie lata.

Decydując się na zakup drewnianego blatu do kuchni bądź stołu w salonie, możemy zdecydować się na drewno zaimpregnowane bądź surowe. W drugim przypadku bezwzględnie musimy dokonać impregnacji na własną rękę. Drewnianą powierzchnię możemy zabezpieczyć lakierem bądź specjalnie dostosowanym do tego celu olejem. Blat dębowy lakierowany będzie charakteryzował się niezwykle gładką i błyszczącą powierzchnią. Możemy zdecydować się także na różne wykończenie powierzchni – błyszczący, matowy lub półmatowy. Lakier pokrywa gładką warstwą powierzchnię, zabezpieczając ją tym samym przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, lakier bardzo ładnie podkreśla koloryt drewna, uwypuklając także dokładnie słoje i jego przekrój.

Z kolei olejowanie blatu dębowego zwiększy dodatkowo odporność blatu na wilgoć i wysoką temperaturę. Olej, w przeciwieństwie do lakieru, wnika głęboko w fakturę drewna, co pozwala dogłębnie zabezpieczyć jego strukturę. Blat dębowy olejowany będzie więc bardziej odporny na ścieranie i wysokie temperatury.

Możemy także zdecydować się impregnacje blatu za pomocą wosku. Wosk tworzy satynową powłokę, która jednak pozwala na wyczuwanie naturalnych nierówności drewna. Blat dębowy woskowany będzie także dobrze współpracował z różnymi farbami czy bejcami. Woskowany blat nie będzie jednak tak ładnie odbijać światła jak lakier. Taki rodzaj impregnacji będzie idealnie pasować do mebli w stylu rustykalnym czy skandynawskim, nadając im poprzez swoje wykończenie charakter vintage. Pamiętajmy, że po impregnacji blat drewniany będzie wymagał regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas sprzątania używajmy jedynie preparatów specjalnie przeznaczonych do drewna. Raz na rok dobrze byłoby także uzupełnić ubytki i braki w warstwie lakieru.

Wybór blatu do kuchni to ważna decyzja. Powinniśmy pamiętać, że materiał na jaki ostatecznie się zdecydujemy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Na szczęście rynek oferuje wiele materiałów i rodzajów wykończeń, z pewnością każdy z nas znajdzie więc dla siebie idealne rozwiązanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni