Udostępnij
Skomentuj

Jaki fotel do kącika czytelniczego? Który będzie najlepszy?

Kącik czytelniczy w domu to marzenie wielu miłośników książek. Podobno najwygodniej czyta się właśnie w fotelu. Jaki fotel wybrać?

Kącik czytelniczy w domu – jak i gdzie go zaaranżować?

Jeszcze przed wyborem fotela do kącika czytelniczego warto zastanowić się, gdzie i w jaki sposób taki kącik zostanie zaaranżowany. Od odpowiedniego wytyczenia przestrzeni do czytania i od jej optymalnego wystroju zależy to, czy będzie komfortowa i czy faktycznie będzie przyjemnym miejscem na lekturę.

Kącik czytelniczy można urządzić praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale najlepsze wydają się poniższe rozwiązania:

 • Kącik czytelniczy w salonie – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. W salonie, na ogół, jest dość miejsca, by ustawić nawet dość masywny fotel i otoczyć go innymi meblami i akcesoriami, które przydają się podczas czytania.
 • Kącik czytelniczy w pokoju osobistym – to zdecydowanie bardziej dyskretne i odizolowane miejsca na kącik czytelniczy.
 • Kącik czytelniczy na poddaszu – jeśli tylko dysponuje się poddaszem, warto rozważyć urządzenie na nim kącika czytelniczego lub pokoju z domową biblioteczką oraz miejscem do czytania. Poddasze jest przytulne i klimatyczne, więc jest idealnym miejscem na kącik czytelniczy.

W zależności od tego, w jakim miejscu zaaranżujemy kącik czytelniczy, będziemy mieli do dyspozycji zróżnicowaną ilość miejsca, ale są takie elementy, które powinny się znaleźć w kąciku czytelniczym, by był komfortowy i przyjemny:

 • Odpowiednie oświetlenie – czytanie przy mocnym świetle sufitowym traci na uroku. W kąciku czytelniczym perfekcyjnie sprawdzi się lampa podłogowa, która umożliwia ukierunkowanie światła w dół, by oświetlić książkę. Można również zdecydować się na kinkiet lub lampę stołową. Warto stosować żarówkę o lekko ciepłej barwie światła – doda przestrzeni czytelniczej przytulnego nastroju.

Polecane lampy stojące

 • Podręczny stolik – niezastąpiony, by odłożyć filiżankę z kawą, przekąskę lub kubek z herbatą.
 • Półka lub regał z książkami – domowa kolekcja książek nie musi znajdować się w tym konkretnym miejscu w całości, ale niewielki regał z ulubionymi lub najnowszymi książkami tworzy przyjemne otoczenie, które wprost zaprasza i zachęca do tego, by usiąść w fotelu i zabrać się za czytanie.
 • Ciepły koc – przydatny głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale w oczach wielu miłośników książek jest to dodatek wprost niezastąpiony.

Jaki fotel do czytania będzie wygodny?

W sprzedaży można znaleźć setki różnych foteli i mebli wypoczynkowych, ale nie każdy z nich będzie dobrym wyborem do czytania. Dobry fotel do czytania powinien zapewnić użytkownikowi maksimum wygody. Jeśli spędza się na czytaniu sporo czasu, to warto zwrócić uwagę na ergonomię fotela oraz na to, czy zapewni dobre oparcie dla kręgosłupa. Najważniejsze cechy dobrego fotela do czytania to:

 • Odpowiedni kształt – designerskie i wymyślne fotele nie zawsze są tak wygodne, jak oczekujemy. Nie bez powodu jednym z najpopularniejszych foteli czytelniczych jest fotel uszak i liczne wariacje na jego temat. Przez odpowiedni kształt fotela należy rozumieć formę, która umożliwi wygodne siedzenie oraz swobodę zmiany pozycji. Wskazane jest wysokie oparcie oraz podłokietniki.
 • Wysoka jakość wykonania – fotel, który trzeszczy przy każdym poruszeniu się raczej nie zachęca do czytania, gdyż co chwilę odciąga uwagę użytkownika od lektury. Fotel powinien mieć miękkie, przyjemne obicie i gwarantować najwyższy komfort użytkowy.
 • Ładny design – fotel do czytania powinien się podobać oraz pasować do wystroju wnętrza. Do wnętrz nowoczesnych warto wybrać nowoczesny fotel do czytania o lekko futurystycznym kształcie, a do wnętrz klasycznych można wybrać masywny fotel uszak.

Polecane fotele

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze fotela do czytania książek?

Fotele wypoczynkowe nie zawsze nadają się do czytania książek. Część z nich lepiej sprawdzi się podczas oglądania telewizji lub spotkań z bliskimi. Wybierając fotel do czytania książek, warto zwrócić uwagę na:

 • Szerokość i głębokość siedziska – to ważne, by nie sięgać po fotele o ciasnym siedzeniu, które uniemożliwią zmiany pozycji podczas czytania. Jeśli preferujemy czytanie z podkulonymi nogami, zdecydowanie warto wybrać fotel o wystarczająco szerokim siedzeniu.
 • Wysokość i odchylenie oparcia – choć fotele z niskim oparciem wyglądają ciekawie, to dłuższe przesiadywanie w nich może być niewygodne dla kręgosłupa. Wysokie oparcie umożliwia przybieranie wielu różnych pozycji oraz komfortowe oparcie głowy, co odpręża i świetnie sprawdza się podczas czytania.
 • Podłokietniki – fotel bez podłokietników jest raczej kiepskim wyborem do czytania, bo siedzi się na nim bardziej, jak na krześle.
 • Opcje dodatkowe – niektóre fotele posiadają ciekawe rozwiązania dodatkowe, które podnoszą ich funkcjonalność oraz wygodę. Jednym z przykładów może być fotel do czytania z podnóżkiem (wbudowanym albo oddzielnym) oraz fotel z dodatkową poduszką lędźwiową.

Trudno wskazać jeden, najwygodniejszy fotel do czytania, bo to kwestia indywidualnych upodobań, ale z całą pewnością można stwierdzić, że dobrze dobrany fotel to podstawa komfortowego kącika czytelniczego oraz zakup na lata, na który warto się zdecydować.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)