Udostępnij
Skomentuj

Jaki hamak brazylijski wybrać? Który będzie najlepszy?

Hamaki coraz śmielej pojawiają się w naszych domach i ogrodach – nie tylko te tradycyjne, kojarzące się z leniwym odpoczynkiem między drzewami, ale też różne ich użytkowe warianty, jak przykładowo hamak brazylijski.

Stanowi on nie tylko designerski element wystroju, ale także bardzo wygodne siedzenie. Czym wyróżnia się hamak brazylijski, jakie są jego wady i zalety oraz na co zwracać uwagę przy planowanym zakupie? Zobaczmy przegląd przez dostępne warianty hamaków brazylijskich i ich głównych cech.

Hamak brazylijski – najważniejsze wady i zalety

ZALETY

 • Wygoda – podwieszana forma i wygodne siedzisko zapewniają optymalne dopasowanie się kształtu hamaka do sylwetki siedzącego.
 • Design – wygląda niezwykle efektownie i nadaje wnętrzu czy ogrodowi nietuzinkowego charakteru.
 • Praktyczność – można na nim zarówno siedzieć, oglądając telewizję, pić kawę czy ułożyć się z laptopem na kolanach. Nadaje się zarówno do wnętrz, jak i ogrodów czy na balkon.

WADY

 • Inwazyjny montaż zakładający ingerencję w ściany.
 • Mocowanie na stałe – nawet jeśli zdecydujemy się na demontaż czy przeniesienie hamaka, będzie to czasochłonne i pozostawi po sobie ślad, którego usunięcie wymaga pracy.
 • To siedzisko tylko jednoosobowe – w przeciwieństwie do zwykłych hamaków zmieści się na nim tylko jedna osoba.

Co to jest hamak brazylijski?

Hamak brazylijski, inaczej brazylijskie krzesło lub fotel czy fotel kanapowy, to połącznie wygodne siedziska i tradycyjnego hamaka. Warianty i style mogą być różne, jednak istnieją trzy podstawowe części konstrukcyjne, z których składa się hamak tego typu. Są to:

 • Zaczep w górnej części hamaka, który mocujemy do liny, łańcucha, oczka czy haka pod sufitem albo porządną belką. Mocowanie musi być solidne, bo tylko takie zapewni pełnię bezpieczeństwa w wiszącym fotelu. Mocującą linę wzmacniamy metalową kauszą.
 • Drążek – do niego przymocowana jest główna część hamaka, czyli siedzisko, i to także dzięki niemu całość zyskuje specyficzny kształt. Drążek z reguły jest drewniany.
 • Siedzisko – wygodne siedzisko z klasycznego materiału hamakowego lub obłożone poduszkami, które – jeśli jest odpowiednio zaprojektowane – zapewnia elastyczne dopasowanie się do naszego ciała, a w efekcie wygodę korzystania z brazylijskiego krzesła.

Warto wiedzieć

Hamak nie musi być stworzony z typowego dla tego typu siedziska materiału. Na rynku dostępne są także hamaki obłożone wygodnymi, tradycyjnymi poduchami.

Hamak brazylijski na balkon i do pokoju

Hamak brazylijski kusi także mieszkańców bloków, którzy często rezygnują jednak z zakupu, bo wydaje im się, że nie ma możliwości podwieszenia takiego hamaka w wielorodzinnym budynku. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak może się wydawać. Balkon musi jednak spełniać kilka warunków. Jakich?

 • Przestrzeń – aby móc swobodnie korzystać z brazylijskiego hamaka, potrzebujemy trochę wolnej przestrzeni. Nie powinien on służyć jako zabawka bo bujania się, ale niewygodnie będzie odbijać się od ściany przy prostych obrotach. Hamak powinien mieć co najmniej 20 cm odstępu od sufitu, a najlepiej, żeby miał więcej, i wisieć przynajmniej 2 m od ziemi.
 • Wytrzymałość – musimy także sprawdzić, czy nasz sufit wytrzyma obciążenie oraz upewnić się, że w wybranym miejscu ściany nie ma drutu zbrojeniowego.
 • Odpowiednie mocowanie – zwykle wywiercamy otwór na głębokość ok 1,1 cm i szerokość 1,5 cm pod niewielkim kątem, w którym mocno umieszczamy stalowy kołek. Następnie montujemy karabińczyki i łańcuch. Zanim jednak będziemy beztrosko cieszyć się nowym fotelem, trzeba zrobić próbę wytrzymałości – hamak brazylijski, choć jest jednoosobowy, powinien bez problemu dać sobie radę z ciężarem dwóch dorosłych osób.

Hamak brazylijski do ogrodu – przegląd materiałów

Hamak brazylijski to też bardzo popularne rozwiązanie dla ogrodów. W tym przypadku znacznie ważniejsza jest kwestia materiału – na zewnątrz hamak będzie narażony na znacznie większą ilość potencjalnie szkodliwych czynników. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Przejrzyjmy je:

 • poliester – to mocny i lekki materiał, odporny na różne warunki atmosferyczne. Nie jest jednak „oddychający”, to znaczy nie przepuszcza zbyt dobrze powietrza i łatwo się nagrzewa, co nie jest zdrowe dla skóry leżącego;
 • nylon – to jeden z najpopularniejszych materiałów do używanych szycia hamaków, nie tylko tych brazylijskich. Jest mocny, także jego barwy są odporne na upływ czasu. Jako lity materiał może okazać się dosyć śliski (przynajmniej w porównaniu do innych hamaków, choćby tych bawełnianych), zatem lepiej zdecydować się na opcję plecioną;
 • sunberlla – stanowi niezwykle trwały materiał. Za przykład niech posłuży fakt, że używany na jachtach oraz statkach przez żęglarzy. Sunbrella jest odpornya na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Wadą materiału jest wysoka cena;
 • jedwab – to przewiewny, miękki, lekki, a zarazem niezwykle trwały materiał. Używany jest często w hamakach turystycznych, zatem sprawdzi się także w tych ogrodowych. Jest jednak dość delikatny i nie tak prosty w czyszczeniu.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)