Udostępnij
Skomentuj

Jaki kamień do pizzy wybrać? Który będzie najlepszy?

Uwielbiasz gotować, eksperymenty w kuchni sprawiają Ci radość? Marzysz o zrobieniu idealnej włoskiej pizzy?

Kamień do pizzy to niezbędny element wyposażenia naszej kuchni, jeśli chcemy osiągnąć mistrzostwo w wytwarzaniu tej włoskiej potrawy. Jeśli nie wiesz, jak dbać o kamień do pizzy zapoznają się z naszym artykułem.

Podobno najlepsza pizza pochodzi z Neapolu, choć każdy, kto miał okazję pojechać do któregokolwiek regonu Włoch na pewno zaświadczy, że pizza w Italii smakuje wyjątkowo. Nie byłoby jednak prawdziwej włoskiej pizzy bez odpowiednich składników – mąki, pomidorów oraz dobrze rozgrzanego pieca. Jeśli chcielibyśmy odtworzyć ten wyjątkowy smak w domu, przyda nam się także kamień do pizzy. Specjalny kamień do pizzy szamotowy pozwoli stworzyć danie, które odda smak włoskiego specjału bez koniczności wykorzystywania specjalnego pieca.

Czym jest kamień do pizzy?

Dużo osób na pewno zadaje sobie pytanie: co to kamień do pizzy? Używając kamienia do pizzy naprawdę poczujemy różnicę w trakcie przygotowania tej potrawy. To rodzaj kamiennej podkładki, dzięki której pieczenie pizzy będzie wygodniejsze, szybsze, a sam smak drożdżowego ciasta będzie przypominać potrawy z najlepszych włoskich restauracji. Najczęściej spotykamy kamienie okrągłe lub prostokątne (tak, w niektórych rejonach Włoch tradycyjna pizza ma kształt kwadratu lub prostokąta). Kamień do pizzy szamotowy równomiernie rozprowadza ciepło po cieście sprawiając, że będzie ono chrupiące – nie da się osiągnąć takiego efektu używając nawet piekarnika z termoobiegiem. Dodatkowo, kamień pozwoli nam na szybkie upieczenie ciasta: w ciągu ok. 5 minut będziemy mogli cieszyć się profesjonalnie przygotowaną włoską kolacją.

Na rynku dostępne są kamienie szamotowe, kamienie, granitowe, czy ceramiczne. Kamień do pizzy szamotowy będzie długo trzymał i oddawał ciepło, jest też stosunkowo tanim materiałem. To naturalny materiał, który charakteryzuje się najlepszymi cechami. Na rynku dostępne są także kamienie granitowe, o podobnych właściwościach do wspomnianych wcześniej kamieni do pizzy szamotowych. Kamienie granitowe i szamotowe są różnicowane pod względem grubości i wielkości. Kamień do pizzy ceramiczny będzie najmniej wytrzymały - jeśli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu produktu zdecydujmy się na kamienie naturalne.

Wiemy już, czym jest kamień do pizzy. Gdzie kupić jednak ten przydatny produkt? Wiele sklepów zajmujących się dystrybucją produktów gastronomicznych ma w swojej ofercie tego typu produkt.

Kamień do pizzy – jak używać?

Jak prawidło używać kamienia do pizzy, by przygotowane przez nas ciasto było jak najsmaczniejsze, a sam dodatek posłużył nam przez kilka sezonów? Musimy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym będziemy cieszyć się prawdziwą włoską pizzą.

Kamienie do pizzy, jak sama nazwa wskakuje, wykonane są z materiału naturalnego. Kamień szamotowy łatwo się nagrzewa, długo też oddaje ciepło. Aby upiec idealną pizzę, musimy rozgrzać kamień najlepiej na godzinę przez planowanym pieczeniem. Nasz piekarnik musi być ustawiony na najwyższą temperaturę. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie wkładać kamienia do już nagrzanego piekarnika! Szok termiczny spowoduje spękania, co znacznie obniży użyteczność naszego kamienia. Kiedy kamień do pizzy szamotowy jest już dobrze rozgrzany układamy na nim surową pizzę, czekamy ok. 5minut i możemy cieszyć się gotowym posiłkiem.

Kamień do pizzy – jaka temperatura będzie najlepsza?

Kamienie do h2pizzy rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co pozwala na niezwykle szybkie upieczenie ciasta. Wiele z nas zastanawia się przed zakupem kamienia do pizzy jaka temperatura piekarnika będzie najlepsza. Kamień do pizzy wkładamy do nierozgrzanego piekarnika (inaczej wywołamy szok termiczny i uszkodzimy kamień), dopiero później ustawiamy termostat na najwyższą możliwą temperaturę – zwykle jest to 250 stopni Celsjusza. Kamień pozostawiamy w piekarniku na ok. godzinę. Po tym czasie możemy przystąpić do pieczenia pizzy idealnej! Pamiętajmy jednak, ze sam kamień nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur: zwykle jest to ok. 200 stopni Celsjusza. Zwracajmy na to uwagę podczas wykładania i wyjmowania ciasta.

Jak czyścić kamień do pizzy?

Jeśli będziemy używać naszego kamienia do pizzy zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, nie powinno być problemów z utrzymaniem dodatku w czystości. Kamień do pizzy temperatura będzie odpowiednio wysoka, ciasto nie będzie przywierać do jego powierzchni, co zaoszczędzi nam czas podczas czyszczenia dodatku. Nie przejmujmy się, jeśli po kilku użyciach na naszym kamieniu pojawią się przebarwienia – są one naturalnym efektem użytkowania.

Bez kamienia do pizzy możemy się obejść w życiu codziennym, choć jest to dodatek niezbędny jeśli chcemy wypiekać w warunkach domowych idealną włoską pizzę. Ceny kamieni są niskie, sama podkładka posłuży nam przez długi czas – pamiętajmy jedynie o jej prawidłowym użytkowaniu.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)