Udostępnij
Skomentuj

Jaki kieliszek do jakiego wina? Czym różnią się kieliszki?

Jaki kieliszek będzie odpowiedni do białego wina, a jaki do czerwonego czy różowego?

Jak je odróżnić? Wiedza na ten temat może nam pomóc nie tylko uniknąć towarzyskiego faux-pas, ale też cieszyć się smakiem trunków pitych z optymalnej dla nich formy – wszak kształty kieliszków nie są przypadkowe. Oto przegląd przez kieliszki do najważniejszych rodzajów win.

Jakie kieliszki do wina są najlepsze? Dlaczego jest ich tak wiele i czym się różnią?

Dlaczego dla każdego rodzaju wina dedykowany jest inny kieliszek? Rodzaje win różnią się aromatami, z których każdy wydobywany jest w inny sposób – wąski kieliszek może uniemożliwić cieszenie się zapachem – a tym samym smakiem – niektórych win, na przykład bogatych ciężkich z gatunku czerwonych, stąd potrzebny jest do nich szeroki kieliszek. Z kolei picie w takim szkle wina musującego, lekkiego i bardziej wodnistego, byłoby nie tylko niewygodne, ale i niepraktyczne – bąbelki szybko by z niego uleciały. Ważne są także sposób trzymania i objętość kieliszka, które wpływa na zachowanie odpowiedniej temperatury płynu. Zatem poszczególne kieliszki zaprojektowane są tak, aby umożliwić wydobycie z danego alkoholu optymalną ilość walorów. Aby wybrać najlepszy kieliszek do danego rodzaju, trzeba sięgnąć po ten dla niego dedykowany.

Warto wiedzieć

Wbrew pozorom nie ma znaczenia, czy wino jest słodkie, czy wytrawne – kieliszek dobieramy do ciężkości wina i jego aromatyczności.

Kieliszki do wina – najważniejsze cechy

Zanim przejdziemy do określania, jakie kieliszki do jakiego wina będą najlepsze, zastanówmy się nad ich ogólnymi cechami. Jaki powinien być kieliszek, aby dobrze się z niego piło, nieżalenie od rodzaju wina? Najważniejsze cechy to:

  • Przezroczystość kieliszka – coraz częściej spotykane są kieliszki z barwionego szkła, które może i wyglądają efektownie, ale na pewno uniemożliwiają dojrzenie walorów kolorystycznych trunku. Wbrew pozorom nie są to sprawy odczuwalne tylko dla koneserów – w procesie picia uczestniczą – świadomie lub nie – wszystkie zmysły, także węchu, dotyku i wzroku. Pozbawiając się tego ostatniego, tracimy część walorów zmysłowych wina.
  • Cienkie szkło – lekkie, niemal nieodczuwalne podgrzewanie wina podczas trzymania kieliszka w dłoni sprawia, że znajdujące się w nim aromaty stają się bardziej odczuwalne. Grube szkło może i jest bardziej trwałe, uniemożliwi nam jednak tę czynność.
  • Długa nóżka – ogrzewanie nie zawsze jest jednak pożądane. Aby mieć możliwość wyboru, najlepiej wybrać kieliszek i cienki, i z długą nóżką, za którą będziemy mogli trzymać kieliszek, kiedy chcemy zachować jego chłodniejszą temperaturę.
  • Odpowiednia pojemność – walory smakowe wydobywają się w ruchu. Jeśli kieliszek będzie za mały, nie będziemy mogli nim potrząsnąć, aby zamieszać trunek. To dlatego kieliszki do wina w restauracjach zwykle są bardzo duże, choć wina leje się do nich mało. Warto wykorzystać tę zasadę, aby cieszyć się smakiem wina.

Jaki kieliszek do wina czerwonego?

Zacznijmy od tego, że wino czerwone ma kilka rodzajów. Wszystkie z nich zaliczają się do największych okazów, posiadają też znacznie szerszą czaszę niż te do wina białego. Zwykle przyjmuje ona kształt tulipana i zwęża się ku górze. Dzięki szerszej czaszy wino ma lepszy dostęp do powietrza, co sprawia, że cierpki trunek jest delikatniejszy w smaku. Jak wyglądają kieliszki do konkretnych rodzajów czerwonego wina?

  • Kieliszek do wina typu burgund – powinien być pękaty i dość duży; zwykle jest to czasza przypominająca kielich tulipana.
  • Kieliszek do ciężkiego wina czerwonego typu Bordeaux – ma bardziej wysmukły kształt, a jego czasza zwęża się ku górze; dalej jest jednak relatywnie dużych rozmiarów.

Warto wiedzieć

Im starsze wino czerwone, tym większą i bardziej pękatą czaszę powinien mieć kieliszek używany do jego spożywania.

Jaki kieliszek do wina różowego?

Wino różowe jest najbardziej orzeźwiające z trzech opisywanych, stąd kieliszki do niego mają długie nóżki, które umożliwiają trzymanie trunku tak, aby go nie ogrzewać. Chłodne wino różowe pije się znacznie lepiej. Aromat nie jest tak intensywny, stąd czasza powinna być krótsza i węższa. Jakie dokładnie rodzaje wina wyróżniamy i jakie wybrać do nich kieliszki?

  • Kieliszek do aromatycznego wina różowego – mniejszy i smukły, zamykający się ku górze. W kształcie tulipana, ale drobniejszego niż kieliszki do wina białego czy czerwonego.
  • Kieliszek do lekkiego wina różowego – mały pojemnościowo kieliszek z charakterystycznymi, rozszerzającymi się na zewnątrz górnymi krawędziami.

Jaki kieliszek do wina białego?

Kieliszki do białego wina są bardziej wysmukłe niż te do czerwonego. Też zwężają się ku górze, jednak nie tak widocznie jak te opisywane powyżej. Mają dość długą nóżkę, a to dlatego, że wina białego nie trzeba ogrzewać ręką, aby wydobyć z niego aromaty – przynajmniej nie tak intensywnie jak w przypadku wina czerwonego. Białe wino nie wymaga ponadto kontaktu z powietrzem tak bardzo jak czerwone, stąd czasze są mniejsze i mniej pękate – powietrze nie dostaje się w nich do środka tak łatwo. Aromat wina jest delikatniejszy, nie tak cierpki, zatem zbyt duży kieliszek mógłby sprawić, że szybko się ulotni. Jakie są rodzaje białych win i czym się różnią kieliszki polecane do ich picia?

  • Kieliszek do białego wina złożonego – ma szerszy, lekko wydłużony kielich.
  • Kieliszek do delikatnego białego wina młodego – kieliszek jest niezbyt szeroki, przyjmuje kształt niewielkiego, rozwijającego się dopiero tulipana.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)