Udostępnij
Skomentuj

Jaki kolor do przedpokoju będzie najlepszy? Jak wybrać odpowiedni?

Niewielka przestrzeń w przedpokoju wymaga przemyślanej aranżacji. Jaki kolor do wąskiego przedpokoju, a jaki do przestronnego korytarza będzie pasował najlepiej?

Odpowiednio dobrany kolor ścian, szafy, komody, a także dodatków ma kluczowe znaczenie dla aranżacji przedpokoju. Stosując jasną kolorystykę, można osiągnąć efekt optycznego powiększenia pomieszczenia i sprawić, że nawet wąski i mało ustawy korytarz będzie prezentował się niebanalnie. Jaki kolor do małego przedpokoju wybrać? Jakie dodatki w nim zastosować? Podpowiadamy poniżej.

Jaki kolor na przedpokój?

Przedpokój jest miejscem, z którym goście mają styczność zaraz po przekroczeniu progu mieszkania, powinien więc być wizytówką domu – doskonale się prezentować oraz zachwycać funkcjonalnością. Nie jest sztuką zmieścić na korytarzu wszystkie potrzebne meble i akcesoria, ale zrobić to w taki sposób, aby nie zagracić niewielkiej przestrzeni. W tym przypadku warto wykorzystać meble kompaktowe, łączące w sobie cechy kilku konstrukcji. Dla efektu końcowego aranżacji przedpokoju znaczenie ma ich stylistyka, kolorystyka oraz rozmiar.

Jaki kolor pasuje do przedpokoju? Uzależnione jest to od wielkości pomieszczenia, ilości światła, która do niego dociera, a także rodzaju mebli, jakie zostaną w nim zastosowane. Nie bez znaczenia jest również rodzaj i kolor podłogi. Farbę do przedpokoju należy dobrać do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu – kolorystyka korytarza powinna być spójna z aranżacją domu i stanowić pewnego rodzaju zapowiedź tego, co znajduje się wewnątrz mieszkania.

Co na ściany w przedpokoju?

Ściany w przedpokoju można wykończyć na wiele sposobów, niezależnie od tego, czy korytarz jest wąski i mało ustawny, czy należy do wnętrz nieco przestronniejszych. Niektóre rozwiązania są drogie i wymagają zatrudnienia specjalistów, inne można z łatwością wykonać samodzielnie. Jak zaaranżować ściany w przedpokoju? Przedstawiamy dostępne możliwości.

  • Jednolity kolor na przedpokój – to zdecydowanie najprostsza w realizacji propozycja i najczęściej stosowana. Malowanie korytarza można przeprowadzić samodzielnie – nie wymaga to wiele pracy ani specjalnych umiejętności. O efekcie końcowym decyduje tutaj wybrana kolorystyka oraz rodzaj farby. Na przedpokój zaleca się używanie farb plamoodpornych, którym niestraszna większość zabrudzeń, a w razie pojawienia się nieestetycznych zanieczyszczeń na ścianach, można je usunąć za pomocą wilgotnej szmatki.
  • Przedpokój w kamieniu – nie tylko kunsztownie i luksusowo się prezentuje, jest też odporny na zmiany temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Jaki kolor kamienia do przedpokoju sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim warto postawić tutaj na okładziny białą, szarą lub beżową, które dodadzą lekkości i nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni.
  • Drewno na przedpokój – jest eleganckie, szlachetne i doskonale sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych czy vintage. W przedpokoju warto zastosować twardsze gatunki drewna egzotycznego, które są odporne na wilgoć. W kwestii kolorystyki panuje dowolność, drewno można pozostawić w naturalnej stylistyce lub pomalować na wybrany kolor.
  • Tynki ozdobne na przedpokój – pozwalają zamaskować mankamenty podłoża, zabezpieczają przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a dodatkowo prezentują się elegancko i estetycznie. W przypadku tynków ozdobnych wybierać można spośród wielu możliwości – różnych struktur, stylistyki, kolorystyki, zastosowanych powłok itd.
  • Tapety na przedpokój – zastosować można nie tylko tradycyjne tapety, ale także nowoczesne rozwiązania, jakie stanowią fototapety. Oryginalnie w niewielkim przedpokoju prezentują się tapety 3D, które dobrze dobrane dają efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Jaki kolor do przedpokoju w bloku?

Niezależnie od zastosowanego rodzaju wykończenia ścian na przedpokoju, warto postawić na odpowiednią kolorystykę, która albo nada wnętrzu lekkości i subtelności, albo mocnego charakteru. W niewielkich przedpokojach w bloku zastosować można oba rozwiązania, kluczem jest odpowiednie dopasowanie dodatków do wybranego koloru ścian oraz podłóg.

  1. Jaki kolor do małego korytarza w kształcie kwadratu? Zazwyczaj przedpokoje w kształcie kwadratu są mniej ustawne niż korytarze podłużne. Najlepiej prezentować będą się tutaj jasne i subtelne kolory – biel, beż, a także pastelowy błękit czy zieleń. Chcąc nadać wnętrzu nowoczesnego wyglądu, można zdecydować się na wyłożenie ściany przy drzwiach wejściowych niebanalnym kamieniem lub tynkiem ozdobnym. Ciekawie prezentują się również przedpokoje, w których jedna ze ścian pomalowana jest na kilka kolorów jednocześnie np. w postaci stylowych pasów.
  2. Jaki kolor do wąskiego przedpokoju? Nieco inną kolorystykę warto zastosować w wąskich korytarzach w kształcie prostokąta. Aby urozmaicić nieco przestrzeń i ożywić wnętrze, można jedną dłuższą ścianę pomalować na intensywne odcienie – czerwień, błękit lub zieleń. Ustawiona przy niej biała szafa przesuwna ze szklanymi drzwiami doskonale uzupełni aranżację i sprawi, że ciemna ściana nie przytłoczy niewielkiego wnętrza.

Jaki kolor szafy do przedpokoju?

Jak już zostało wspomniane, wpływ na całokształt aranżacji mają również kolory mebli oraz zastosowane dodatki. Należy dobrać je, zachowując spójność z aranżacją mieszkania, nie warto jednak przesadzać z ich ilością. Przedpokoje w mieszkaniach nie są zazwyczaj przestronne, dlatego zbyt duża ilość mebli oraz dodatków niepotrzebnie je przytłoczy i wpłynie na efekt optycznego pomniejszenia wnętrza. Pod względem kolorystycznym warto dopasować kolor mebli do zastosowanego wykończenia ścian oraz podłogi.

  1. Jaki kolor szafy do szarego przedpokoju? Najlepiej sprawdzą się tutaj jasne szafy o jednolitym kolorze, przede wszystkim białym. Doskonale pasować będą modele ze szklanymi drzwiami – zaleca się stosować głównie w wąskich pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt wiele światła.
  2. Jaki kolor szafy do białego przedpokoju? W białym przedpokoju panuje dowolność pod względem koloru mebli. Dobrze prezentować będą się tutaj zarówno ciemne szafy o błyszczących frontach, jak i jasne meble o jednolitej kolorystyce oraz szafy z frontami o fakturze drewna. Na tle białej ściany można postawić dużą szafę sięgającą aż po sufit. W tym przypadku niebanalnie wyglądają meble dąb sonoma.
  3. Jaki kolor szafy do beżowego przedpokoju? Beżowy korytarz jest ciepły i przytulny, dlatego nie warto psuć tego efektu, stosując ciemne meble. Jakie więc kolory szafy wybrać? Przede wszystkim można postawić na konstrukcje drewniane pozostawione w naturalnej kolorystyce lub meble wykonane z płyt fornirowanych. Dobrze prezentować będą się również szafy białe oraz kremowe.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)