Udostępnij
Skomentuj

Jaki korkociąg kupić? Który będzie najlepszy?

Korkociąg przydaje się niemal w każdej kuchni. To niewielkie narzędzie, które umożliwia otworzenie wina oraz wszelkich innych butelek, które są zamknięte przy pomocy korków. Wybór odpowiedniego korkociągu ułatwi to działanie i sprawi, że otwieranie butelek z korkami będzie błahostką. Jaki korkociąg wybrać?

Korkociąg – do czego może się przydać?

Nie tylko butelki wina bywają zwieńczone korkiem. Niezbyt często, ale czasami można spotkać się także z innymi rodzajami trunków lub produktów spożywczych (jak oliwa lub ocet winny), które są zwieńczone korkiem.

Korkociąg służy, oczywiście, do usuwania korka z butelki w komfortowy i szybki sposób. Jeśli wybierzemy odpowiedni egzemplarz, to usunięcie korka będzie drobnostką, która nie wymaga żadnego wysiłku. Niektóre korkociągi mogą mieć również inne funkcje, jak:

 • Korkociąg z nożykiem – bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które ułatwia otworzenie butelki i zdjęcie z niej banderoli oraz elementów zabezpieczających korek. Nożyk w korkociągu tego typu jest nieduży i bardzo poręczny.
 • Korkociąg z otwieraczem do kapsli – w sprzedaży można znaleźć także rozwiązania dwa w jednym, które umożliwiają zarówno otwieranie butelek z kapslami, jak również butelek zwieńczonych korkiem.

Rodzaje korkociągów

Oferta korkociągów jest szeroka i dość różnorodna. Część akcesoriów tego typu ma wyłącznie charakter użytkowy, a ich design jest raczej dość minimalistyczny, ale są także korkociągi o ozdobnym charakterze, które mogą przybierać najbardziej nietypowe kształty. Do najpopularniejszych rodzajów korkociągów należą:

 • Prosty korkociąg ręczny – składa się z uchwytu oraz świdrowego ostrza, które wkręca się w korek. Jest najtańszy i najmniejszy ze wszystkich rodzajów korkociągów, ale też bywa trudny w obsłudze. Wygodnie wkręca się go w korek, ale wyjmowanie korka z butelki przy pomocy tego korkociągu wymaga siły.
 • Korkociąg automatyczny – czyli korkociąg elektryczny. Nie należy do najtańszych, ale za to praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku podczas otwierania butelek. Korkociąg do wina elektryczny sprawdza się w zastosowaniu profesjonalnym (na przykład w restauracjach, gdzie otwiera się wiele butelek wina), ale też w warunkach domowych.
 • Korkociąg dźwigniowy – ma specyficzną konstrukcję z dwoma dźwigniami, które unoszą się w górę podczas wkręcania korkociągu w korek. By wyjąć korek z butelki, wystarczy nacisnąć na dźwignie.
 • Korkociąg kelnerski – bywa nazywany również korkociągiem barmańskim. Z wyglądu przypomina trochę scyzoryk, gdyż jest składany do równie kompaktowego rozmiaru. Posiada świder korkociągu, otwieracz, a często również mały nożyk.

Jaki korkociąg wybrać?

Asortyment korkociągów jest szeroki i dość mocno zróżnicowany pod wieloma względami. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Rodzaj korkociągu – wybór jest pod tym względem dość szeroki, dlatego warto od razu zastanowić się, czy preferujemy korkociąg klasyczny, dźwigniowy, a może korkociąg automatyczny lub korkociąg kelnerski.
 • Marka – korkociągi mają w swojej ofercie prawie wszystkie marki, które oferują akcesoria i przybory kuchenne. Jeśli cenimy wysoką jakość, możemy wybrać korkociąg do wina Presto nierdzewny albo korkociąg Tupperware.
 • Cena – ceny korkociągów są mocno zróżnicowane, najlepiej wybrać egzemplarz o optymalnej funkcjonalności i akceptowalnej cenie.
 • Materiał wykonania – korkociągi bywają wykonane z różnorodnych materiałów. Ich ostrze jest raczej wyłącznie stalowe, ale różnice mogą dotyczyć całej reszty mechanizmu. Warto wybierać korkociągi wykonane z solidnych i trwałych materiałów.
 • Design – korkociąg może mieć całkowicie neutralną estetykę, może mieć nietypowy kolor lub kształt. Warto dopasować go do własnych upodobań lub do wystroju wnętrza.

Czy korkociąg nadaje się na prezent?

Korkociąg to świetny upominek na drobne okazje. Wraz z butelką dobrego wina będzie idealnym wyborem dla miłośników dobrych trunków. W charakterze upominku można wybrać korkociąg lepszej klasy (na przykład kelnerski lub automatyczny) albo korkociąg o designerskim wyglądzie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)