Udostępnij
Skomentuj

Jaki materac sprężynowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Materace sprężynowe charakteryzują się wysoką jakością i komfortem użytkowania. Jaki materac sprężynowy jest najlepszy? Czym kierować się podczas zakupu?

Za prawidłowy rozwój i regenerację sił odpowiada długi i głęboki sen. Wiercenie się na łóżku w poszukiwaniu wygodnej pozycji, uniemożliwia odpowiedni wypoczynek. Jak uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim należy wyposażyć łóżko w dobrej jakości materac, a także dobrać do niego stelaż. Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są materace sprężynowe. Który z nich jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca sprężynowego?

Jaki materac sprężynowy wybrać?

Materace sprężynowe – jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są ze sprężyn. Ze względu na rodzaj zastosowanych sprężyn wyróżnia się dwa rodzaje tego typu materacy. Są nimi:

 1. Materace bonellowe – wykonane z zespolonych ze sobą sprężyn tworzących siatkę na całej powierzchni materaca. Sprężyny w tego typu modelach zrobione są z wysokogatunkowego drutu, który zapewnia trwałość i wygodę użytkowania materaca. Sprężystość modeli bonellowych zależy od ilości zwojów sprężyny. Komfort użytkowania materaca podnoszą dodatkowe warstwy z pianki lateksowej, poliuretanowej lub włókien kokosowych.
 2. Materace kieszeniowe (lub kieszonkowe) – zbudowane są z pojedynczych sprężyn tzw. woreczkowych, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Sprężyny przylegają do siebie, tworząc wygodną powierzchnię do spania. W związku z tym, iż nie są one ze sobą połączone, pracują niezależnie od siebie, co z kolei przekłada się na lepszą elastyczność i możliwość dopasowania materaca do kształtu ciała. Podobnie jak i modele bonellowe, tak i kieszonkowe posiadają dodatkowe warstwy, zwiększające komfort użytkowania materaca.
 3. Ze względu na rodzaj zastosowanych dodatkowych warstw zwiększających wygodę i funkcjonalność wyróżnia się:
 4. materac sprężynowy z matą kokosową – warstwa z włókien kokosowych zwiększa twardość materaca
 5. materac sprężynowy z pianką poliuretanową – warstwa z pianki często występuje w różnych konfiguracjach, np. w połączeniu z dodatkową warstwą kokosową. Tego typu materace wyróżniają się dwoma stopniami twardości. Jedna strona materaca – posiadająca warstwę z samej pianki poliuretanowej, jest miększa, niż ta składająca się z pianki i warstwy kokosowej
 6. materac lateksowo-sprężynowy – z obu stron wyposażony jest w dodatkowe warstwy wykonane z pianki lateksowej, które zwiększają wygodę materaca, a także wpływają na wyższy poziom jego higieny poprzez swoje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne

Materac sprężynowy – wady i zalety

Zarówno materace bonellowe, jak i kieszeniowe posiadają wiele zalet, dlatego wybierając pomiędzy nimi, warto zapoznać się również z ich wadami. Poniżej zestawienie najważniejszych cech obu modeli.

Zalety i wady materacy bonellowych

ZALETY

 • niska cena
 • duża sprężystość (przy większej ilości zwojów sprężyny)
 • zapewniają dobrą cyrkulację powietrza

WADY

 • słabo dopasowują się do kształtu ciała
 • nie są odporne na odkształcenia
 • charakteryzują się mniejszą trwałością niż materace kieszeniowe

Zalety i wady materacy kieszeniowych

ZALETY

 • dobrze dopasowują się do kształtu ciała
 • zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza
 • trwałe
 • odporne na odkształcenia
 • charakteryzują się wysoką elastycznością
 • ze względu na wysoki poziom higieny, jaki zapewniają, polecane są alergikom

WADY

 • wysoka cena

Jaki stelaż pod materac sprężynowy?

Zakup dobrej jakości materaca nie wystarczy, aby zapewnić zdrowy i długi sen. Drugim elementem łóżka, który ma istotny wpływ na odpowiedni wypoczynek, jest stelaż. Czym powinien się charakteryzować stelaż pod materac sprężynowy? Przede wszystkim dobrą elastycznością, która amortyzuje nacisk wywierany na materac. Mniejszy nacisk powoduje mniejsze odkształcenia, a to z kolei prowadzi do dłuższej żywotności materaca. Kupując stelaż do łóżka, warto wybierać spośród modeli elastycznych o odległości między listewkami nie większej niż 4 cm.

Na co zwrócić uwagę kupując materac sprężynowy?

Decydując się na zakup materaca sprężynowego, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi na rynku ofertami. Poszczególne modele różnią się między sobą rodzajem zastosowanych sprężyn, warstw dodatkowych, twardością, wymiarami, a także ceną. Na jakie parametry zwrócić uwagę poszukując materaca sprężynowego do spania?

 1. Typ materaca – do wyboru: bonellowy lub kieszeniowy.
 2. Dodatkowe warstwy – z pianki lateksowej lub poliuretanowej, a także z włókien kokosowych.
 3. Twardość materaca – określana symbolami H1, H2, H3 i H4. Materac sprężynowy miękki będzie posiadał oznaczenia H1 lub H2, z kolei materac sprężynowy twardy H3 lub H4. Przyjmuje się, że materace o twardości H1 przeznaczone są dla osób ważących do 50 kg, H2 od 50 do 80 kg, H3 od 70 do 100 kg i H4 powyżej 100 kg.
 4. Wymiary materaca – należy dopasować zarówno do osoby, która będzie z niego korzystała, jak i do wielkości ramy i stelaża. Biorąc pod uwagę budowę ciała śpiącego – materac powinien być dłuższy o 20 cm od jego wzrostu. Dopasowując materac do ramy łóżka, należy zwrócić uwagę na wysokość rurek lub listewek, które nie powinny wystawać ponad materac. Nie może być on również większy niż stelaż, ponieważ wisząca część materaca szybciej się odkształci, co wpłynie negatywnie na jego strukturę.
 5. Grubość materaca – decyduje o komforcie jego użytkowania oraz wpływa zasadniczo na jego żywotność. Większość dostępnych modeli posiada grubość (nazywaną też wysokością) na poziomie 20-27 cm. Nie warto kupować materacy niższych niż 20 cm, gdyż nie zapewnią one odpowiedniej wygody.
 6. Zdejmowany pokrowiec – znacząco ułatwia zachowanie odpowiedniej higieny i utrzymanie materaca w czystości. Jeśli materac nie posiada zdejmowanego pokrowca, można dokupić go osobno.
 7. Producent – warto zapoznać się z ofertą sprawdzonych producentów materacy, którzy od lat cieszą się dobrą opinią. Ich produkty wyróżniają się najwyższą jakością oraz wytrzymałością.
 8. Cena – ważny, ale nie najważniejszy element. Zakup materaca to inwestycja na lata, dlatego w pierwszej kolejności należy kierować się jakością danego modelu, a później dopiero jego ceną.
 9. Materace sprężynowe dostępne są w różnych konfiguracjach. Przed zakupem warto przeprowadzić gruntowny research i zapoznać się z dostępną ofertą, aby wybrać model najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)