Udostępnij
Skomentuj

Jaki obraz retro do kuchni wybrać? Który będzie najlepszy?

Użytkowy charakter przestrzeni kuchennej często sprawia, że nie bierzemy pod uwagę możliwości mniej praktycznego, a bardziej estetycznego jej ozdobienia.

Niewielki obraz – na przykład w stylu retro – może jednak znacznie ożywić oraz umilić naszą kuchnię. Retro ma tę zaletę, że pasować będzie nie tylko do kuchni stylizowanych, ale także nowoczesnych czy tradycyjnych. Jak wybrać taki obraz, który odpowiednio będzie się wpisywał w kuchenny klimat?

Jaki obraz do kuchni wybrać?

Duże, klasyczne obrazy w kuchni nie zawsze się sprawdzą – płótno może się zniszczyć, zaplamić czy nasiąknąć tłuszczem. Nie oznacza to, że ściany mają pozostać nieozdobione. Z pomocą przychodzą obrazy drukowane na zmywalnym podłożu – na przykład metalowym, szklanym czy płótnie. Miłośnicy nie muszą wyłączać płócien ze swojej aranżacji, warto jednak zainwestować w ramę zabe do nich. Może ona stanowić ponadto dodatkowy ozdobnik. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze?

  • Kolorystyka – obraz może być kontrastowy, jednak w takim przypadku warto pamiętać o umiarze. Krzykliwa reklama retro z lat 50. może lekko ożywić kuchnię na przykład skandynawską, ale nadmiar tego typu obrazów ją przytoczy. Jeśli nie interesują nas kontrasty, warto wybierać obrazy tylko nieznacznie ciemniejsze niż kolorystyka całej kuchni.
  • Technika wykonania – jak już wspomniano wyżej – weźmy pod uwagę użytkowy charakter kuchni, częste parowanie, wilgotność powietrza czy unoszenie się drobinek podczas smażenia, wieszając obraz. Jeśli zawiesimy obraz papierowy, może on nie przetrwać za długo. Uratować go może antyrama, choć i ona ma swoje wady – nie ma ramy i nie wygląda elegancko, a luźno. Dobrym rozwiązaniem są popularne plakaty metalowe – można je po prostu umyć pod bieżącą wodą. Nie musimy obawiać się także drukowanych plakatów na grubej podstawie.
  • Format – do kuchni polecane są raczej mniejsze formaty. W dużych kuchniach oczywiście można „zaszaleć”, stawiając na większy, i tam jednak trzeba uważać, żeby nie przytłoczył on przestrzeni. W zwykle już i tak znajduje się wiele przedmiotów.
  • Cena – ile mogą kosztować obrazy retro? Jeśli zdecydujemy się na obrazy wykonane ręcznie, na przykład róże wykonane techniką decoupage, mogą być droższe. Metalowe plakaty w stylu retro dostaniemy jednak za nawet kilkanaście złotych, a średnie formaty drukowane cyfrowo od 50 złotych w górę. Jeśli podoba nam się obraz o dość uniwersalnym wzorze, nie kupujmy pierwszego, jaki nam się nawinie – chyba że nie liczymy się z kosztami. Bardzo możliwe, że uda nam się znaleźć podobny wzór w lepszej cenie.

Obrazy do kuchni w stylu retro

Jakie obrazy w stylu retro są najchętniej kupowane? Retro to pojęcie bardzo szerokie – oznacza wszystko to, co wydawało się dawno odejść w zapomnienie bądź nawet zostać zaszufladkowane jako kicz, a dziś znowu wraca do aranżacji przestrzeni. I tak do klasycznych wzorów retro należą zarówno bufiaste, pastelowe róże, reklamy z czasów PRL-u czy wizerunki dawnych hollywoodzkich gwiazd. Może być to także fototapeta z romantycznym fragmentem starego miasta, stylizowane na wiekowe napis czy zdjęcie. Styl retro może mieć także bardziej nowoczesną odsłonę – na przykład powtarzalnych wzorów złożonych z niby-niemodnych już kolorów. Takie tekstury mogą stanowić większe tło, a nawet całą ścianę. Jakie jeszcze formy mogą przyjmować obrazy retro do kuchni?

  • Fototapety – mogą zajmować tak całą ścianę, jak i jej część. W newralgicznych miejscach, których nie chcemy zniszczyć ani ubrudzić, mogą stanowić estetyczną zasłonę.
  • Metalowe plakaty – popularne i bardzo praktyczne w kuchni; wadę stanowić mogą ograniczone rozmiary i relatywnie niewielki wybór wzorów.
  • Druki cyfrowe – druki cyfrowe można zamawiać w różnych kompozycjach i formatach; może być to na przykład kilka obrazów łączących się w jeden wzór (na przykład obraz kwiaty retro). Druki zwykle przenoszone są na klasyczne płótno, dzięki czemu wyglądają naturalnie. Przenosić można tak grafiki, jak i zdjęcia.
  • Antyramy – zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do antyramy możemy włożyć niemal wszystko – zdjęcia, rysunki wykonane przez dzieci, przepisy czy kolarz małych ilustracji w stylu retro.
  • Ramy – do ramy możemy włożyć dowolny obraz lub druk – w kuchni mogą sprawdzić się motywy związane z kulinariami – stare przepisy, plakaty restauracji czy grafiki z przydatnymi lub nie informacjami. Od antyramy różni się nie tylko większą ozdobnością – możemy wybrać tak prostą, czarną ramę, jak i bogato rzeźbioną drewnianą – ale i większą trwałością. Antyramę łatwo jest rozmontować, z ciężką ramą nie będziemy tego robić zbyt często.

Obrazy retro do kuchni – przykładowe aranżacje

Obrazy retro możemy wpisać w niemal każdy styl. Nie muszą być to także obrazy klasyczne. Przykładem może być pastelowy obraz z kwiatami czy szkicem filiżanek lub innych kuchennych akcesoriów, na który wpisuje się tarcza zegara. Sprawdzi się on w delikatnych kuchniach utrzymanych w beżowych kolorach bądź klasycznej bieli połączonej z drewnem. Retro urozmaicić może także nowoczesną kuchnię – tu sprawdzą się tekstury albo czarno-białe wizerunki dawnych gwiazd. Popularne są także kolorowe metalowe plakaty w stylu retro – możemy powiesić je niesymetrycznie koło siebie, tworząc wielobarwny kolaż.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)