Udostępnij
Skomentuj

Jaki obrus na owalny stół? Jak do odpowiednio dopasować?

Niełatwo nakryć obrusem owalny stół tak, aby wyglądał estetycznie i dopasowanie.

Zwykle prostokątne obrusy będą nierównomiernie zwisać z boków stołu, sprawiając nieeleganckie wrażenie. Czy jesteśmy zatem zmuszeni kupować obrus na wymiar? Niekoniecznie. Istnieje kilka sposobów na optymalne dopasowanie obrusa do okrągłego czy owalnego stołu.

Obrus na okrągły stół – jaki krój będzie najlepszy?

Istnieje kilka eleganckich sposobów na dopasowanie obrusa na okrągły stół. Wybór najlepszego zależy oczywiście od naszych preferencji.

  • Obrus kwadratowy – na okrągły stół można położyć obrus kwadratowy. Jego boki powinny zwisać ze stołu na około 10–15 cm, choć zagięte rogi będą zwisały nieco bliżej ziemi. Ważne jednak, aby jej nie dotykały. Aby mieć pewność, że tak będzie, policzmy, czy przekątna obrusa (czyli długość jednego boku × 1,41) jest mniejsza od sumy średnicy stołu i pomnożonej dwukrotnie jego długości. Jeśli zatem stół ma średnicę 50 cm, a wysokość 75 cm, przekątna obrusa może wynosić maksymalnie 50 + (2 × 75), czyli 200 cm.
  • Obrus okrągły – koło na koło to kolejny sposób ułożenia obrusa na okrągłym stole. Okrągły obrus będzie estetycznie, równomiernie zwisał z blatu. Taki obrus może być znacznie dłuższy niż kwadratowy, chyba że przy stoliku spożywamy posiłki – wtedy lepiej, aby zwisająca część nie mierzyła więcej niż 20–25 cm. Przykładowo, dla stołu o średnicy 100 cm dobry będzie obrus o średnicy 150 cm – wtedy zwisająca część będzie wynosiła 25 cm.

Obrus na owalny stół – jaki wybrać?

Owalne stoły mogą przyjmować różne kształty. Mogą być to prostokąty o zaokrąglonych rogach, tradycyjne owale geometryczne albo inne, na przykład długie, wąskie stoły o zaokrąglanych rogach. Podobnie jak dla stołów okrągłych, także dla owalnych istnieje kilka polecanych wskazań jeśli chodzi o obrus. I tutaj ważna jest długość materiału zwisającego dookoła stołu. Jakie wybierać, aby nie były ani za długie, ani za krótkie?

  • Obrusy owalne na stół – owal na owal to pierwszy ze sposobów aranżacji przykrycia dla owalnego stołu. Ta opcja dedykowana jest przez większość producentów do stołów owalnych geometrycznie. Znaleźć można też, choć rzadziej, modele dla stołów prostokątnych o zaokrąglonych rogach. W takim przypadku postępujemy tak, jak zrobilibyśmy to dla stołu typowo prostokątnego, to znaczy do wymiaru stołu dodajemy po około pół metra zarówno do długości, jak i szerokości, aby otrzymać wymiary odpowiedniego obrusa. Za standard uważany jest obrus owalny 140x220 cm.
  • Obrus prostokątny – dobieramy go tak, jakbyśmy robili to dla zwykłego prostokątnego blatu, tyle że dodane liczny są trochę mniejsze – dodajemy po około 20 cm do szerokości i długości. Zbyt długie zwisy wyglądałyby nieestetycznie.
  • Odwrócony prostokąt – obrus prostokątny można też kłaść w nietypowy sposób – to raczej alternatywne rozwiązanie, jednak coraz częściej spotykane. Obrus w tej opcji kładziemy dłuższym bokiem na krótszy bok stołu. Części blatu w ten sposób pozostają niezakryte, a zwisająca część jest równa i niepofalowana. Aby sposób się udał, szerokość obrusa powinna być minimum 40 cm mniejsza od długości stołu, a długość dłuższa o mniej więcej pół metra. Dzięki temu zwisające części będą miały optymalną długość, czyli około 20–25 cm.

Warto wiedzieć

Jeśli nasz stół jest wyjątkowo nietypowy, najlepiej zamówić obrus na wymiar. Najlepiej wybierać wtedy wzory z prostym poszyciem, gdyż te zbyt skomplikowane mogą nieestetycznie zaginać się na rogach.

Obrus owalny lniany, bawełniany czy z wiskozy? Przegląd materiałów

Nie tylko krój i rozmiar jest ważny, ale także – a może przede wszystkim – materiał, z jakiego wykonany jest obrus. Z jakimi możemy się spotkać najczęściej oraz jakie są ich właściwości?

  • Obrus owalny lniany – len jest bardzo wytrzymałym materiałem, znacznie mocniejszym od bawełny czy wełny. Do jego zalet należy też odporność na zabrudzenia czy uszkodzenia. Można go z powodzeniem często prać bez szkody dla jakości materiału. Dzięki praniom materiał staje się nawet bardziej gładki. Jakie są minusy? Dość ciężko go wyprasować, szczególnie na początku użytkowania. Dlatego często można spotkać obrusy lniane z domieszką innych materiałów, na przykład elany czy włókien poliestrowych, które sprawiają, że materiał nie gnie się tak bardzo.
  • Obrus bawełniany – bawełna jest mniej wytrzymała niż len, nie gniecie się za to tak bardzo. Łatwo ją czyścić, jest bowiem odporna na wysokie temperatury. W przeciwieństwie do lnu bawełna traci jednak na estetyce po wielu praniach.
  • Obrus jedwabny – po wypraniu szybko schnie, gdyż materiał jest niezwykle cienki. Choć wygląda delikatnie, ten rodzaj tkaniny jest naprawdę wytrzymały i odporny na rozciąganie. Minus to wyższa cena niż na przykład serwet bawełnianych.
  • Tanie obrusy żakardowe – nawiązują estetyką do klasycznych firan i takie też właściwości posiadają. Nie są bardzo wytrzymałe, plusem jest za to szeroki wybór i niska cena.
  • Obrusy z wiskozy – jeśli chodzi o materiały sztuczne, najczęściej spotykana jest wiskoza. Jeśli chodzi o właściwości, przypomina bawełnę, choć zewnętrznie bardziej przypomina jedwab. Materiał jest niedrogi i dobrze się prezentuje, jednak niezbyt wytrzymały. Szybko się gniecie, wchłania ponadto zapachy, stąd wymagane jest dość częste pranie.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)