Udostępnij
Skomentuj

Jaki parawan nawannowy kupić? Na co zwrócić uwagę?

Parawan nawannowy to doskonałe rozwiązanie do niewielkich łazienek. Jaki parawan nawannowy wybrać do swojego mieszkania?

Jest idealny elementem dekoracyjnym, zabezpiecza podłogę przed zachlapaniem podczas kąpieli, pozwala też do maksimum wykorzystać metraż małej łazienki. O czym mowa? Oczywiście o funkcjonalnym parawanie nawannowym. Można zamontować go na każdej wannie i bez przeszkód korzystać zarówno z relaksujących kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Parawany nawannowe dostępne są w wielu wariantach. Jaki model sprawdzi się najlepiej? Który parawan nawannowy wybrać do swojego mieszkania? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Jaki parawan nawannowy wybrać?

Nowoczesne parawany nawannowe nie tylko zachwycają niebanalnym wyglądem, ale są również niezwykle funkcjonalne. To dzięki nim wanna oprócz swojej tradycyjnej funkcji, będzie pełniła również rolę wygodnego prysznica. Parawany nawannowe różnią się między sobą wielkością, sposobem składania, a także materiałami, z jakich są produkowane. Ze względu na sposób składania wyróżnia się:

  • parawan nawannowy rozsuwany – składa się z jednego lub kilku skrzydeł (największe modele dostępne w sklepie zbudowane są nawet z siedmiu elementów), a także prowadnic, które umożliwiają otwieranie i zamykanie parawanu. Tego typu modele wyglądem przypominają tradycyjne kabiny prysznicowe – parawan rozsuwany umożliwia zamknięcie całej wanny. Jest to rozwiązanie wybierane najczęściej do przestronnych pomieszczeń. W małych łazienkach może okazać się niepraktyczne, gdyż zamontowane na suficie prowadnice uniemożliwiają lub znacznie utrudniają zamocowanie suszarki na pranie nad wanną;
  • parawan nawannowy harmonijkowy – czyli inaczej parawan nawannowy składany, to model bezramowy, który podobnie, jak konstrukcja rozsuwana, może składać się z jednego, dwóch, a nawet siedmiu elementów. Tego typu rozwiązania sprawdzą się na każdego rodzaju wannie, a po założeniu zajmują niewiele miejsca. Warto również zaznaczyć, że brak prowadnic na suficie w niczym nie utrudnia montażu suszarki na pranie nad wanną;
  • parawan nawannowy wahadłowy – to najmniejsze z dostępnych modeli parawanów nawannowych – są jednoczęściowe i chronią niewielką część łazienki przed zachlapaniem wodą. Z łatwością można kupić parawany harmonijkowe zarówno lewe, jak i prawe. Tego typu rozwiązania są łatwe do utrzymania w czystości, można je myć bez konieczności wchodzenia do wanny.

Parawan nawannowy – jaki materiał?

Wpływ na żywotność, wygląd oraz cenę parawanu nawannowego ma głównie materiał, z jakiego został wykonany. Konstrukcje te produkowane są ze szkła hartowanego oraz tworzywa sztucznego. Prowadnice zrobione mogą być z aluminium, stali lub plastiku. Stal oraz aluminium wyróżnia niebanalny design, są to jednak rozwiązania, które po pewnym czasie rdzewieją. Prowadnice z tworzywa sztucznego nie wyglądają może tak atrakcyjnie, ale są całkowicie odporne na działanie wilgoci.

Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego produkowane są skrzydła, wyróżnia się:

  • parawany nawannowe szklane – wykonuje się je z wytrzymałego i solidnego szkła hartowanego (matowego, przezroczystego lub ozdabianego nadrukami), dzięki czemu są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć. Tego typu parawany są łatwe do utrzymania w czystości, można je myć bieżącą wodą, detergentami itd. Na rynku dostępne są również parawany szklane ze specjalną powłoką, która uniemożliwia osadzanie się kropel wody na ich skrzydłach;
  • parawany nawannowe z tworzywa sztucznego – są znacznie tańsze od modeli wykonanych ze szkła hartowanego, ale zdecydowanie mniej funkcjonalne. Tego typu rozwiązania są podatniejsze na zarysowania, choć nadal pozostają odporne na uszkodzenia mechaniczne. Parawany plastikowe produkowane są głównie z polipropylenu i dostępne w różnej kolorystyce. Są to modele odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu parawanu nawannowego?

Poza materiałem, z jakiego wykonany jest dany parawan nawannowy oraz systemem jego otwierania podczas zakupu warto kierować się wymienionymi niżej elementami.

  • Wielkość parawanu – dostępne w ofertach producentów modele mają szerokość od 70 do 180 cm oraz wysokości od 140 do 200 cm. Istnieje również możliwość zamówienia parawanów o niestandardowych wymiarach oraz kształtach, warto jednak pamiętać, iż wiąże się to z dodatkową opłatą. Rozmiar parawanu oraz ilość skrzydeł należy dopasować do wielkości pomieszczenia, a przede wszystkim do wielkości wanny. Skrzydła muszą otwierać się swobodne, tak aby można było bez problemu wejść i wyjść z wanny.
  • Montaż parawanu do ściany – może odbywać się na dwa sposoby – z wykorzystaniem profili (głównie aluminiowych) lub za pomocą zawiasów. Oba rozwiązania należą do trwałych, jednak zawiasy za łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz znacznie łagodniejsze i delikatniejsze pod względem wizualnym.
  • Typ parawanu – nowoczesne parawany różnią się nie tylko sposobem składania czy materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane, ale także kształtem. Dwa najczęściej wybierane rozwiązania to modele klasyczne – ze ściankami znajdującymi się w linii prostej, oraz designerskie parawany nawannowe narożne. Te drugie prezentują się niezwykle efektownie i najczęściej wykorzystywane są w połączeniu z wannami niewielkich rozmiarów.

Jak zamontować parawan nawannowy?

Sposób montażu parawanów nawannowych uzależniony jest od ich rodzaju. Inaczej zakłada się modele z prowadnicami, a inaczej rozwiązania bezramowe. Niezależnie od modelu posiadanego parawanu, jego montaż można przeprowadzić samemu. Do tego celu potrzebne będą: ołówek lub marker do zaznaczenia miejsc na otwory, kołki i wkręty, wiertarka udarowa, a w przypadku parawanów montowanych do ściany za pomocą profili – również silikon.

Montaż parawanu nawannowego bezramowego mocowanego na profil sprowadza się do zaznaczenia na ścianie miejsc, w których mają znaleźć się kołki, wywiercenia otworów, przykręcenia profilu, zamontowania parawanu oraz uszczelnienia profilu silikonem.

Do każdego zakupionego parawanu nawannowego dołączona jest instrukcja montażu, która dostarcza informacji, jak krok po kroku zainstalować dany model w łazience.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)