Udostępnij
Skomentuj

Jaki pisak zdobiący kupić? Czym kierować się podczas zakupu pisaka cukrowego?

Pięknie udekorowany tort albo ciastka z kolorowymi elementami uświetnią niejedno przyjęcie urodzinowe. Do dekoracji słodkości można wykorzystać różne akcesoria, jednym z nich są pisaki zdobiące. Jaki pisać cukrowy kupić? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym dekorować torty?

Mogłoby się wydawać, że pięknie ozdobiony tort można kupić jedynie w cukierni, bo wykonanie takiego dzieła w domu nie jest możliwe. Nic bardziej mylnego! Powszechnie dostępne gadżety umożliwiające dekorowanie tortów i ciasteczek ułatwią to zadanie i sprawią, że każdy – nawet najmniej wprawny kucharz, będzie mógł własnoręcznie ozdobić przygotowane w domu słodkości.

Do dekoracji tortów i ciastek najczęściej używa się takich narzędzi jak:

  • Formy do ozdób. Wyglądem przypominają foremki do lodów, są jednak mniejsze. Najczęściej wykonane z miękkiego tworzywa – silikonu. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Formy napełnia się np. lukrem lub czekoladą, czeka, aż produkt zastygnie i wyjmuje gotowe ozdoby, którymi można dekorować słodkie wypieki.
  • Pisaki zdobiące i dekoratory. Wyróżnia się dwa rodzaje pisaków zdobiących. Jedne są narzędziami wielokrotnego użytku, które napełnia się masą, lukrem lub czekoladą i dekoruje nimi torty – często nazywane są one dekoratorami lub szprycami. Drugie to tzw. pisaki spożywcze lub cukiernicze, które kupuje się już napełnione masą cukrową. Po skończeniu zawartości pisaka, nie ma możliwości ponownego jego napełnienia.
  • Szpachle i szpatułki dekoratorskie. Używa się ich do wygładzania mas, polew i lukrów, które zdobią tort. Dzięki użyciu szpachli i szpatułek dekoratorskich powierzchnia tortu będzie płaska i gładka. Przy ich pomocy można wyrównać zarówno wierzch tortu, jak i jego boki.
  • Woreczki cukiernicze. Ich zasada działania jest taka sama jak dekoratorów – zakłada się na nie odpowiednią końcówkę, napełnia się masą lub innym składnikiem do ozdabiania tortów i dekoruje ciasta, poprzez naciskanie woreczka. Są one mniej wygodnymi akcesoriami niż szpryce do dekorowania wykonane z tworzywa sztucznego, gdyż masa często przesiąka worek i brudzi ręce.
  • Wykrawaczki. Dostępne są w różnych kształtach. Przy ich pomocy można tworzyć ciekawe fantazyjne wzory, wycinając je z rozwałkowanej masy lukrowej albo marcepanowej, które następnie umieszcza się na torcie.

Jaki pisak zdobiący wybrać?

Pisaki spożywcze, czyli cukiernicze to akcesoria jednokrotnego użytku – po skończeniu zawartości pisaka, nie ma możliwości jego powtórnego napełnienia. Tego typu dekoracje cukrowe dostępne są w różnych kolorach oraz różnych smakach. Dużą popularnością cieszą się pisaki cukrowe czekoladowe, którymi można dekorować jasne masy na tortach. Pisaki jadalne mają zazwyczaj kształt tuby i wykonane są z miękkiego tworzywa sztucznego, aby łatwiej można było dekorować ciasta przy ich pomocy. Pojemność pojedynczego pisaka cukrowego nie jest zbyt duża i wystarcza na proste dekoracje, najczęściej ciasteczek. W sprzedaży dostępne są także flamastry, wyglądem przypominające pisaki biurowe, którymi w łatwy sposób można pisać na lukrze plastycznym albo masie marcepanowej.

Pisaki zdobiące wielokrotnego użytku to profesjonalne – choć niedrogie narzędzia, przy pomocy których można w łatwy sposób udekorować tort. Wykonane są one zazwyczaj z plastiku, niekiedy też z metalu. Posiadają wymienne końcówki, dzięki którym można tworzyć na tortach różnego rodzaju ozdoby. Nieco grubsze pisaki zdobiące funkcjonują pod nawą szpryca cukiernicza.

Pisaki cukrowe i dekoratory – jak używać?

Używanie zarówno pisaków cukrowych, jak i dekoratorów wielokrotnego użytku jest bardzo proste. W przypadku tych pierwszy wystarczy jedynie rozgrzać w dłoniach pisak, odkręcić go, odciąć końcówkę i naciskając miękką tubę, rysować lub pisać po torcie. Udekorowane słodycze należy odłożyć na ok. 30 minut, aby masa cukrowa mogła się zastygnąć. Dekorowanie ciast przy pomocy bardziej profesjonalnego narzędzia, jakim jest dekorator również nie jest trudne. Na początku należy wybrać końcówkę do ozdabiania i zamocować ją w pisaku, następnie napełnić środek dekoratora masą i naciskając tłok, dekorować ciastka albo torty.

Pisaki spożywcze – gdzie kupić?

Cukrowe pisaki zdobiące można kupić w sklepach internetowych oferujących artykuły spożywcze lub akcesoria do dekoracji ciast i tortów. Dekoratory oraz większe szpryce do ozdabiania również może zakupić bez problemu w internecie. Dostępne są w sklepach z akcesoriami do dekoracji, a także w serwisach z artykułami gospodarstwa domowego oraz wyposażenia wnętrz, np. w sklepie meblujesz.pl, który w swojej ofercie posiada pisak zdobiący Tescoma. Wykonany jest on z wysokiej jakości silikonu oraz plastiku, posiada pięć wymiennych końcówek, stojaczek ułatwiający napełnianie i odkładanie pisaka oraz szczoteczkę do czyszczenia.

Czym kierować się podczas zakupu pisaków zdobiących?

Kupując pisak zdobiący warto kierować się takimi kryteriami jak:

  • Rodzaj pisaka. Wybór typu pisaka zdobiącego powinien być uzależniony od upodobań użytkownika oraz częstotliwości używania tego typu akcesoriów. W przypadku częstego pieczenia ciast i ciasteczek, lepiej wyposażyć się w profesjonalne narzędzie wielokrotnego użytku, które można napełnić różnymi masami. Kolor lukru czy masy w każdej chwili można urozmaicić barwnikami spożywczymi i otrzymać różnokolorowe narzędzia do dekoracji.
  • Materiał, z jakiego wykonany jest pisak. Ma on zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o łatwość użytkowania i żywotność narzędzia. Pisaków wykonanych z dobrej jakości tworzywa sztucznego można używać wiele lat, nie obawiając się, że te ulegną zniszczeniu. Jakość wykonania dekoratorów przekłada się także na łatwość ich użytkowania. Silikonowe elementy ułatwiają nakładanie masy do środka szprycy i zapobiegają jej wyciekaniu podczas naciskania tłoka.
  • Rozmiar pisaka. Dekoratory wielokrotnego użytku dostępne są w różnych rozmiarach – te mniejsze używane są przede wszystkim do wykonywania prostych dekoracji oraz do pisania, z kolei te większe do tworzenia bardziej skomplikowanych ozdób. Duże szpryce dekoratorskie można napełnić większą ilością masy i tworzyć przy ich pomocy ciekawe dekoracje, np. w kształcie bezy czy róży.
  • Akcesoria znajdujące się w zestawie. Pisaki zdobiące wielokrotnego użytku sprzedawane są w zestawach z wymiennymi końcówkami. W zależności od producenta może być ich – 3, 4, 5 albo więcej. Do niektórych dekoratorów dołączone są również specjalne stojaki ułatwiające nakładanie masy do środka albo szczoteczki do czyszczenia.

Dekorowanie tortów, ciast i ciasteczek to świetna zabawa. Dzięki oferowanym przez producentów rozwiązaniom, jak np. pisaki zdobiące, szpatułki dekoratorskie czy formy do ozdób, nawet w domowym zaciszu można stworzyć piękny i oryginalnie udekorowany tort na urodziny dla swojej pociechy.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)