Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/jaki-pistolet-do-flambirowania-kupic-na-co-zwrocic-uwage/10397/ 2018-08-02 12:56:36.000000

Jaki pistolet do flambirowania kupić? Na co zwrócić uwagę?

Bardzo często na wystawnych przyjęciach serwowane są tzw. płonące półmiski, czyli potrawy poddane flambirowaniu. Tego typu posiłki można przygotować w domowym zaciszu, wystarczy tylko wyposażyć kuchnię w odpowiedni pistolet do flambirowania. Jakie urządzenie kupić? Na co zwrócić uwagę?

Flambirowanie – co to jest?

Pod tajemniczą nazwą flambirowanie nie kryje się nic innego, jak sposób podania potrawy, który polega na skropieniu jej alkoholem i podpaleniu. Flambirowanie można wykonać już na gotowej potrawie – przed samym podaniem, jak i podczas jej przygotowywania. Do podpalania używa się specjalnego palnika do flambirowania oraz mocnych alkoholi – choć niekiedy do tego procesu nie wykorzystuje się alkoholu w ogóle, np. w popularnym deserze crème brûlée. Piwo i większość win nie nadają się do flambirowania. W tym sposobie przygotowywania potraw najlepiej wykorzystać trunki o zawartości alkoholu na poziomie 40%. Napoje alkoholowe o wyższym stężeniu są łatwopalne i mogą stanowić zagrożenie w czasie podpalania.

Co można poddać flambirowaniu? Praktycznie wszystko. W kuchniach wschodnich najczęściej flambiruje się ryby i smażone owoce morza, natomiast w pozostałych kuchniach – mięsa, warzywa, desery, owoce.

Warto wiedzieć

Podczas flambirowania potraw dość często używa się sproszkowanego cynamonu, który po zgaśnięciu płomienia żarzy się jeszcze przez chwilę i tym samym wzmacnia efekt w momencie serwowania dania.

Nie ma konkretnych wytycznych, jaki alkohol należy stosować do flambirowania danych potraw, jednak polecane jest, aby używać:

  • koniaku – do owoców morza,
  • ginu – do dziczyzny,
  • brandy – do drobiu,
  • rumu – do owoców,
  • whisky – do steków.

Co daje flambirowanie?

Nie da się zaprzeczyć stwierdzeniu, że flambirowanie potraw to niezwykle widowiskowa czynność. Większości osób wydaje się, że przygotowywanie potraw w ten sposób, zarezerwowane jest tylko i wyłącznie dla profesjonalnych szefów kuchni. Nic bardziej mylnego! Z odpowiednim narzędziem – opalarką do flambirowania, czynność tę może wykonać każdy – oczywiście trzeba zachować należytą ostrożność. Flambirowanie wpływa na smak potraw, podkreślając ich charakter. We wspomnianym już crème brûlée powstaje kontrast pomiędzy zimnym deserem i ciepłym skarmelizowanym cukrem i to właśnie on decyduje o wyjątkowości tego deseru.

Urządzenie do flambirowania

Co jest potrzebne do flambirowania? Przede wszystkim odpowiednie narzędzie, którym jest pistolet do flambirowania, często nazywany także palnikiem lub opalarką. Składa się on z rączki – najczęściej wykonanej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz metalowego palnika. Niektóre modele posiadają również antypoślizgową warstwę z silikonu i stabilną stopkę, umożliwiającą używanie pistoletu ustawionego na blacie kuchennym. Większość tego typu rozwiązań posiada także zawór bezpieczeństwa oraz specjalne blokady. Opalarki do flambirowania występują w różnych rozmiarach – najmniejsze mają wysokość ok. 5 cm, a największe 15 cm. Warto jeszcze wspomnieć, iż tego typu urządzenia napełnia się zwykłym gazem do zapalniczek.

Zestaw do flambirowania

Samo urządzenie do flambirowania nie wystarczy, aby przeprowadzić tę czynność. Potrawa, która poddawana jest podpalaniu powinna znajdować się w odpowiednim naczyniu. W przypadku deserów – takich jak crème brûlée, niezbędne są również kokilki, czyli ceramiczne naczynia do zapiekania, które odporne są na działanie wysokich temperatur. Bardzo często w sklepach internetowych można spotkać oferty zestawów do flambirowania, w których skład wchodzi pistolet oraz kilka sztuk kokilek.

Do procesu flambirowania – wykonywanego podczas przygotowywania potraw, wykorzystuje się patelnie. Na rynku dostępne są specjalne narzędzia, stworzone z myślą o tej technice kulinarnej. Patelnie do flambirowania wykonane są z miedzi i pokryte stalą nierdzewną. Taka budowa patelni zapewnia jednakową temperaturę na całej jej powierzchni, co jest niezwykle istotne podczas przygotowywania posiłków metodą podpalania. Patelnie do flambirowania posiadają drewniane lub plastikowe rączki, zapewniające komfort użytkowania.

Na co zwrócić uwagę kupując pistolet do flambirowania?

Kokilki czy też specjalne patelnie do flambirowania to bardzo ważne elementy tego procesu, jednak niewątpliwie najważniejsze narzędzie stanowi opalarka. Jej kupno musi zostać poprzedzone analizą dostępnych na rynku produktów. Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do flambirowania? Przede wszystkim na:

  • Rozmiar urządzenia. Ma on zasadniczy wpływ na szybkość procesu flambirowania. Duże palniki o większej mocy pozwolą na szybsze opalanie, ale mogą spowodować zbyt mocne przypalenie się potrawy. Z kolei zbyt mała opalarka będzie wymagała dłuższego flambirowania.
  • Jakość wykonania. Pistolet do flambirowania powinien dobrze leżeć w dłoni i zapewniać komfort jego użytkowania. Musi być wykonany solidnie, z najwyższej jakości materiałów, które nie ulegną zniszczeniu po kilku użyciach narzędzia.

Flambirowanie – jak zrobić?

Pistoletów do flambirowania używa się do podpiekania mięs, do karmelizowania cukru na deserach, a także do zapiekania sera i grillowania warzyw. Flambirować można także drinki oraz inne napoje alkoholowe. Odpowiednio przeprowadzone podpalanie spowoduje podgrzanie dania i sprawi, że zyska ono niepowtarzalny smak i aromat, nie doprowadzi ono jednak do zwęglenia potrawy.

Jak przeprowadzić flambirowanie na patelni? Do potrawy należy dodać niewielką ilość alkoholu i przy pomocy pistoletu zapalić płomień, następnie utrzymywać go przez około 20-30 sekund, a na koniec przykryć patelnię pokrywką, aby płomień zgasł. Flambirowanie crème brûlée przeprowadza się bez użycia alkoholu. Polega ono na podgrzewaniu warstwy cukru znajdującej się na wierzchu deseru do czasu, aż ulegnie on skarmelizowaniu.

Flambirowanie to niezwykle widowiskowy sposób przygotowywania i podawania potraw. Niezbędnym narzędziem do przeprowadzenia tego procesu jest pistolet do flambirowania. Kupno odpowiedniego urządzenia zapewni wyjątkowość podanego posiłku, który zachwyci wszystkich smakiem i aromatem.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni