Udostępnij
Skomentuj

Jaki stojak na choinkę wybrać? Który będzie najlepszy?

Choinka świąteczna to świąteczny must have. Oprócz jej odpowiedniego udekorowania należy ją również umieścić w odpowiednim stojaku.

Choinka musi być - bez stojaka jednak ani rusz!

Kiedy święta są coraz bliżej, oprócz zastanawiania się nad prezentami dla domowników warto zastanowić się nad odpowiednimi dekoracjami. Choinka to coś, o czym zapomnieć absolutnie nie wolno. Bez niej atmosfery świąt po prostu nie ma. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pachnące, żywe drzewko czy wybierzemy choinkę sztuczną, będzie potrzebne dla niej kilka akcesoriów. Jedynym z nich bez wątpienia jest stojak choinkowy. Przy jego wyborze należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, na przykład nad materiałem, z którego ma być wykonany stojak. Do wyboru mamy:

  • stojaki choinkowe plastikowe,
  • stojak choinkowy kuty,
  • stojak choinkowy metalowy.

Na który postawić? W dalszej części tekstu zaprezentujemy kilka przydatnych porad.

Bezpieczeństwo przede wszystkim czyli pewny stojak choinkowy

Choinka sztuczna czy żywa, mała czy duża - najważniejsze, by była stabilna. W czasie świąt atmosfera jest bardzo rodzinna i ciepła, dlatego należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo wszystkich domowników, szczególnie tych najmniejszych lub czworonożnych. Sięgając po zabawkę czy ozdobę na drzewko, mogą je przewrócić. Tylko pewny i stabilny stojak choinkowy może w takich sytuacjach uchronić od katastrofy. Dopasowując stojak, musimy mieć na uwadze dobranie go do wielkości i wagi naszej choinki. Pamiętajmy, że waga samej choinki to nie wszystko. Będzie ona dodatkowo obciążona ozdobami, dlatego tym bardziej należy zadbać o bezpieczne i stabilne stanowisko. Musimy wiedzieć, że to od stojaka choinkowego zależy żywotność oraz dobra prezencja naszej choinki, dlatego wybrać trzeba mądrze.

Jak zadbać o odpowiednie miejsce dla choinki?

Piękny zapach potraw, błyszczące, świąteczne dekoracje, śpiewanie kolęd - to z pewnością Boże Narodzenie. Troszcząc się o to, by wszyscy domownicy poczuli magię świąt, musimy zadbać o każdy detal. Stojak choinkowy jest wśród nich bardzo ważny. Najprościej jest, jeśli decydujemy się na żywe drzewko zasadzone w doniczce. Wówczas stojak nie jest oczywiście konieczny, ale niezbędne jest zatroszczenie się o odpowiednią prezencję samej doniczki. Klasyczna, nijaka doniczka z plastiku nie zachwyci nikogo, zatem warto chociaż przystroić ją dekoracyjną tkaniną. Wybierając choinkę plastikową, sztuczną możemy natrafić na modele, które są już wyposażone w stojaki choinkowe. Nie sprawia to wcale, że nie musimy go kupić. Przeważnie dołączone do zestawu stojaki są słabej jakości, nie są zbyt atrakcyjne wizualnie i raczej nie pełnią funkcji dekoracyjnej. Z tego też powodu warto wybrać eleganckie i wysokiej jakości stojaki choinkowe.

Jaki stojak choinkowy będzie najlepszy dla naszego wnętrza?

Wybierając spośród wielu stojaków, warto zawsze kierować się stylistyką naszego mieszkania i to do niej dopasować odpowiedni model. Nowoczesne wnętrza raczej lepiej będą się prezentować z minimalistycznym stojakiem, natomiast w bardziej tradycyjnych domach dobrze wypadnie kuty stojak. Każdy z nich ma jednak swoje zalety.

  • Stojak choinkowy metalowy to stabilna i pewna opcja, która nie dość, że posłuży nam przez wiele lat, to dodatkowo jest łatwy w montażu. Dzięki równomiernemu umocowaniu w stojaku nasza choinka będzie stała stabilnie.
  • Stojak choinkowy kuty to podobne rozwiązanie, z tym że jego wygląd jest nieco bardziej efektowny. Na pewno pasować będzie do klasycznych wnętrz w tradycyjnym stylu, podobnie jak do ponadczasowo ustrojonej choinki.
  • Stojaki choinkowe plastikowe pod warunkiem, że są stabilne, również stanowią dobre rozwiązanie. Najlepiej byłoby wybrać stojak plastikowy w neutralnym kolorze, na przykład zielony, dzięki czemu nie będzie się on gryzł z otoczeniem.

Istotne jest także to, by stojak choinkowy do sztucznej choinki był inny niż ten do żywej. Sztuczne choinki nie wymagają już pielęgnacji, ale żywe, by dobrze wyglądać, muszą być wyjątkowo traktowane. Jeśli stojak ma dostarczać drzewku wodę, nie wolno zdzierać z niego kory, bowiem to dzięki niej choinka pobiera wodę.

Co jeszcze warto wiedzieć o stojaku na choinkę?

Ważna sprawa to montaż choinki. Najlepiej wybrać stojaki łatwe w obsłudze, takie, z którymi poradzić sobie może nawet jedna osoba. Pozwoli to na samodzielnie przygotowanie dekoracji świątecznej. Byłoby dobrze, jak już wspomniano, gdyby stojak był wykonany ze stali nierdzewnej lub trwałego plastiku. Dzięki temu będzie nam służył przez wiele lat i podczas ich trwania ciągle będzie wyglądał dobrze. Bezdyskusyjnie trzeba pod uwagę wziąć szczególnie bezpieczeństwo i jakość wykonania stojaka choinkowego, by efektownie udekorowane drzewko nie spowodowało niebezpieczeństwo. Nic się nie stanie, gdy będzie on naprawdę ciężki i masywny. Dla żywych choinek wybrać warto także stojaki z pojemnikami na wodę, jak przykładowo stojaki victoria sport, które dłużej utrzymają drzewko w dobrej formie. Dodatkową zaletą stojaków na choinki jest odporność na warunki atmosferyczne. Umożliwia to dekorowanie naszym drzewkiem także tarasu czy ogrodu w chwili, gdy zacznie ono już gubić igły. Pamiętając o powyższych wskazówkach, na pewno będziemy zadowoleni z wyboru stojaka choinkowego.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)