Udostępnij
Skomentuj

Jaki talerz głęboki wybrać? Który będzie najlepszy?

Talerz głęboki obok talerza obiadowego, to najczęściej wykorzystywane naczynie zastawy stołowej. Serwuje się na nim zupy, makarony, potrawki albo gulasze. Jaki talerz głęboki wybrać? Który będzie lepszy – ceramiczny czy porcelanowy?

Jakie głębokie talerze wybrać?

Trudno wyobrazić sobie odświętnie udekorowany stół bez kompletnej zastawy stołowej. W jej składzie powinny znaleźć się: talerze głębokie, obiadowe, deserowe, waza, miski lub salaterki, półmiski oraz sosjerka. Każde z tych naczyń spełnia inne zadanie podczas serwowanego posiłku. Na głębokim talerzu podana zostanie zupa, na talerzu obiadowym drugie danie, a na deserowym pyszne ciasto. Zastawę stołową można kupić jako zestaw, w którego składzie znajdują się wszystkie wymienione naczynia, a można również skomponować go samodzielnie, dokupując każde z osobna.

W ostatnim czasie modnym rozwiązaniem stało się łączenie w jedną zastawę stołową naczyń o różnych kształtach, wzorach i kolorach. Ciekawym połączeniem wydaje się zestawienie białych, okrągłych talerzy obiadowych z talerzami głębokimi kwadratowymi – w takim samym kolorze. Z jednej strony zastawa nadal utrzymana jest w tradycyjnym odcieniu, a z drugiej zawiera nutkę nowoczesności w postaci kwadratowego talerza.

Poszukując idealnego talerza na zupę, trzeba zastanowić się nad kształtem naczynia, jego kolorem oraz materiałem, z jakiego ma być wykonany. Biorąc pod uwagę kształt talerzy, wybór ograniczony jest do dwóch możliwości – naczynia okrągłego oraz wspomnianego już – kwadratowego. Talerze głębokie kwadratowe charakteryzują się niebanalnym, nowoczesnym wyglądem i przełamują nieco tradycyjne standardy.

Wśród kolorów zastawy stołowej nadaj królują jasne odcienie. Talerz głęboki biały nigdy nie wyjdzie z mody. Nie oznacza to jednak, że inne kolory tego typu naczyń są passé. Równie dobrze będzie prezentował się talerz głęboki brązowy albo niebieski. Wszystko zależy oczywiście od zestawienia go z innymi elementami zastawy. Ciekawym rozwiązaniem są również kolorowe wzory i rysunki, którymi ozdabiane są talerze. Szeroka gama tego typu produktów daje możliwość tworzenia najróżniejszych kompozycji i łączenia ze sobą kilku stylów w jednej zastawie.

Talerze głębokie ceramiczne

Biorąc pod uwagę materiały, z jakich zrobione są talerze głębokie, wyróżnia się przede wszystkim naczynia ceramiczne i te wykonane z tworzywa sztucznego. Mianem talerzy ceramicznych określa się najczęściej ciężkie i grube naczynia wykonane z kamionki. Tak naprawdę to tylko jeden z rodzajów talerzy ceramicznych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że talerze porcelanowe, również należą do grupy naczyń ceramicznych.

Talerze głębokie ceramiczne można podzielić na te wykonane z:

  • porcelany – miękkiej, czyli chińskiej oraz twardej, czyli europejskiej. Charakteryzują się one delikatnością, łatwo można je uszkodzić. Mimo tej wady – niezmiennie od lat, są uznawane za jedne z najelegantszych i najbardziej stylowych naczyń w kuchni;
  • fajansu – przypominającego porcelanę, również mało wytrzymałego. Cechą charakterystyczną tego materiału jest szara barwa, dlatego naczynia z niego wykonane, pokrywane są kolorowym szkliwem;
  • porcelitu – o wiele solidniejszego i wytrzymalszego niż fajans i porcelana. Naczynia zrobione z porcelitu są stosunkowo tanie i z tego powodu dość popularne;
  • kamionki – ciężkiej i grubej, a co za tym idzie bardzo wytrzymałej. Talerze głębokie wykonane z kamionki zatrzymują ciepło, dlatego są świetne do serwowania gorących zup.

Talerze głębokie z tworzywa sztucznego

Jeszcze parę lat temu talerze z tworzywa sztucznego stanowiły naczynia jednokrotnego użytku, które wykorzystywało się przy ognisku albo grillu. Dzisiaj talerze głębokie ze szkła akrylowego i melaminy stanowią ciekawą alternatywę dla naczyń ceramicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo trudno je uszkodzić. Nawet, gdy spadną ze stołu albo półki, nie stłuką się. Talerze z tworzywa sztucznego są też dość tanie. Te dwie cechy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

Talerze głębokie – co na nich podawać?

Każde naczynie w zastawie stołowej ma swoje przeznaczenie. Na talerzach głębokich serwuje się przede wszystkim:

  • zupy – głównie te z dodatkami, jak np. rosół z makaronem, barszcz z uszkami, kapuśniak, żurek z kiełbasą i jajkiem;
  • makarony – głównie spaghetti z sosem, a także chińskie i japońskie dania z makaronem w roli głównej;
  • gulasze, potrawki i dania jednogarnkowe – czyli potrawy przypominające gęste zupy lub sosy;
  • dania z sosami – mięsnymi oraz warzywnymi – dzięki wysokim krawędziom naczynia sos pozostanie na talerzu i nie ubrudzi stołu.

Talerz głęboki czy miseczka?

Alternatywę dla talerza głębokiego stanowią miseczki, bulionówki, porcelanowe filiżanki, kokilki, wazy i inne. To czy zupa zostanie podana na talerzu czy też w misce, zależy od jej rodzaju. W miseczkach serwuje się przede wszystkich zupy-kremy, w bulionówkach barszcz czerwony – ale tylko bez dodatków, buliony oraz chłodniki. Porcelanowe filiżanki do zupy służą do podawania zup-kremów oraz zup czystych typu consomme. Zupy cebulowe oraz serowe, które wymagają zapieczenia, serwuje się w ceramicznych kokilkach.

Talerze mogą przybierać formy bardziej tradycyjne – białe i okrągłe, albo nowoczesne – kwadratowe, kolorowe i wzorzyste. To jak skomponowana zostanie zastawa stołowa, zależy tylko i wyłącznie od gustu danej osoby. Kupując talerze głębokie, obiadowe czy deserowe, warto kierować się własnymi upodobaniami oraz jakością wykonania tych naczyń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)