Udostępnij
Skomentuj

Jaki wieszak na ręczniki wybrać? Który będzie najlepszy?

Wychodzisz z wanny lub spod prysznica i potrzebujesz ręcznika – to jasne. Gdy jednak łazienka nie jest wyposażona w specjalne półki, jest on niezbędny – łazienkowy wieszak na ręczniki.

Właściwy uchwyt na ręczniki

Wybór odpowiedniego wieszaka na ręcznika może nie być oczywisty. Mamy do wyboru różne kształty, kolory i materiały, różna jest też ilość uchwytów, na których wieszamy ręcznik czy szlafrok. Pierwszym wyborem powinno być miejsce, gdzie chcemy umieścić uchwyt na ręczniki łazienkowe. Dobrym rozwiązaniem jest takie usytuowanie, które umożliwia szybkie chwycenie ręcznika zarówno po myciu rąk, jak i po wyjściu spod prysznica lub z wanny. Łazienkowy wieszak na ręczniki powinien umożliwić szybkie chwycenie odpowiedniego ręcznika.

Uchwyty łazienkowe na ręczniki – zawsze haczyki?

Nie zawsze mamy możliwość przymocowania uchwytu do ściany łazienki, więc tradycyjne haczyki na ręczniki mogą okazać się rozwiązaniem niemożliwym do zastosowania w naszej łazience. Bywa na przykład, że nie można wywiercić dziur, by przymocować tego typu wieszak na stałe, a wszelkie mniej trwałe rozwiązania – typu przyklejany klejem wieszak lub specjalna przystawka – czasem nie zdają egzaminu na dłużej. Z pomocą wtedy przychodzą wieszaki stojące – specjalne stojaki na ręczniki do rąk i kąpielowe. W tej sytuacji wieszamy ręcznik na odpowiednim drążku.

Wieszaki na ręczniki kąpielowe – który wybrać?

Wiele zależy od tego, ile ręczników jednocześnie będzie wisiało w Twojej łazience. Gdy z łazienki korzysta więcej osób, dobrze, by wieszaków było więcej. Dobry będzie na przykład wieszak czteroramienny łazienkowy na ręczniki lub posiadający jeszcze więcej przestrzeni na ręczniki domowników. Ważne, żeby każdy mógł wysuszyć swój ręcznik i żeby miejsce to było poręczne.

Wieszak łazienkowy na ręczniki mocowany do ściany – zalety i wady

ZALETY

 • zajmuje stosunkowo mało miejsca – można oszczędzić przestrzeń w ciasnej łazience;
 • raz zamocowany nie przesuwa się i nie wymaga dodatkowych zabiegów;
 • zazwyczaj pozwala na odpowiednie wysuszenie mokrego ręcznika;
 • nad haczykiem można umieścić symbol lub identyfikator, który pozwala na umieszczenie ręcznika w odpowiednim miejscu – jeśli z łazienki korzysta kilku domowników;
 • może być łatwo zamontowany w dowolnym miejscu na łazienkowej ścianie.

WADY

 • raz zamontowany trudno zmienić – pozostają dziury w ścianie;
 • jest statyczny, nie można go przestawić, np. podczas remontu lub sprzątania;
 • jeśli haczyki są usytuowane blisko siebie lub blisko ściany, zawieszone na nich ręczniki mogą nie wyschnąć.

Stojak łazienkowy na ręczniki – zalety i wady

ZALETY

 • rozwieszone ręczniki szybciej schną, co uniemożliwia nadmierne rozmnażanie się bakterii;
 • można ustawić go w dowolnym miejscu;
 • stojak można przestawiać w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb;
 • nie wymaga ingerencji w ścianę łazienkową;
 • stojak łatwo przestawiać w zależności od potrzeb.

WADY

 • zajmuje najczęściej więcej miejsca niż klasyczny wieszak mocowany do ściany;
 • nadmierne obciążenie może skutkować przechyleniem się stojaka.

Wieszaki na ręczniki kąpielowe – wybór materiału i koloru

Jeśli mamy wybrać wieszak łazienkowy na ręczniki, stajemy przed wyborem materiału, z którego jest wykonany. Wiele zależy oczywiście od wystroju naszej łazienki. Na przykład, jeśli mamy wewnątrz drewniane łazienkowe meble, dobrze wybrać wieszak na ręczniki w podobnej stylistyce – np. drewniany w podobnym kolorze.

Reasumując – wybieramy taki, wieszak, jaki możliwy jest do usytuowania w naszej łazience. Dbamy o to, by umożliwiał łatwe chwycenie za ręcznik, gdy go potrzebujemy i aby ręcznik był jak najszybciej suchy – by uniemożliwić nadmierny rozwój bakterii. Wśród wielu wzorów i modeli wybieramy taki, by był zgodny z wystrojem naszej łazienki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)