Udostępnij
Skomentuj

Jakie biurko młodzieżowe wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?

Urządzając pokój nastolatka, nie można zapomnieć o ergonomicznym biurku młodzieżowym, przy którym dziecko będzie odrabiało zadania, a także spędzało czas, grając na komputerze. Jakie biurko młodzieżowe kupić?

Współczesne biurka młodzieżowe charakteryzuje nie tylko praktyczność i wygoda, ale również nowoczesny, stylowy design. Z jednej strony mebel powinien pasować do wyglądu pomieszczenia, a z drugiej musi zapewniać komfort podczas nauki oraz zabawy, a więc wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując biurka młodzieżowe nowoczesne? Który model będzie prezentował się najlepiej w pokoju chłopca, a który w pokoju dziewczynki?

Biurko młodzieżowe – wymiary

Pierwszą i najistotniejszą kwestią podczas zakupu biurka młodzieżowego są jego wymiary. Chodzi tutaj zarówno o dopasowanie go do budowy ciała nastolatka, wielkości pokoju, jak i ilości przestrzeni, jaka będzie potrzebna podczas pracy przy biurku. Mebel musi umożliwiać przyjęcie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia – prostego kręgosłupa, nóg opartych na podłodze oraz rąk na blacie biurka.

Większość dostępnych w ofertach sprzedaży modeli ma wysokość mieszczącą się w przedziale 80-90 cm oraz długość 120-160 cm. Biurko młodzieżowe należy dobrać indywidualnie do wzrostu i budowy ciała dziecka. Poza wymienionymi elementami prawidłowej postawy, warto również zwrócić uwagę na to, aby kąty między ramieniem i przedramieniem oraz podudziem a łydką siedzącego dziecka wynosiły 90 stopni. Dopasowanie biurka młodzieżowego i krzesła do potrzeb pociechy pozwoli mu swobodne uczyć się oraz grać na komputerze nie powodując zmęczenia i bólu pleców. Ciekawą propozycję stanowią modele z regulowaną wysokością blatu, który można dostosować do potrzeb kilkulatka, a za parę lat zmienić mebel w biurko dla nastolatka.

Blat biurka młodzieżowego musi pomieścić wszystkie potrzebne dziecku akcesoria. Wybierając model pod komputer, najlepiej zdecydować się na mebel z nadstawką pod monitor. W przypadku dzieci lubiących dużo rysować należy wziąć pod uwagę, iż tego typu zainteresowania wymagają nieco więcej przestrzeni – na blok, kredki, farby, pędzle i inne niezbędne przybory.

Warto wiedzieć

Biurko młodzieżowe powinno być ustawione bokiem do okna. Dziecko podczas odrabiania lekcji lub zabawy nie może zasłaniać światła. W przypadku osób praworęcznych źródło światła powinno dochodzić z lewej strony, w przypadku osób leworęcznych – z prawej.

Jakie biurko młodzieżowe kupić?

Podobnie, jak i meble dla dorosłych, tak i biurka młodzieżowe wykonane mogą być z różnych materiałów. Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczają się:

  • biurka młodzieżowe drewniane – jak wszystkie meble z drewna należą do rozwiązań solidnych i wytrzymałych, a co za tym idzie nieco droższych. Produkuje się je z drewna sosnowego, bukowego, a także dębowego. Często pozostawiane są w naturalnej kolorystyce, jedynie impregnowane przezroczystą farbą;
  • biurka młodzieżowe z płyty meblowej – to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania. Wykonane z wysokiej jakości laminowanych płyt meblowych MDF, dostępne są w różnej kolorystyce i stylistyce. Do jednych z najczęściej wybieranych należy biurko młodzieżowe dąb sonoma, które doskonale pasuje zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Modele z dodatkowymi elementami (frontami lub wykończeniami) w intensywnych kolorach ożywiają wnętrza i nadają im zupełnie nowego charakteru;
  • biurka młodzieżowe metalowe – w ich przypadku z metalu wykonana jest konstrukcja, natomiast blat zazwyczaj z płyty meblowej. Metalowe nogi produkuje się ze stali nierdzewnej, chromowanej lub malowanej proszkowo. Są to solidne modele, które użytkowane mogą być przez wiele lat;
  • biurka młodzieżowe szklane – wybierając tego typu rozwiązania do pokoju młodzieżowego, należy upewnić się, że biurko wykonano z dobrej jakości szkła i jest ono odpowiednio zabezpieczone przed stłuczeniem oraz wyszczerbieniem. Szklane blaty produkuje się zazwyczaj z odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego. Konstrukcja w biurkach młodzieżowych szklanych zrobiona może być zarówno z drewna, płyty meblowej, jak i z metalu.

Biurko młodzieżowe – polecane modele

Nowoczesne biurka młodzieżowe różni nie tylko materiał, z jakiego są one wykonane, ale również ich stylistyka oraz funkcjonalność. Można je podzielić na kilka podstawowych grup:

  • biurka młodzieżowe tradycyjne – charakteryzuje je prosta, klasyczna forma. Tego rodzaju meble wyposażone są często w boczne szafki oraz dużą, pojemną szufladę, w których pomieszczą się wszystkie zeszyty, książki i akcesoria szkolne;
  • biurka młodzieżowe komputerowe – zamiast pojemnej szuflady mają one dodatkową wysuwaną półkę na klawiaturę oraz myszkę. Niektóre modele wyposażone są również w nadstawkę pod monitor oraz nisko zamontowaną półkę na komputer stacjonarny;
  • biurka młodzieżowe narożne – wyróżnia je designerski wygląd oraz praktyczność. Rozwiązania te są idealne do niewielkich rozmiarów pomieszczeń, gdyż pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca. Biurka narożne młodzieżowe ustawione w rogu pokoju nie będą zajmowały tyle przestrzeni co tradycyjne modele, można je też lepiej „schować’, pozostawiając miejsce do swobodnego poruszania się po pomieszczeniu;
  • meble młodzieżowe z biurkiem – to rozwiązania wyróżniające się funkcjonalnością. Meblościanki składają się z dwóch poziomów – na parterze znajduje się biurko, szafa, regały i dodatkowe szafki, natomiast na piętrze wygodne łóżko. Konstrukcje te prezentują się doskonale zarówno w większych, jak i w mniejszych pokojach nastolatków.

Na co zwrócić uwagę kupując biurko młodzieżowe?

Rodzaj biurka oraz jego wielkość odgrywają najważniejsze role podczas zakupu mebla do pokoju młodzieżowego. Poza tymi dwoma aspektami należy również zwrócić uwagę na stylistykę biurka. Czym kierować się wybierając biurko młodzieżowe? Przede wszystkim gustem młodego lokatora. Dziecko w wieku szkolnym, a tym bardziej nastolatek może samodzielnie określić, jaki mebel wpisuje się w jego upodobania. Biurka dla dziewczynki będą zazwyczaj różniły się stylistyką od modeli odpowiadających chłopcom. W pokoju młodej damy doskonale prezentować będzie się białe biurko młodzieżowe, które charakteryzuje się subtelnością i delikatnością. Chłopcy chętniej wybierają meble w ciemniej kolorystyce, o fakturze drewna.

Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem do niewielkich rozmiarów pokoju dziecka są małe biurka młodzieżowe. Współczesne propozycje projektantów, takie jak biurka narożne dają nowe możliwości aranżacji pokojów nastolatków. Wybierając biurko dla dziecka, należy kierować się ich wzrostem, budową ciała oraz upodobaniami pod względem stylistyki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)