Udostępnij
Skomentuj

Jakie fronty kuchenne wybrać? Meble kuchenne z płyty MDF

Stoisz przed wyborem frontów do kuchennych szafek? Zobacz o czym powinnaś pamiętać podczas urządzania kuchni.

Jak wybrać meble kuchenne?

Wybór mebli kuchennych nie jest większym problemem, ponieważ możemy skorzystać z gotowych zestawów lub mebli modułowych, które dopasujemy zgodnie z naszymi potrzebami i wymiarami kuchni. Już na samym początku powinniśmy na jakie AGD się zdecydujemy.

Polecane fronty kuchenne

Nie jest ważny konkretny model, lecz wymiary jakie chcemy, żeby miał. Różnorodność jest bardzo duża – lodówka może się mieścić pod blatem, być standardowej wysokości i szerokości, albo być podwójna. Zmywarka, z kolei może się różnić wyłącznie szerokością, ale również należy wziąć to pod uwagę.

Gdy znamy wymiary AGD, zostaje wymierzenie przestrzeni jaką chcemy zająć szafkami. Standardowo, szafki mają głębokość około 60 centymetrów. Jeśli natomiast chodzi o szerokość, bardzo dużo zależy od producenta, choć zazwyczaj jest to wielokrotność 20 centymetrów, czyli 20, 40, 60 i 80. Mając taką podstawową wiedzę, rozplanuj swoją przestrzeń. W następnej kolejności zastanów się nad tym z czego wybrać fronty kuchenne, kolorystyką oraz jakie uchwyty do mebli kuchennych.

Meble kuchenne bez zabudowy lepiej sprawdzą się w małych wnętrzach, gdzie musimy dbać, aby nie przesadzić i nie przytłoczyć pomieszczenia. Z kolei pełna zabudowa nada bardzo wyrafinowanego smaku aranżacji dużej kuchni, zwłaszcza taka, która bazuje na dwóch kolorach frontów – na przykład białym i z jasnego drewna.

Warto wiedzieć!

Jaki stół kuchenny wybrać? W zależności od ilości miejsca jakim dysponujesz, do wyboru masz stół okrągły albo kwadratowy (lub prostokątny). W dużych kuchniach, połączonych z jadalnią albo z salonem pięknie będą się prezentować okrągłe stoły. Jeśli natomiast potrzebujesz małego, zgrabnego stolika wybierz kwadratowy lub prostokątny. Jego ogromną zaletą jest to, że w razie potrzeby można go dosunąć do ściany czy kąta i oszczędzić dużo miejsca.

Kuchnia na wysoki połysk

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów frontów. Jakie są najpopularniejsze? Oczywiście drewniane, które są obecne w naszych domach od wielu, wielu lat. Jednak doświadczenie uczy, że to nie jest najlepszy wybór, ponieważ często przez promienie słoneczne tracą kolor, albo wypaczają się drzwiczki. Jednak bardzo łatwo jest je odnowić. Wystarczy zedrzeć starą farbę i pomalować je na nowo. Płyty drewnopochodne (wiórowe i MDF) to hit ostatnich lat, który skutecznie wypiera klasyczne, drewniane fronty. Trudno się dziwić, są bardzo odporne na czynniki fizyczne, grzyby i owady. A przy tym są dużo tańsze. Najmniej popularnymi rozwiązaniami są fronty ze stali czy szkła, choć mówi się, że fronty kuchenne z laminatu polimerowego (imitujące szkło) wkrótce zdominują większość aranżacji, zwłaszcza tych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu.

Kuchnia Halmar Vento

Nowoczesne kuchnie uwielbiają meble na wysoki połysk taki efekt może nam zapewnić popularna płyta MDF, która może być wykończona zarówno błyszcząco, jak i matowo.

Warto wiedzieć!

Fronty kuchenne lakierowane czy akrylowe? Wykończenie lakierem może być zarówno matowe, półmatowe, jak i błyszczące. Z kolei akrylowe fronty kuchenne mogą być wykończone tylko na wysoki połysk. Jeśli chodzi o wytrzymałość czy funkcjonalność obu technik, są one bardzo podobne.

Meble z imitacji drewna do kuchni

Fronty kuchenne z drewna litego coraz częściej zastępujemy takimi z płyty MDF. Bierze się to z tego, że nowa technologia jest bardziej wytrzymała i odporna (na przykład promienie słoneczne) oraz z przewagi przystępności cenowej frontów z materiałów drewnopochodnych.

Fronty do kuchennych szafek powinny być łatwe w czyszczeniu, odporne na zarysowania i wilgoć. Takie wymogi spełniają tylko płyty drewnopochodne, dlatego jeśli szukasz praktycznego i taniego rozwiązania sięgnij po płyty wiórowe i MDF.

Jak dbać o meble kuchenne

Do czyszczenia mebli lakierowanych na wysoki połysk nie można używać ani ostrych ściereczek czy szczotek, ani intensywnych detergentów, takich jak mleczka czy środki na bazie acetonu, amoniaku i alkoholu.

Meble kuchenne – jak odnowić? Sposobem niektórych posiadaczy takich mebli jest nałożenie specjalnego wosku zabezpieczającego (lub nawet samochodowego) na powierzchnię frontów. Pozwala to utwardzić, odświeżyć i ochronić lakier.

Na sam koniec, podsuniemy ci ciekawe rozwiązanie, które pomoże ci zaaranżować dodatkową przestrzeń – wysuwany blat kuchenny. To niepozorne rozwiązanie sprawi, że w razie potrzeby będziemy mogli powiększyć powierzchnię blatu i przygotować lub zjeść komfortowo posiłek.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)