Udostępnij
Skomentuj

Jakie girlandy świetlne wybrać? Które będą najlepsze?

Girlandy świetlne pozwalają uzyskać nietuzinkowy efekt – pod warunkiem, że dobrze rozplanujemy ich rozmieszczenie oraz dopasujemy aranżację. Inne rodzaje bowiem sprawdzą się w ogrodzie, inne we wnętrzach, na inne choćby na elewacji domu, nie wspominając już o różnicach wymuszanych przez odmienne okazje. Jak wybrać odpowiednie girlandy świetlne zewnętrzne i te do domów? Jakie są rodzaje girlandów i kiedy można je zastosować?

Girlandy świetlne wewnętrzne

Dekorowanie przestrzeni girlandami od lat praktykowane jest w Stanach Zjednoczonych – do Europy moda na świetlne łańcuchy zawitała później, ale bardzo szybko zyskała popularność. Z tego rozwiązania licznie korzystają lubujący się w prostych, acz przytulnych, codziennych wnętrzach Skandynawowie. Udane aranżacje z tego typu dekoracją w roli głównej zaliczane są jednak nie tylko do stylu skandynawskiego, ale także minimalistycznego, glamour, a nawet klasycznego. Jakie rodzaje girlandów są w nich używane?

 • girlanda świetlna cotton balls – cotton ballsy to nic innego jak niewielkie kule o nierównomiernie zakrytej powierzchni stworzone z bawełnianych nitek. Są lekkie i nie przegrzewają się. Dają rozproszone, delikatne światło, stąd polecane są jako niewielkie dekoracje do salonów, kuchni oraz jako subtelne oświetlenie do sypialni czy pokoju dziecka. Jeśli wybierzemy model na baterie, możemy zamontować go wszędzie, bez konieczności sięgania do kontaktu. Jest to jednak raczej opcja dekoracyjna niż propozycja pełnego czy nawet punktowego oświetlenia.
 • girlanda świetlna papierowa – ich zaletą jest niewątpliwie niska cena. Kreatywni mogą je także wykonać samodzielnie w domu, używając zwykłych sznurów lampek, na przykład choinkowych. Wady to nietrwałość materiału, zatem papierowe łańcuchy światełek możemy traktować raczej jako okazyjną dekorację. Girlandy z papieru mogą przyjmować przeróżne kształty – kul, kwadratów, kielichów kwiatów, gwiazdek, trójkątów czy nawet napisów z liter. Jako że jest to dekoracja niezwykle lekka, można je zamontować w delikatnych miejscach – na przykład na drzewku choinkowym.
 • girlandy świetlne kule – nie tylko cotton balls mają kształt okrągłych kul – możemy wybrać klasyczne lampki szklane, na przykład matowe białe bądź przezroczyste, uzyskując stonowany efekt w stylu wnętrz skandynawskich czy minimalistycznych.
 • kolorowe łańcuchy – jeśli decydujemy się na klasyczne łańcuchy, zwykle bez problemu możemy bawić się kolorami żarówek, ponieważ łatwo się je wymienia.
 • girlandy świetlne klasyczne – zwykłe, bezbarwne żarówki połączone czarnym kablem to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Nadaje ono wnętrzu artystycznego klimatu, jest też na tyle uniwersalne, że nie przytłacza zbytnio przestrzeni. Tego typu girlandy dają też mocniejsze światło, więc nadadzą się tam, gdzie nie tylko mamy ochotę stworzyć nastrojowy klimat, ale też praktycznie oświetlić przestrzeń.

Warto wiedzieć

Zarówno jeśli kupujemy lampki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, warto zaopatrzyć się w trochę większą liczbę żarówek – łatwo się je wymienia, a mając zapas pod ręką unikniemy nieestetycznych luk w naszej dekoracji świetlnej.

Girlandy świetlne zewnętrzne

Znaczna część girlandów świetlnych dedykowana jest do wnętrz, stąd wybierając modele, które mają znaleźć się na zewnątrz, warto dokładnie sprawdzić, czy są do takiego rozwiązania dedykowane. Girlandy na taras czy do ogrodu, szczególnie tych przestrzennych, bywają zwykle dłuższe – oświetlenie otwartej przestrzeni jest trudniejsze. Często konieczne jest także zamontowanie dodatkowych podpór czy belek, szczególnie tam, gdzie nie da się przyczepić światełek do elewacji.

W warunkach zewnętrznych trzeba zatem zadbać o bezpieczne, trwałe, ale i estetyczne rozmieszczenie. Warunki przestrzenne muszą dawać możliwość stabilnego zamocowania kotew – tak, aby wytrzymały obciążenie świetlnego łańcucha. Niepoprawny montaż może nie tylko zepsuć efekt, ale nie wytrzymać tak długo, jak byśmy sobie tego życzyli. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

 • Przygotowanie układu przestrzeni – zanim zabierzemy się za zakupy, warto określić, ile żarówek potrzebujemy i jak umieścić kotwy. Zaplanuj połączenia między zakotwiczeniami – dzięki temu montaż będzie znacznie łatwiejszy, a kompozycja harmonijna.
 • Zasada sześciu metrów – jeśli panujemy obszerną dekorację, powyżej sześciu metrów, instalujmy na drutach prowadzących, które usztywnią całą konstrukcję.
 • Wybór odpowiedniego modelu – zależny jest głównie od tego, czy traktujemy girlandy jako okazyjną ozdobę, czy stały element aranżacji ogrodu czy tarasu. Jeśli interesuje nas ta druga opcja, warto wybrać droższe modele, odporne na mrozy i wilgoć. W obu przypadkach girlandy świetlne do ogrodu powinny być jednak wyposażone raczej w światełka LED niż żarowe.

Na jakie okazje najczęściej się je wybiera?

Girlandy cenione są ponadto nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także dlatego, że stanowią oświetlenie energooszczędne.
 • Ozdabianie patio i ogrodu
 • Oświetlenie namiotów i przestrzeni plenerowych
 • Dekoracje weselne
 • Doświetlenie tarasu i balkonu
 • Podświetlenie ogródków piwnych
 • Oświetlenie bankietów
 • Oświetlenie elewacji lub drzewek.
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)