Udostępnij
Skomentuj

Jakie łóżko dla dwulatka wybrać? Które będzie najlepsze?

Drugi rok życia dziecka to ten moment, kiedy rodzice zwykle zaczynają myśleć o zmianie niemowlęcego, szczebelkowego łóżeczka na nowe, większe. Jaki się do tego zabrać?

Jakie są dostępne rodzaje i jaki łóżeczko powinno mieć rozmiar? Jaki materac wybrać? Oto nasze porady.

Jaki rozmiar łóżka dla dwulatka będzie odpowiedni?

Rozmiar oczywiście zależy od innych cech danego modelu oraz indywidualnego wzrostu dziecka i tempa, w jakim rośnie, jednak można określić ogólne, standardowe parametry, jakie oferują producenci dobrych łóżek dla małych dzieci. Zwykle wysokość takiego łóżka to 160–180 cm, a szerokość (jeśli mówimy o jednoosobowym) – 60–80 cm. Zawsze warto kupować ciut większe łóżka, jednak jeśli kpimy za duże, dziecku może być zbyt ciężko się przyzwyczaić – pamiętajmy, że to zmiana z dość małego łóżeczka. Jak można sprawdzić, jaki rozmiar będzie odpowiedni konkretnie dla naszego malucha? Najprostszym sposobem jest kazać się dziecku położyć z rękoma wyciągniętymi do góry i zmierzyć, ile miejsca zajmuje. Następnie do otrzymanego wyniku dodajemy 10–20 cm marginesu na przyszłe rośnięcie – chyba że planujemy co roku kupować nowe łóżko – i mamy odpowiedni rozmiar.

Jakie łóżko dla dzieci wybrać? Dostępne rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych małym dzieciom. Różnią się tak designem, materiałem, jak konstrukcją. Oto najważniejsze z nich:

  • pojedyncze łózko z materacem (najczęściej 60 × 170 cm bądź 80 × 180),
  • łóżko jednoosobowe z opcją wydłużania w miarę dojrzewania malucha – łózko liczące 140 cm można wydłużyć nawet do 200 cm,
  • łóżko piętrowe z miejscem do zabawy pod łóżkiem – tzw. antresola, wyposażone w drabinkę lub także inne elementy, na przykład zjeżdżalnię, ścianki przy dolnej części bądź materiałowy daszek w górnej. To ponadto świetle rozwiązanie dla małych mieszkań, pozwala bowiem zaoszczędzić miejsce,
  • składane łóżko z wysuwaną częścią dolną – również pozwala zaoszczędzić przestrzeń, może też służyć jako łóżko gościnne na drugiego dziecka albo regularne dla dwójki naszych pociech,
  • tradycyjne łóżko piętrowe dla dwójki dzieci
  • tradycyjne łóżko dla dzieci dwuosobowe

Warto wiedzieć

Rodzice, którzy liczą się z kosztami, często kupują pełnowymiarowe łóżka 200 × 90 cm. Nie jest to niewłaściwe rozwiązania – dziecko może się do niego stopniowo przyzwyczajać, a sam mebel starczy na lata.

Jakie łóżko dla dwulatka – drewniane czy metalowe?

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego ma być zrobione łóżko, zwykle mamy do wyboru te drewniane i metalowe. Które będzie lepsze? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Drewno jest cięższe, lecz to organiczny materiał przyjazny dla skóry. Nie jest też zimne, co może przeszkadzać w metalowym rozwiązaniu. Pamiętajmy bowiem, że większość łóżek dla dwulatków – a już koniecznie piętrowych – posiada barierki ochronne. Jeśli będą one zimne, mogą przeszkadzać w swobody opieraniu się. Nie musi to dyskwalifikować łóżek metalowych, ale na pewno stanowi ich minus. Za łóżkami z drewna przemawia też większa stabilność. Sprawia ona, że są cięższe – jeśli łóżko ma być przenoszone, znacznie łatwiej będzie to robić, jeśli wybierzemy metalowe. Niezależnie od materiału, zawsze decydujmy się na rozwiązania stabilne i bezpieczne, najlepiej przeznaczone dla małych dzieci – dzięki temu unikniemy obaw o jego bezpieczeństwo podczas snu.

Warto wiedzieć

Jeśli łóżko wykonane jest solidnie, nie musimy obawiać się tych piętrowych. Mogą one mieć pozytywny wpływ na sprawność i rozwój dziecka dzięki większej zwinności, jakiej wymaga wchodzenie na nie. Porządne barierki jednak wystarczą, by dziecko podczas snu.

Jaki materac do łóżka dla dwulatka będzie najlepszy?

Równie ważny jak samo łóżko – a może nawet ważniejszy, bo to on ma bezpośredni kontakt ze skórą – jest materac, jaki na nim położymy. Jakie cechy powinien posiadać ten przeznaczony dla małego dziecka?

  • antyalergiczny,
  • antybakteryjny,
  • bez toksycznych klejów,
  • z możliwością prania w pralce.

Dla dzieci niepolecany jest materac gryczany, gdyż może gromadzić się może w nim pleśń, a nawet pasożyty i robaki. Materac sprężynowy to rozwiązanie dla osób dorosłych – rozwijający się kręgosłup i cały układ stawowo-kostny potrzebują bardziej elastycznych rozwiązań. Materac lateksowy może natomiast powodować uczulenia. Jakie zatem materace będą dobre? Lepiej wybrać materac piankowy wysokoelastyczny lub materac z pianki termoelastycznej – są ani nie za twarde, ani nie za miękkie i dobrze dopasowują się do kształtu ciała dziecka. Warto zwracać uwagę, czy jest antyalergiczny i dostatecznie gruby.

Łóżko dla dzieci dwuosobowe – czy to dobre rozwiązanie?

Jedno, duże łóżko dla dwóch dzieci – czy to dobry pomysł? Raczej odradza się, by dzieci spały w tym samym łóżku. Dziecko powinno nauczyć się spania osobno, poza tym wspólne łóżko może okazać się zgubne, kiedy jedno z dzieci zachoruje. Jest to zatem niepolecane rozwiązanie tak ze względu zdrowie fizyczne, jak i psychiczne dziecka. Alternatywą dla małych pomieszczeń czy wspólnego pokoju są łóżka wysuwane lub piętrowe.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)