Udostępnij
Skomentuj

Jakie szklanki do jakich napojów wybrać? Jaki komplet szklanek będzie najlepszy?

Szklanki to podstawa wyposażenia każdej kuchni.

Zwykle decydujemy się na uniwersalne pojemności i kształt, aby szklanki pasowały na wiele okazji, nie zawsze jednak tak będzie – whisky w szklance do wody nie będzie wyglądało najlepiej, a espresso z szklance do herbaty. Warto zatem wybrać pojemności i formy, jakich używamy, i zaopatrzyć się w komplety szklanek lub pojedyncze sztuki tych najpotrzebniejszych. Aby to zrobić, musimy jednak wiedzieć, jaka szklanka do jakiego napoju będzie odpowiednia. Zobaczmy zatem, w jakich szklankach pijemy kawę, herbatę, a w jakiej wodę, drinki i inne rodzaje napojów.

Szklanki do herbaty – jakie powinny być?

Jeśli chodzi o szklanki do herbaty, istnieje kilka zasad. Po pierwsze szklanka powinna mieć uszko – żebyśmy mogli złapać za nią bez poparzenia ręki. Po drugie szkło różni się grubością jeśli chodzi o rodzaj herbaty. Szklanka do zielonej herbaty powinna być nieco grubsza o tej do herbaty czarnej. Często zielony napar pije się w niskich szklankach, jednak jeśli jesteśmy jego fanami i mały rozmiar nam nie wystarcza, możemy zrezygnować z tej zasady i kupić zwykły, średni rozmiar bez uszczerbku na smaku.

 • Pojemność – jaka pojemność szklanki do herbaty będzie zatem najlepsza i uniwersalna? Optymalna to 200–300 ml.
 • Kształt – jeśli chodzi o kształt, najczęstsze są stosunkowo wysokie szklanki w formie tulipana, ale lekko rozkloszowane u góry.
 • Forma – jeśli zdecydujemy się na szklanki grubsze albo szklanki z podwójnym dnem, napar dłużej będzie ciepły.

Warto wiedzieć

Zanim do szklanki wlejemy zieloną herbatę, warto zalać ją gorącą wodą, a potem ją wylać – aby ogrzać szklankę. Jeśli wlejemy gorący napar do zimnej szklanki, szybciej się od ochłodzi, potęgując gorzki smak herbaty.

Szklanki do kawy – różne warianty

Szklanki do kawy mogą być różne – każdy rodzaj kawy bowiem pija się w innych rodzajach. Na specjalne okazje możemy podawać kawę czy herbatę w filiżankach, jednak na co dzień odpowiednie będą szklanki. Zobaczmy, jakie szklanki do kawy wyróżniamy:

 • Espresso – mała szklaneczka do espresso powinna liczyć 70–90 ml. Powinna być wykonana z grubego szkła i posiadać cylindryczny kształt.
 • Lungo – czyli podwójne espresso. Tutaj szklanka ma podobny cylindryczny kształt, jest jednak nieco większa. Jej pojemność powinna wynosić 150 ml.
 • Cappuccino – cappuccino też tworzymy z espresso, ale szklanka musi być większa, ponieważ dodajemy do niej sporo mleka. Szklanka powinna być lekko wybrzuszona po bokach, dość niska, a u góry nieznacznie się rozszerzać. Optymalne pojemności mieszczą się w granicach 150–200 ml.
 • Café latte – szklanka powinna być prosta i bez wybrzuszeń, podobna do tej do herbaty, ale wyraźnej zwężana ku górze. Uchwyt nie jest konieczny, może jednak ułatwić picie kawy.
 • Latte machiato – latte machiato i mocha to mniej popularne, a bardziej wymagające kawy jeśli chodzi o szklanki. Wymagają wysokiej szklanki z grubego, żaroodpornego szkła oraz uchwytu. Szkło jest dobrym rozwiązaniem dla tego rodzaju kawy, bo dzięki niemu dobrze widać warstwy.
 • Klasyczna kawa czarna lub biała – dla miłośników stylu basic najlepsza będzie prosta szklanka o pojemności 250 ml z uchwytem. Taki model należy do klasyków.

Szklaneczki do napoi i szklanki do drinków

Kompoty, smoothie, soki oraz inne zimne napoje standardowo pijemy z wysokich, pojemnych szklankach, najlepiej liczących 200–300 ml. Można w nich też podawać mrożoną kawę. Szklanka wody może być niższa, prosta i nie tak wysoka, a także o mniejszej pojemności.

Jeśli chodzi o szklanki do drinków, ciężko wybrać idealne modele – wszystko zależy od rodzaju danego drinka. Zupełnie inaczej pije się shoty, a inaczej mojito czy long beach. Stosując najbardziej podstawowy podział, możemy szklanki podzielić na te wysokie i niskie do shotów. Jeśli chodzi o te pierwsze, wyróżniamy wiele rodzajów. Oto przykładowe:

 • Highball – wysoka, prosta szklana o pojemności 240–350 ml. Nada się do drinków bezalkoholowych, co mojito albo cuba libre.
 • Hurricane – szklanka do pinacolady. Ma nóżkę. Od spodu jest wybrzuszona, w środku zwęża się, a ku górze znowu rozwidla.
 • Collins – jeszcze dłuższa niż highball szklaka do drinków stworzonych z ginu.

Warto wiedzieć

Dla domowego użytku, jeśli nieczęsto pijemy drinki, wystarczy zaopatrzyć się w jeden rodzaj szklanek. Najbardziej uniwersalną z tych opisanych wyżej jest higtball.

Szklanki do whisky – jakie będą odpowiednie?

Choć najczęściej spotyka się whisky podawaną w prostych szklankach okrągłych lub kwadratowych z grubym dnem, nie jest to rodzaj szklanki dedykowany temu trunkowi. Dlaczego? Otwarta na całej powierzchni czarka sprzyja ulatywaniu aromatu. Jakie szklanki do whisky będą zatem najlepsze? Okrągłe, zwężane ku górze, a szerokie na dole. Nazywamy ją rock glass albo lowball glass, opcjonalnie też szkocką szklanką do whisky. Jaką pojemność powinna mieć taka szklanka? Najlepiej, aby zmieściła 170–280 ml trunku. Może być wykonana ze zwykłego szkła z grubszym dnem, ale koneserom polecana ta wykonana z grubego kryształu.

Warto wiedzieć

Whisky podaje się z pokojowej temperaturze, a nie chłodzoną. Kiedy trzymamy szklankę, należy uważać, aby jednocześnie nie ogrzewać zbytnio jej zawartości – tak jak robilibyśmy to na przykład w przypadku brandy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)