Udostępnij
Skomentuj

Jakie uchwyty do mebli kuchennych? Które sprawdzą się najlepiej?

Wygląd uchwytów kuchennych wpływa na design szafek, a w konsekwencji całej aranżacji kuchni. Jakie klamki do mebli kupić? Które uchwyty do szafek sprawdzą się najlepiej w kuchni?

Detale, jakimi są uchwyty do szafek kuchennych, dopełniają wygląd pomieszczenia. W zależności od zastosowanego rozwiązania można nadać kuchni nowoczesnego, klasycznego lub surowego charakteru. Rączki do szafek występują w wielu wariantach i przed wybraniem konkretnego modelu do swojej kuchni, warto poznać je wszystkie. Poza designerskim wyglądem uchwyty do mebli kuchennych muszą wyróżniać się solidnością, dlatego najlepiej postawić na konstrukcje wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jak wybrać odpowiednie rączki do szafek kuchennych? Podpowiadamy poniżej.

Uchwyty do szafek kuchennych – dostępne rozwiązania

Mogłoby się wydawać, że uchwyty do szafek kuchennych są tylko niewielkich rozmiarów dodatkiem niemającym zbyt wielkiego wpływu na wygląd mebli. Dlatego właśnie bardzo często bagatelizuje się ich zakup, wybierając modele tanie, mało solidne, o prostej formie. To błąd. Rączki do szafek kuchennych nadają meblom zupełnie nowego charakteru. Czasem wymiana tych drobnych elementów wyposażenia potrafi całkowicie odmienić wnętrze, szczególnie jeśli wybierze się designerskie modele o ciekawym kształcie.

Uchwyty do szafek kuchennych dostępne są w wielu wersjach. Różnice pomiędzy nimi dotyczą nie tylko budowy i formy, ale również materiału, z jakiego są wykonane oraz ich wielkości. Biorąc pod uwagę rodzaj rączek do szafek, wyróżnia się:

  • tradycyjne uchwyty do mebli kuchennych – wykończone mogą być na mat, półmat lub połysk. Wykonuje się je zazwyczaj z metalu, drewna lub plastiku. Tradycyjne uchwyty do szafek są bardzo często zaokrąglane, bez problemu można również kupić modele kanciaste. Tego rodzaju uchwyty mocuje się do szafki za pomocą dwóch wkrętów;
  • uchwyty relingowe do mebli kuchennych – bardziej nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w każdego rodzaju kuchni. Uchwyty relingowe są najczęściej kanciaste, mogą być zarówno grube, jak i cienkie. Elegancko i estetycznie prezentują się zamontowane i poziomo, i pionowo. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie w kuchni różnych długości rączek relingowych – dłuższych na szufladach i krótszych na szafkach;
  • uchwyty krawędziowe do mebli kuchennych – stylowa propozycja pasująca do kuchni nowoczesnych, loftowych, industrialnych oraz high-tech. Występują one w formie długich – nawet 4-metrowych profili, które docina się do długości szafki. Dostępne są również w wersji krótkiej, o określonej długości. Uchwyty do szafek krawędziowe montuje się, nabijając je na górną krawędź frontów mebli, mają one kształt litery „C” lub „L”.
  • gałki do mebli kuchennych – niewielkich rozmiarów, okrągłe uchwyty do mebli. Występują w różnej stylistyce. Tego rodzaju rączki najlepiej prezentują się na wąskich szufladach i na nich montowane są najczęściej. Doskonale wyglądają w połączeniu z tradycyjnymi uchwytami do szafek kuchennych, zastosowanymi na dużych frontach;
  • uchwyty listwowe do mebli kuchennych – inaczej zwane uchwytami wpuszczanymi we fronty, stanowią jedno z popularniejszych rozwiązań w ostatnim czasie. Tego rodzaju rączki są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Uchwyty wpuszczane dostępne są w wersji krótkich listew lub konstrukcji długich – na szerokość całej szafki.

Jakie uchwyty do mebli?

Znaczny wpływ na wygląd klamek do mebli ma materiał, z jakiego zostały one wykonane. Nietuzinkowe uchwyty porcelanowe lub eleganckie modele metalowe mogą całkowicie odmienić charakter wnętrza. Analizując dostępne rozwiązania pod kątem materiału, z jakiego zostały one wyprodukowane, można wyróżnić:

  • drewniane uchwyty do szafek – sprawdzą się najlepiej w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym, prowansalskim, a także klasycznym. Modele te wykonuje się z różnego rodzaju drewna, najczęściej z solidnego i wytrzymałego dębu;
  • metalowe uchwyty do szafek – produkowane przede wszystkim z aluminium, mosiądzu, a także ze stali malowanej proszkowo, chromowej lub nierdzewnej. Doskonale nadają się jako elementy wykończenia kuchni industrialnych i loftowych. Dostępne są w różnych wariantach – najczęściej są to uchwyty do mebli kuchennych tradycyjne, relingowe lub krawędziowe;
  • plastikowe uchwyty do szafek – również mogą zachwycać wyglądem, wystarczy tylko dobrać wysokiej jakości produkt o ciekawej formie. Podczas zakupu tego rodzaju uchwytów należy zwrócić uwagę na jakość materiału. Użyte do ich produkcji tworzywo sztuczne musi wyróżniać wytrzymałość. Tanie i mało solidne modele mogą szybko ulec zniszczeniu. Wśród rączek plastikowych na szczególną uwagę zasługują czarne uchwyty do mebli kuchennych, które doskonale prezentują się na jasnych frontach;
  • porcelanowe uchwyty do szafek – to jedno z najbardziej nietuzinkowych rozwiązań. Uchwyty wykonane z porcelany sprawdzą się w ciepłych i przytulnych aranżacjach. Doskonale prezentować będą się również w kuchniach rustykalnych, retro oraz wnętrzach klasycznych.

Jak wybrać najlepsze rączki do szafek?

Wybierając klamki do mebli kuchennych, należy kierować się przede wszystkim stylistyką wnętrza oraz efektem, jaki chce się w nim osiągnąć. Nie bez znaczenia jest również materiał oraz jakość wykonania danego modelu. Uchwyty do mebli kuchennych są jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia przez wszystkich domowników. Muszą być one solidne i wytrzymałe, a także wygodnie leżeć w dłoni. Kształt rączek do szafek powinien umożliwiać łatwy i pewny chwyt, który niezbędny jest podczas wysuwania ciężkich szuflad.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)