Udostępnij
Skomentuj

Jakie zadaszenie tarasu wybrać? Które będzie najlepsze?

Jak i z czego zrobić zadaszenie tarasu, żeby nie tylko wyglądał efektownie, ale był trwały i bezpieczny?

Aby poznać odpowiedź, musimy po pierwsze określić własne preferencje, a po drugie poznać cechy poszczególnych rozwiązań, by móc optymalnie ocenić stosunek jakości do ceny. Oto najważniejsze rzeczy, jakie musisz wiedzieć o zadaszeniach tarasu.

Co na zadaszenie tarasu? Przegląd przez materiały

Najważniejszym parametrem, na jaki musimy się zdecydować, jest materiał wykonania tak konstrukcji, jak i bezpośredniego zadaszenia. Wybór podyktowany jest zwykle względami estetycznymi, lepiej jednak, aby był on konsekwencją wypadkowej jakości, właściwości i wyglądu. Nie wszędzie sprawdzi się bowiem szklany taras, a ten drewniany, jeśli nie zostanie odpowiednio zaimpregnowany, po kilku latach trzeba będzie wymienić. Zobaczmy zatem, jakie są najpopularniejsze materiały na zadaszenie tarasu.

Warto wiedzieć

Zadaszone tarasy znano już w starożytnym Rzymie i Egipcie – wypoczywali pod nimi rzymscy dostojnicy oraz faraonowie.

Zadaszenia tarasu z drewna

Drewno to najbardziej solidny i ponadczasowy sposób na zadaszenie tarasu. Prezentuje się dobrze, zapewnia cień i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Często drewniana konstrukcja jest łączona z innymi materiałami – na przykład metalową blachą na dachówkę. Wysokie są także możliwości aranżacyjne – możemy wybrać jasne deski w stylu prowansalskim, klasyczne orzechowe czy dębowe albo egzotyczne z rysem kolonialnym. Najczęściej tarasy są jednak sosnowe, gdyż to jedno z tańszych rodzajów drewna. Jest też odpowiednio bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia bardziej niż dębowe, bukowe czy egzotyczne. Do wad zaliczyć można fakt, że zadaszenie musi być odpowiednio zaimpregnowane i to najlepiej raz na jakiś czas – w zależności od rodzaju drewna co roku albo raz na kilka lat. Zaletą jednakże jest to, że odnowę można wykonać samodzielnie. W tym celu szlifujemy deski, aby zedrzeć wierzchnią farbę, i malujemy impregnatem oraz farbą do drewna odpowiednią dla warunków zewnętrznych całorocznych.

Uwaga!

Jeśli taras wychodzi z salonu czy innego pomieszczenia, zastanówmy się, czy w pełni zadaszony nie sprawi, że będzie ono zbyt ciemne. Chcąc stworzyć przytulny kąt, możemy niechcący zabrać światło innemu.

Zadaszenia tarasu szklane, poliwęglanowe i z metalu

  • Zadaszenia tarasu metalowe – blachodachówka to trwały, solidny materiał, który nie przepuszcza światła. Od spodu metalowa blacha nie wygląda zbyt estetycznie, często więc użytkownicy decydują się na dodatkową podbitkę. W deszczowe dni pod metalowym tarasem może być ponadto głośno – krople deszczu opadające na niego będzie słychać.
  • Zadaszenia tarasu z poliwęglanu – poliwęglan to lekki, trwały i transparentny materiał, który jest szynki w montażu i niezwykle trwały. Poliwęglanowy falisty lub trapezowy daszek możemy nałożyć na drewnianą bądź metalową konstrukcję. Zaletą jest dostęp do światła przy jednoczesnej ochronie oraz trwałość, wadą natomiast cienkość i znacznie mniej solidny niż w przypadku innych materiałów wygląd. Na tarasy mocno narażone na promienie słoneczne warto wybrać poliwęglan mleczy, który lepiej rozproszy światło i sprawi, że taras nie będzie się nagrzewał. Poliwęglan wytrzymuje temperatury do -40 i 120 stopni!
  • Zadaszenia tarasu z aluminium – dobrze sprawdzi się w przypadku budynków o prostej, nowoczesnej bryle. Jest znacznie lżejszy niż stelaż drewniany, trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Najczęściej kładziemy na aluminiową konstrukcję lekki daszek z płyty PCV, poliwęglany albo nieco cięższy z bezpiecznego szkła.
  • Zadaszenia tarasu szklane – aby z powodzeniem użytkować szklane zasadzenie tarasu musimy przygotować pewną i bardzo stabilną konstrukcję. Szkło jest dosyć ciężkie, a jeśli upadnie i rozbije się, może nie tylko narobić szkód, ale i być niebezpieczne. Belki drewniane, jeśli taka ma być konstrukcja, muszą być grube i solidne – w niektórych przypadkach mogą liczyć nawet tonę. Innym pomysłem jest konstrukcja z aluminium systemowego, na której położymy bezpieczne szkło typu float. Pamiętajmy jednak, że szklany daszek tarasu przepuszcza w 100% światło. Aby ten procent zmniejszyć, można zdecydować się na szkło dymionie albo mleczne.

Warto wiedzieć

Zbyt cienką konstrukcję zadaszenia zimą może zniszczyć zalegający, ciężki śnieg. Metr kwadratowy piętnastocentymetrowej warstwy białego puchu waży bowiem aż 50 kg. Jeśli nasz daszek nie jest gruby i solidny, możemy zainstalować dodatkowe płotki przeciwśniegowe.

Alternatywne rozwiązania na zadaszenia tarasowe:

  • Materiałowy żagiel – to alternatywna opcja dla tych, który zadaszenia potrzebują jedynie latem. Wodoodporną tkaninę można rozwiesić na drzewach, elewacji lub specjalnie zamontowanych hakach. Uszyte powinny być z cordury lub innego odpornego materiału, a dodatkowo zaimpregnowane.
  • Markiza – chroni tak przed deszczem, jak i promieniami słonecznymi. Część modeli można wysuwać, używając ich tylko wtedy, kiedy to konieczne. Mają tę przewagę nad żaglami, że nie potrzebują dodatkowej podpory.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)