Udostępnij
Skomentuj

Jogurtownica – jak działa? Jaką kupić?

Jogurty stanowią jedne z najczęściej wybieranych deserów – z jednej strony są bardzo smaczne, a z drugiej – zdrowe.

Przygotowanie jogurtu w warunkach domowych nie wymaga specjalnych zdolności kulinarnych. Cały proces można wykonać za pomocą specjalnej maszyny do jogurtów, czyli jogurtownicy. Jak działa jogurtownica i czy warto ją kupić?

Zalety przygotowywania domowych jogurtów

Jogurty, które można kupić w sklepie mogą pochwalić się całkiem dobrym składem. Tak jest w większości przypadków, choć nie we wszystkich. Nic nie dorówna jednak jogurtom przygotowanym w domu. Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że zrobienie jogurtu w domowych warunkach jest trudne i wymaga wiedzy oraz umiejętności. Nic bardziej mylnego! Przygotowanie jogurtu z użyciem jogurtownicy sprowadza się do umieszczenia składników w maszynie i włączenia odpowiedniego programu.

O tym, że jogurty są zdrowe i dostarczają ludzkiemu organizmowi wielu cennych składników i minerałów wiedzą nawet dzieci. Produkty te zawierają przede wszystkim duże ilości wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości. Szklanka jogurtu to około 40% dziennego zapotrzebowania człowieka na ten składnik.

Żywe kultury bakterii znajdujące się w jogurtach chronią przed zaburzeniami flory bakteryjnej w jelitach, regenerują układ pokarmowy po przebytej antybiotykoterapii, wspomagają procesy trawienne – jednym zdaniem – regulują pracę jelit. Szklanka jogurtu to również 20% dziennego zapotrzebowania człowieka na biało, odpowiedzialne za prawidłowy rozwój i wzrost.

Samodzielne przygotowywanie jogurtów niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • wiedza na temat użytych do zrobienia jogurtu składników,
  • możliwość przygotowanie takiej ilości jogurtu, jaka jest potrzebna,
  • gwarancja świeżości produktu.

Jogurtownica – jak działa?

Przygotowanie jogurtu w domu bez użycia jogurtownicy nie jest już takie proste. Trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury mleka, aby proces namnażania się kultur bakterii przebiegał prawidłowo. Bez specjalnej maszyny do jogurtów trudniej osiągnąć ten efekt. Zazwyczaj stosuje się tutaj metodę wkładania naczynia z mlekiem pod ciepły koc lub pierzynę i przechowywania go w tych warunkach od 6 do 10 godzin. Nie ma jednak pewności, że działania te przyniosą pożądany efekt.

Jogurtownica pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę mleka przez czas potrzebny do ukwaszenia jogurtu. Dostępne na rynku jogurtownice można podzielić na dwie grupy – pierwsza to urządzenia z wieloma małymi kubkami w zestawie, druga – z większym, bo najczęściej litrowym pojemnikiem.

Jogurtownice pierwszej grupy składają się z urządzenia odpowiedzialnego za podgrzewanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz kubków o pojemności od 150 do 210 ml. W zestawie zazwyczaj znajduje się od 6 do 12 takich pojemników.

Biorąc pod uwagę metodę działania jogurtownic – najprostsze z nich opierają się na wykorzystaniu dwóch pojemników – jednego większego, do którego wlewa się wrzątek oraz drugiego mniejszego, w którym umieszcza się mleko. Całość zamyka się szczelną przykrywką. Jogurtownica działa na zasadzie termosu, utrzymując odpowiednią temperaturę mleka.

Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają dodatkowe elementy odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesu tworzenia jogurtu. Do takich elementów należą podgrzewacze, czujniki, a także termometry elektroniczne. W tym przypadku pojemnik z mlekiem podgrzewany jest przez urządzenie do określonej temperatury, która następnie utrzymywana jest do momentu ukwaszenia się jogurtu. Niektóre urządzenia posiadają timer wyłączający jogurtownicę po określonym czasie, inne z kolei wymagają ręcznego wyłączenia urządzenia.

Jogurtownica – czy warto kupić?

Jogurtownica w znaczny sposób ułatwia przygotowanie jogurtu w domu. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim wygoda oraz czas, jaki można zaoszczędzić na wykonywaniu każdej czynności. Kwaszenie jogurtu w przeznaczonym do tego urządzeniu nie wymaga żadnej ingerencji ze strony człowieka, poza napełnieniem pojemnika, włączeniem i wyłączeniem maszyny w odpowiednim czasie – który zostanie zasygnalizowany. Użycie jogurtownicy gwarantuje powodzenie przygotowania jogurtu. W przypadku robienia go metodą „pod pierzynką” nie ma pewności, że jogurt odpowiednio się ukwasi.

Poszukując maszyny do jogurtów, warto zwrócić uwagę na możliwości urządzeń dostępnych na rynku. Bardzo często producenci tego typu sprzętu oferują dwa w cenie jednego – maszynę do jogurtów i lodów w jednym. Takie rozwiązanie to dodatkowy bonus, bo można w niej przygotowywać również domowe, zdrowe lody.

Jak przygotować domowy jogurt w jogurtownicy?

Zrobienie domowego, naturalnego jogurtu przy pomocy maszyny jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać litr mleka – ważne, aby nie było to mleko UHT, z wyhodowanymi kulturami bakterii lub po prostu z jednym opakowaniem biogurtu. Następnie taką mieszankę umieścić w pojemniku jogurtownicy i włączyć urządzenie. Za kilka godzin będzie można delektować się smakiem domowego jogurtu. Aby urozmaicić jego smak wystarczy do gotowego jogurtu dodać ulubione owoce i przyprawy.

Domowy jogurt można przygotować według własnych potrzeb i upodobań. Jego pozytywny wpływ na organizm jest nieoceniony. Jogurtownica w znacznym stopniu ułatwia cały proces ukwaszenia jogurtu i gwarantuje powodzenia jego przygotowania.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)