Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/kamizelka-odblaskowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/12534/ 2018-11-30 13:31:59.000000

Kamizelka odblaskowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kamizelka odblaskowa w pewnych sytuacjach może być obowiązkiem, a w innych tylko dobrym wyborem podyktowanym wyłącznie przez zdrowy rozsądek. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie zostanie odpowiedni dobrana do konkretnych zadań i do danej osoby, to najpewniej nie spełni swojego zadania. Zamiast więc kierować się wyłącznie ceną, dobrze jest poznać kilka istotnych szczegółów, które pozwolą lepiej i mądrzej wybrać kamizelkę.

Kamizelka odblaskowa dla dzieci

Dzieci zwykle korzystają z kamizelek odblaskowych dość krótko, natomiast w ich przypadku znaczenie takiej ochrony jest bardzo duże – są one mało przewidywalnymi uczestnikami ruchu, a poza tym zwracają bardzo dużą uwagę na swój wygląd i komfort. Z tych powodów kamizelki odblaskowe dla dzieci trzeba wybierać, mając na uwadze ich estetykę i wytrzymałość (konieczne będzie zapewne nieco częstsze przepieranie takiej kamizelki).

Warto też zwrócić uwagę na umieszczenie odblaskowych pasów. Jeśli te umieszczone na plecach zostaną zasłonięte przez plecak, to wówczas kamizelka stanie się bezużyteczna. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup kamizelki na tyle dużej, by można ją było ubrać na plecak. Warto jednak przede wszystkim rozważyć włączenie w poszukiwania samych zainteresowanych – dzieci trochę inaczej patrzą na kamizelki, więc dorośli mogą wybierać kilka modeli według ich parametrów użytkowych, natomiast kwestie estetyczne pozostawić dzieciom.

Kamizelka odblaskowa na rower

To naprawdę dobry pomysł dla rowerzystów – dzięki kamizelce stają się oni jeszcze lepiej widoczni, a ponieważ w mieście wielu użytkowników jednośladów nagminnie nie korzysta z lampek rowerowych, kamizelka jest dla nich często jedynym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa. Trzeba jednak dobrać ją tak, żeby jednocześnie nie ograniczała swobody ruchu. Zwykle wystarcza zakup kamizelki nieco mniejszej, ale można też kupić odblaskowe kamizelki zaprojektowane specjalnie z myślą o rowerzystach, albo zamiast klasycznej kamizelki postawić na „szelki”, które składają się z samych odblaskowych pasów i nie powiewają na wietrze.

Kamizelka odblaskowa z nadrukiem

O takiej wersji mogą pomyśleć firmy – na przykład magazyny, przedsiębiorstwa budowlane lub robót drogowych, spedytorzy, ale również szkoły i przedszkola. Ogólne cechy użytkowe oczywiście dobiera się stosownie do zastosowania kamizelki, jeśli zaś chodzi o sam nadruk, to dobrze jest się upewnić, jak będzie on reagował na pranie lub przedłużającą się ekspozycję na słońce. Niektóre sposoby znakowania kamizelek nie są trwałe i taka kamizelka, choć tania, szybko traci cały swój urok.

Takie kamizelki odblaskowe zawsze warto kupować w nieco większych ilościach. Nie tylko dlatego, że zwykle ze względu na specyfikę użytkowania dość szybko kończy się ich okres przydatności, ale także dlatego, że w ten sposób można zwyczajnie oszczędzić, ponieważ przygotowanie krótszej partii oznacza zawsze wyższy koszt jednostkowy.

Kamizelka odblaskowa siatkowa

To pomysłowe rozwiązanie, które w stosunku do tradycyjnej kamizelki ma jedną, ale za to bardzo znaczącą zaletę – o ile pełna kamizelka może dość mocno „grzać” (jest syntetyczna, i przepuszcza wiatr, ale też ogranicza wentylację), o tyle kamizelka siatkowa tej wady jest pozbawiona. Ceną może być jednak ograniczenie skuteczności, ponieważ realna wielkość powierzchni barwnej takiej kamizelki jest wyraźnie mniejsza. Stąd też przy kamizelkach siatkowych trzeba szczególną uwagę zwrócić na wielkość i rozmieszczenie pasów odbłyśników. Trzeba też spojrzeć, jak są przyszyte do warstwy podstawowej – niektóre kamizelki tego typu są dość słabe i w praktyce nie sprawdzają się za dobrze.

Kamizelka odblaskowa na motor

Jazda na motocyklu rodzi te same problemy, co jazda na rowerze, ale skala jest tu inna. Sama budowa może być taka sama jak w przypadku kamizelki rowerowej: albo ciaśniejszy krój, albo „szelki”. Trzeba jednak zwrócić uwagę na solidność wykonania. Już przy typowo „miejskich” prędkościach słabe modele mogą tracić swoją funkcjonalność lub wręcz ulegać rozdarciom, co nie tylko stawia pod znakiem zapytania funkcjonalność takiej kamizelki, ale może też stwarzać dodatkowe zagrożenie.

Warto dodać – choć to chyba oczywiste – że przy szybszej jeździe zapięcie tylko na rzep może nie być wystarczające. Warto się wtedy rozejrzeć za kamizelkami odblaskowymi projektowanymi specjalnie dla motocyklistów. Są droższe, ale świetnie nadają się na motor.

Kamizelka odblaskowa do auta

W Polsce posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest wymagane, ale w większości krajów Europy już tak. Warto więc jako podstawę potraktować ich wymogi co do wielkości i rozmieszczenia odblasków. W praktyce natomiast tutaj duże znaczenie ma również wielkość kamizelki. Musi być ona na tyle duża, aby umożliwiała swobodne poruszanie się. Nie musi być za to przesadnie trwała ani odporna na UV – poza kierowcami na placach manewrowych raczej nikt nie będzie używał jej szczególnie długo ani często. Nie zawsze jednak warto kupować najtańszy model – za kilka złotych więcej można najczęściej znaleźć po prostu wygodniejszy model.

Jaki kolor kamizelki odblaskowej?

Nie ma żadnych odgórnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybór kolorów. Z przyczyn czysto praktycznych najczęściej kamizelki są koloru żółtego lub pomarańczowego, a pasy na nich są srebrne. „Szelki” odblaskowe najczęściej są żółte, ale można też znaleźć inne. Kamizelka odblaskowa żółta nie jest w żaden sposób wyróżniona, natomiast to właśnie ten kolor jest wybierany najczęściej. Jeśli chodzi o kamizelki z napisami, to tu często producenci dają spore możliwości personalizacji i kamizelka może być również wykonana w kilku kolorach – także tych mniej standardowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni