Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet do łazienki - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Kinkiety w łazience nie są popularnym rozwiązaniem, choć mają spory potencjał. Prawdopodobnie jedną z najważniejszych przyczyn ich ograniczonej popularności są problemy, z jakimi muszą poradzić sobie inwestorzy szukający właściwej lampy. Tu trzeba uwzględnić już nie tylko kwestie estetyczne i praktyczne, ale również dość blisko przyjrzeć się bezpieczeństwu łazienkowych kinkietów.

Lampy i kinkiety do łazienki – spójna strategia światła

Łazienka bez względu na klasę i wielkość wymaga specyficznego podejścia do kwestii oświetlenia. Trzeba zadbać o to, aby dobrze doświetlone były wszystkie ważne punktu, a przy tym nie chodzi tylko o dobór odpowiedniej intensywności światła, ale także jego barwy. Należy także w sposób szczególny zastanowić się nad rozmieszczeniem punktów świetlnych. Nawet ich niewielkie przesunięcie może spowodować, że łazienka będzie po prostu źle wyglądała i utraci część swojej funkcjonalności.

Kinkiety na ścianę do łazienki – jak je wybierać?

Oświetlenie kinkietowe daje pod wieloma względami możliwości większe niż klasyczna koncepcja z głównym oświetleniem sufitowym. Przede wszystkim można dużo precyzyjniej ustalać kierunek strumieni świetlnych, jednak trzeba do tego odpowiednio dobrać kinkiety.

  • Lampa kinkietowa może być skierowana w górę (najczęściej) lub w dół albo na boki (dużo rzadziej). Trzeba o tym pomyśleć zawczasu, ponieważ żarówka nieosłonięta w danym kierunku kloszem będzie dawała ostre, oślepiające światło, które nie rozświetli ładnie całego obszaru.
  • Kinkiet do łazienki nad lustro nie ma oświetlać ani lustra, ani przestrzeni między nim a twarzą. Musi być ustawiony tak, aby w miarę możliwości równomiernie oświetlił twarz osoby stojącej pod nim. To trudne, dlatego najlepiej tu wykorzystać dedykowane kinkiety do luster.
  • Kinkiety nowoczesne LED dają możliwość precyzyjnego doboru temperatury barwowej światła. W łazience nie sprawdzają się lampy barwy białej zimnej. Zdecydowanie lepiej spisują się źródła światła o nieco niższej temperaturze, a więc dające bardziej żółte światło, w którym twarz będzie wyglądała bardziej naturalnie.
  • W zdecydowanej większości przypadków do łazienki można założyć dowolny kinkiet, natomiast warto uświadomić sobie, że najtańsze, najniższej jakości, mogą nie być wystarczająco odporne na wilgoć. Dobrze więc będzie unikać kinkietów z kablem, który jest źle osadzony albo które po prostu wyglądają na mało solidne.
  • Do doświetlenia kątów można wykorzystać sufitowe kinkiety-reflektorki. Zwykle nie dają one mocnego światła, ale będzie ono na tyle jasne, żeby rozjaśnić te miejsca, z którymi inne źródła światła sobie nie poradzą.

Estetyka kinkietów łazienkowych

Jeśli chodzi o wersje estetyczne, to tutaj ograniczeń właściwie nie ma. Kinkiety łazienkowe produkowane są w tak wielu wersjach, że można je bez większych problemów dopasować do każdego wnętrza, by doskonale dopełniły aranżacji.

  • Kinkiet czarny nowoczesny, podobnie zresztą jak wersja czerwona albo biała, dobrze wpasuje się w designerskie, minimalistyczne i industrialne aranżacje łazienek i pokojów kąpielowych. Warto tu podkreślić, że właśnie w małych łazienkach te niezbyt rozbudowane konstrukcje mogą być najkorzystniejszym rozwiązaniem.
  • Kinkiet do łazienki glamour to jeden z bardziej rozbudowanych i zwykle też najdroższych wariantów. Bardzo skomplikowane i często wręcz zahaczające – zgodnie z ideą tego stylu – o bazarowe wykończenie dobrze prezentuje się w specyficznych wnętrzach raczej większych łazienek, choć w niektórych katalogach taki kinkiet pojawia się jako artystyczne ożywienie minimalistycznego wystroju.
  • Kinkiet do łazienki retro, klasyczny w formie i zwykle dość prosty, to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Można do dopasować do większości prostych aranżacji, nie tylko tych klasycyzujących, ale również podstawowych, niemających powiązań z żadnym konkretnym stylem.
  • Kinkiet podwójny będzie znakomicie wyglądał w luksusowym pokoju kąpielowym. Nie musi jednak przy tym być wyposażony w mocne źródła światła: częściej będzie bardziej elementem dekoracyjnym niż czysto funkcjonalnym. W małej łazience kinkiet podwójny zwykle będzie wizualnie zbyt ciężki, choć w przypadku poziomych konstrukcji w stylu minimalistycznym nie jest to wcale przesądzone.

Nowoczesne kinkiety ścienne do łazienki mogą być produkowane z bardzo różnych materiałów, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Niektóre konstrukcje składają się przede wszystkim ze szklanych kloszy, inne mają dodatkowe elementy dekoracyjne z różnych metali, drewna, a nawet kompozytów – tutaj wybór jest bardzo duży i nie ma żadnego sposobu, by przewidzieć, które z rozwiązań sprawdzi się najlepiej w konkretnym wnętrzu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)