Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet do łazienki nad lustro - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Kinkiety do łazienki nad lustro to dość specyficzna grupa oświetlenia. Pod względem technicznym nie muszą się one różnić niczym od kinkietów z przedpokoju czy z salonu, jednak aby wybrać ten właściwy, trzeba skupiać się na funkcjonalności. Ta na pozór wydaje się prosta, bo przecież chodzi tylko o źródło światła. A jak to wygląda w praktyce?

Kinkiet: funkcjonalny czy tylko dekoracyjny?

Kinkiet w łazience nad lustrem może odgrywać dwie role: może być dekoracją albo bardzo funkcjonalnym elementem oświetlenia pomieszczenia. Od rozstrzygnięcia tej kwestii zależy dalsza ścieżka postępowania. Łatwiej będzie oczywiście w tych przypadkach, w których oświetlenie kinkietowe będzie tylko estetycznym dodatkiem. Nowoczesne kinkiety ścienne mają jednak zdecydowanie więcej do zaoferowania.

  • Lampa kinkietowa będzie mogła się funkcjonalnie ograniczać do dekoracji w typowo męskiej łazience, pod warunkiem jednak, że jej użytkownik nie jest dumnym posiadaczem brody ani wąsów. Dlaczego? Dlatego, że nowoczesne kinkiety ścienne wykorzystuje się jako oświetlenie do makijażu lub trymowania brody i przycinania wąsów.
  • Kinkiety reflektorki o niedużej mocy pozwolą doświetlić obszar przed lustrem tylko w niewielkim stopniu. Mogą być wykorzystywane jako „oświetlenie nocne”, jeśli tylko ich wyłącznik będzie umieszczony w odpowiednim miejscu – wtedy, choć wiszą nad lustrem, to nie spełniają swojej klasycznej funkcji i można skupić się na wartościach estetycznych.
  • Kinkiety do lustra będą również używane jako podstawowa dekoracja w luksusowych wnętrzach. Tam lustro może mieć własne podświetlenie ledowe, ale jednak cieplejsze światło kinkietów zdecydowanie lepiej radzi sobie z budowaniem relaksującego nastroju.

Podstawowe cechy: główne kryteria wyboru

Kryteriów, które pozwalają w różny sposób dzielić i oceniać kinkiety nad lustro, jest bardzo, bardzo dużo, ale takie absolutnie podstawowe są już tylko dwa. Właśnie od nich należy zaczynać wszystkie poszukiwania.

Kierunek świecenia

Kinkiety można zbudować według dowolnego schematu: niektóre są otwarte ku górze, inne świecą w bok, a jeszcze inne w dół. Te, które mają źródła światła skierowane w górę, na pewno nie oślepią użytkownika stojącego przed lustrem. Żeby jednak na poważnie myśleć o ich wykorzystaniu jako elementu doświetlającego lustro, trzeba tam zamontować bardzo silne źródła światła, a efekt i tak może być różny, ponieważ wtedy wykorzystuje się na dobrą sprawę tylko niewielką część odbitego światła. Skierowanie lamp w bok daje już nieco lepszy efekt, ale tylko żarówki skierowane w dół naprawdę dobrze oświetlają twarz. Mogą nawet nie mieć wielkiej mocy. Niestety nawet wtedy będą mogły mocno razić w oczy. Stąd też razem z ustawieniem należy zwrócić uwagę na klosz.

W każdym przypadku lepszy będzie mleczny – rozproszone światło nie razi w oczy, ale przede wszystkim lepiej oświetla twarz niż bardzo jasny strumień skierowany bezpośrednio w jej stronę. Tu jednak znów trzeba wziąć poprawkę na „zmarnowanie” i bezpowrotne rozproszenie części światła.

Źródło światła

Poza mocą są inne, zdecydowanie ważniejsze parametry. Chodzi przede wszystkim o typ – tu zdecydowanie należy polecić kinkiety ledowe, które są bardzo oszczędne i mogą być wyposażone w lampy o precyzyjnie określonej temperaturze barwowej. Warto jednak pamiętać, że jeśli źródło światła jest zintegrowane, to jego wymiana będzie albo bardzo kosztowna, albo wręcz niemożliwa. Z kolei stosowanie wymiennych „żarówek” LED zwykle wymusi zastosowanie większej obudowy kinkietu.

À propos barwy i temperatury, tu też trzeba podjąć ważne decyzje. Zbyt wysoka temperatura, czyli światło przesunięte w stronę błękitu, tzw. zimna biel, doskonale wydobywa niedoskonałości skóry, ale jest nienaturalne i może przeszkadzać w makijażu. Z kolei zbyt duże przesunięcie w stronę czerwieni, a więc obniżenie temperatury, poza zniekształceniami kolorów, może skutkować ukryciem pewnych wad skóry, co też utrudni kosmetykę.

Trochę więcej o estetyce

Estetyka kinkietów nad lustro do łazienki to skomplikowana sprawa, ale można przyjrzeć się kilku najczęściej stosowanym rozwiązaniom.

  • Kinkiet do okrągłego lustra łazienkowego powinien być dość mały. Często też, zamiast kinkietu nad lustro, kupuje się i wiesza dwa po bokach – to trochę lepiej oświetla twarz i pozwala stanąć bliżej źródła światła. Zdecydowanie w większości aranżacji kiepsko wyglądają tu duże, okrągłe kinkiety.
  • Kinkiety do luster łazienkowych mogą mieć po kilka źródeł światła. To rozwiązanie godne polecenia już przy lustrach o szerokości powyżej 40 centymetrów. Dwie lampy pozwalają bardziej równomiernie oświetlić twarz. Nie chodzi jednak o to, by nad lustrem wieszać kinkiet podwójny – można zamiast niego użyć dwóch pojedynczych, co w niektórych aranżacjach prezentuje się po prostu lepiej.
  • Lampa kinkietowa nie powinna być ani zbyt rozbudowana, ani skrajnie minimalistyczna. Wiąże się to również z ograniczeniem ilości użytecznego światła lub zbytniego jego odsłonięcia, co może wpływać na funkcjonalność takiego rozwiązania.
  • Kinkiet czarny, biały czy czerwony z nowoczesnych materiałów to propozycje ciekawe ze względu na swój minimalizm, ale niekoniecznie sprawdzą się w prostych wnętrzach, a to ze względu na agresywną kolorystykę.
  • Kinkiety do lustra każdy producent przygotowuje w swojej własnej palecie barw. Czasem warto zacząć poszukiwania nie od znalezienia dobrego producenta, ale od odszukania właściwego koloru. Ta strategia zakupowa sprawdzi się przede wszystkim w przypadku bardzo nietypowych wnętrz.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)