Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet do okrągłego lustra - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Okrągłe lustra same w sobie prezentują się świetnie, wiąże się z nimi jednak pewien problem.

Trudno jest mianowicie dobrać do nich kinkiety i inne elementy wyposażenia wnętrz. Problem ten zresztą jest tak samo widoczny w łazienkach, przedpokojach, garderobach i salonach. Jeśli jednak chodzi o kinkiety, to można tu wyznaczyć dość prostą ścieżkę postępowania, dzięki której uda się wybrać najlepszy model.

Skąd biorą się problemy z kinkietami i okrągłymi lustrami?

Podstawowym problemem jest estetyczny zgrzyt, którego dość trudno jest uniknąć. Lustra okrągłe są zwykle wizualnie lekkie i minimalistyczne. Kinkiety zaś najczęściej dość wyraźnie od nich się pod tym względem różnią. Zastosowanie okrągłych kinkietów przypominających plafony sprawia, że powierzchnia staje się mało zwarta, a jej aranżacja „rozpycha się” wizualnie po zbyt dużym fragmencie ściany.

Z kolei kinkiety klasyczne oraz spora część nowoczesnych bazują na długich liniach prostych i wyraźnych kątach. To w oczywisty sposób kontrastuje z miękką estetyką krawędzi luster. Z tego samego powodu kłopotliwy może być też dobór koloru, szczególnie jeśli wokół lustra nie są rozmieszczone żadne wyraziste elementy dekoracyjne.

Jaki kinkiet do okrągłego lustra będzie najlepszy?

Trudno tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale dzięki kilku ogólnym wskazówkom można wypracować sobie lepsze podejście do przeglądanych ofert.

  • Kinkiety do luster okrągłych w większości powinny być raczej niewielkie. Wtedy bowiem nawet jeśli będą zaprojektowane w formie wyrazistych, kanciatych brył, to nie będzie się to tak bardzo rzucało w oczy.
  • Nie należy starać się za wszelką cenę zachowywać wizualnej zgodności między lustrem i kinkietem. Najczęściej nie są to jedyne elementy wystroju umieszczone w tym samym miejscu. Wszystkie wieszaki, półki, dekoracje architektoniczne czy nawet różne pokrycia ścian mogą dość znacząco zmieniać odbiór takiej pozornie spójnej pary.
  • Mimo że lustra generalnie nie mają zbyt wielu elementów o charakterze dekoracyjnym, co zresztą wynika z ich funkcji, to jednak warto trzymać się pewnych ram stylu: kinkiety nowoczesne LED łączy się z minimalistycznymi, prostymi lustrami, natomiast kinkiet podwójny czy inne kinkiety retro będą lepiej komponowały się z bardziej klasycznymi lustrami, również tymi w ramach.
  • Lampa kinkietowa umieszczana przy lustrze (nie tylko okrągłym, ale tu też nie można tego zaniedbać), powinna mieć klosz rozpraszający światło. Wyjątkiem będą tu kinkiety wyposażone w typowo dekoracyjne źródła światła o bardzo niedużej jasności, które po prostu nie będą raziły w oczy.

Nowoczesne kinkiety ścienne do luster okrągłych powinny – mówiąc ogólnie – mieć raczej niewielkie rozmiary i nie mogą też zbyt jasno świecić. Powinny zostać raczej elementami dekoracyjnymi i prawdopodobnie nigdy nie staną się godną alternatywą dla oświetlenia głównego – nie taka też jest ich rola.

Parę nietypowych rozwiązań

Nie zawsze udaje się w dobrej cenie znaleźć taki wzór kinkietu, który dobrze zgra się pod względem estetyki z lustrem okrągłym. Wtedy warto skorzystać z paru nietypowych rozwiązań.

  • Można urządzić pomieszczenie w bardziej nowoczesnym stylu. Wiele konwencji architektonicznych i wnętrzarskich zakłada wykorzystanie kontrastów jako podstawy dekoracji. Dlatego wtedy na przykład lampy i kinkiety nowoczesne będzie można zamocować zaraz obok klasycznego lustra.
  • Kiedy kinkiety żadną miarą nie spełniają oczekiwań, jakie się im stawia, można zdecydować się na kinkiety-reflektorki mocowane wyżej, często tuż przy samym suficie. Zupełnie inaczej oświetlają one wnętrze i raczej nie zastąpią dobrego oświetlenia przy lustrze, choć w niektórych zastosowaniach będą najzupełniej wystarczające.
  • Nowoczesne kinkiety ledowe dają możliwość zamocowania źródła światła o zmiennym kolorze. Pozwolą one zabawić się aranżacją, a wcale nie będzie to musiało wiązać się ze spadkiem ich funkcjonalności.
  • Kinkiety wiszące również mogą stanowić ciekawy i godny uwagi sposób na złamanie zasady decorum. Zdecydowanie nie są klasycznym rozwiązaniem i wywołają pewien dysonans estetyczny, ale w wielu wnętrzach właśnie na tym polega cały urok, choć oczywiście należy przy tym zachować pewien umiar i zdrowy rozsądek.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.