Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet do przedpokoju - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Oświetlenie przedpokoju jest problematyczne. Po pierwsze to pomieszczenie często jest zupełnie ciemne, po drugie nie przyjęło się zbyt dobrze oświetlanie go głównym źródłem od góry, a po trzecie – zwykle kwestie aranżacji przedpokoju są realizowane na końcu, kiedy już środki finansowe są na wyczerpaniu. Mimo tych przeszkód jednak można nadal dobrze oświetlić przedpokój, a kluczem do sukcesu pozostają niezmiennie od lat kinkiety.

Oświetlenie: kinkiety dają radę

Dawniej kinkiety były uznawane jedynie za oświetlenie pomocnicze. Dawały słabsze światło, a ze względu na umieszczenie na ścianie nie można było liczyć na to, że dadzą silny strumień światła na środek podłogi nawet w niewielkim przedpokoju. Jednak lampy kinkiety, jak czasem niepoprawnie się je nazywa, mają dziś znacznie większe możliwości. Mogą świecić bardzo jasno, a kierunek strumienia świetlnego w wielu z nich albo jest już zoptymalizowany, albo można w pewnym stopniu regulować.

Oświetlenie kinkietowe zrzuca więc z siebie balas przeszłości i w nowoczesnym wydaniu może sprawdzić się praktycznie w każdym przedpokoju, choć oczywiście wiele będzie zależało od doboru odpowiednich elementów zestawu oświetleniowego.

Nowoczesne kinkiety ścienne – co je wyróżnia?

Zanim przejdzie się do konkretnych kryteriów użytkowych, warto spojrzeć na kinkiety ogólniej i ocenić, jak wyglądają i jak działają naprawdę nowoczesne modele.

  • Zdecydowana większość nowoczesnych kinkietów albo posiada zintegrowane źródła światła LED, albo – częściej – jest przystosowana do pracy z tzw. żarówkami LED-owymi.
  • W związku z zastosowaniem technologii LED kinkiety mogą świecić światłem o praktycznie dowolnej intensywności i barwie. Można dobrać takie źródła światła, które we wnętrzu o konkretnej aranżacji sprawdzą się najlepiej zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.
  • Nowoczesne kinkiety LED mają bardzo zróżnicowane formy. Oczywiście, że nadal bez żadnego problemu w każdym sklepie można kupić modele o klasycznym wyglądzie, ale coraz częściej wybór pada na propozycje minimalistyczne lub industrialne, a więc o wyraźnie uwspółcześnionym designie. Kinkiety retro i klasyczne nadal jednak są produkowane i często stanowią atrakcyjną alternatywę dla minimalistycznych czarnych kinkietów.
  • Montaż kinkietu jest łatwiejszy niż kiedyś. Nadal oczywiście trzeba mieć sposób na to, żeby kinkiet z kablem jakoś wpasować w aranżację, a sam przewód najlepiej ukryć w korytku lub bruździe w ścianie, natomiast same systemy montażu są banalnie proste i zwykle wystarcza jeden, góra dwa otwory, żeby można było łatwo i – co najważniejsze – prosto zawiesić każdy kinkiet.

Kilka porad odnośnie do wyboru kinkietów

Kinkiety wewnętrzne mogą być projektowane w zupełnie dowolny sposób. Źródła światła mogą być skierowane w każdą stronę (w górę to nadal najpowszechniejsze rozwiązanie, ale już zdecydowanie nie jedyne, z jakiego można skorzystać). Sama konstrukcja daje też różne możliwości wkomponowania w aranżację czy dopasowania pozycji. Czy jednak są jakieś zasady, które mogą ułatwić dobór kinkietu?

  • Kinkiety na ścianę wiesza się na takiej wysokości, by ich światło nie raziło w oczy. To oznacza, że bardzo dekoracyjna klasyczna lampa kinkietowa, która ma się stać ozdobą wnętrza i zawisnąć nieco niżej, musi zostać wyposażona w słabsze źródło światła. Wtedy jednak należy zastanowić się, czy w przedpokoju będzie wystarczająco jasno.
  • Kinkiety do przedpokoju z wyłącznikiem mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla klasycznych wyłączników, którym zresztą czasem trudno znaleźć dobre miejsce. W takim przypadku jednak należy pamiętać, aby kinkiet zawiesić w miejscu, w którym nic go nie przesłoni, a dostęp do wyłącznika nie będzie utrudniony.
  • Kinkiet podwójny wygląda zdecydowanie inaczej niż pojedynczy, ale to nie znaczy, że będzie świecił dwa razy jaśniej. Dwa źródła o jasności 800 lm każde nie będą świeciły tak jasno, jak jedna lampa LED 1600 lm (co byłoby zresztą olbrzymią wartością, zdecydowanie za dużą do przedpokoju).
  • Niektóre kinkiety przedpokojowe nowoczesne można, zamiast w klasyczny wyłącznik, wyposażyć w czujnik ruchu. Nie wszędzie będzie to dobrym pomysłem choćby ze względu na umieszczenie i zasięg takiego czujnika, ale w niektórych wnętrzach to rozwiązanie będzie godne rozważenia.
  • Kinkiety do przedpokoju nad lustro należy ustawić tak, aby oświetlały równomiernie całą postać. To chyba najtrudniejszy do osiągnięcia cel i wymaga zwykle zastosowania dość specyficznych kloszy, które rozproszą i złagodzą światło. Zdecydowanie też w tym miejscu nie należy używać źródeł światła o barwie zimnej bieli (chyba że „ociepli” je sam klosz kinkietu).
  • Kinkiet sufitowy (co też nie jest precyzyjną nazwą, ale czasem pojawia się w katalogach) może być świetną alternatywą dla klasycznych kinkietów ściennych – można go wykorzystać jako dekorację albo do doświetlenia centralnej części przedpokoju, jeśli mimo zastosowania mocnych źródeł światła pozostaje ona zbyt ciemna.

W przedpokoju nie trzeba zbytnio przejmować się ani wilgocią, ani kurzem – nie są tu one zagrożeniem dla estetyki ani bezpieczeństwa, więc wybór kinkietów jest pod tym względem dużo łatwiejszy. Warto jednak pamiętać o zapewnieniu dobrej dostępności wyłącznika, bo z tym dość często pojawiają się mniejsze lub większe problemy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)