Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet nad lustro - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Kinkiet nad lustro to znakomity wybór zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Zdecydowanie jednak nie każdy model kinkiety w tym zastosowaniu się sprawdzi, ale tego na pierwszy rzut oka często nie widać. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Kinkiety do lustra: ważne kryteria wyboru

Pewne zasady są uniwersalne i dotyczą kinkietów wieszanych nad lustrem łazienkowym, nad lustrem w przedpokoju czy w każdym innym miejscu. Oczywiście – zwykle da się podać jakiś przykład, w którym tak zarysowane ogólne zasady nie zadziałają, jednak znacznie częściej będą one zdecydowanie pomocne.

  • Oświetlenie czy doświetlenie? Kinkiety nad lustro są zwykle tylko oświetleniem dodatkowym. To rozsądne, bo oświetlenie główne daje dość dużo światła, ale stojąc przed lustrem, jakąś jego część jednak przesłania się własnym ciałem. Zastosowanie kinkietu pozwala więc spojrzeć na siebie w pełnym świetle. To jednak oznacza, że zwykle nie trzeba w kinkiecie montować potężnej lampy LED – wystarczy źródło światła o niewielkim mocy.
  • Warto zwrócić uwagę na barwę światła. Stosowanie zimnej bieli nie jest wskazane, ponieważ bardzo mocno zmienia ona wygląd samej skóry, a także kolorowych kosmetyków. Z drugiej strony, światło zbyt ciepłe dość dobrze maskuje naturalne niedoskonałości skóry. Trzeba tu polegać w pewnej mierze na intuicji, tym bardziej że idealna barwa światła będzie też zależała od koloru wykończenia wnętrza.
  • Poza łazienką barwa światła nie ma najczęściej aż tak dużego znaczenia, ale warto pamiętać, że zimne lampy nad lustrem sprawiają, że pomieszczenie wygląda co prawda na większe, ale też mniej przytulne. Poza wnętrzami industrialnymi i minimalistycznymi raczej lepsze efekty zapewniają cieplejsze lampy.
  • Wielkość samego kinkietu musi być proporcjonalna do wielkości samego lustra. Nie ma oczywiście żadnej normy, która powiedziałaby, jak dokładnie należy ten warunek interpretować, więc również w tym przypadku trzeba odwołać się do intuicji. Dobra wiadomość jest taka, że im większe lustro, tym swobodniej można decydować się na zakup naprawdę dużego kinkietu, ale przy lustrach okrągłych z kolei każdy kinkiet będzie wydawał się optycznie większy.
  • Duże znaczenie dla funkcjonalności kinkietu nad lustrem ma jego klosz. Jeśli źródło światła będzie skierowane ku górze, to wtedy można dość liberalnie patrzeć na tę kwestię, ale trzeba pamiętać, że wtedy słabe lampy nie dadzą wystarczająco dużo światła. Otwory w kloszach skierowane w dół mogą znów sprawiać, że światło będzie oślepiające. Lepiej wtedy założyć słabsze źródła światła albo w ogóle zdecydować się na kinkiety z kloszami zamkniętymi.
  • Powyższa zasada ma tym mniejsze znaczenie, im dalej od lustra będzie się osoba ustawiać. W łazience jest to poważny problem, ale już w dekoracyjnych lustrach w salonach, a nawet nad lustrem w przedpokoju można puścić wodze fantazji.

Gdzie zamocować kinkiet?

Większość kinkietów nie pozwala na regulację kąta padania światła. Te, które dają pewną swobodę, można mocować nieco poza idealnymi punktami, ale jeśli mowa o klasycznych kinkietach, to warto zapamiętać kilka podstawowych zasad.

  • Jeśli ilość źródeł światła będzie nieparzysta, to jedno z nich powinno znaleźć się dokładnie w osi lustra. Jeśli natomiast będzie to liczba parzysta (przy kinkietach podwójnych lub wielokrotnych albo przy założeniu kilku oddzielnych kinkietów), to wtedy należy poszczególne źródła rozmieścić symetrycznie po obu stronach osi lustra.
  • Jeśli optymalne rozłożenie kinkietów nad lustrem nie jest możliwe, to warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zamocować kinkiety po bokach lustra. Zawiesza się je wtedy mniej więcej na wysokości twarzy i w bezpośredniej bliskości lustra.
  • W zdecydowanej większości przypadków kiepsko będzie od strony estetycznej wypadało łączenie kinkietów górnych z bocznymi.

Jaki styl wybrać?

Stylistyka kinkietów jest niezmiernie zróżnicowana. Jednak podstawowa reguła wyboru jest dość oczywista: im mniejsza łazienka, tym bardziej będzie do niej pasował – w zależności od stylu – minimalistyczny, lub prosty klasyczny kinkiet. W łazienkach dużych, pokojach kąpielowych, ale także przedpokojach czy sypialniach można zdecydować się na modele bardziej dekoracyjne i rozbudowane. Dzięki temu nie obciąża się wizualnie całej aranżacji, tylko zostawia się każdemu jej elementowi akurat tyle miejsca, żeby można było z uznaniem oglądać go z każdej strony.

Kinkiety nowoczesne czarne, czerwone czy białe to rozwiązanie raczej do bardziej współczesnych wnętrz. Do tych klasycznych częściej poleca się modele stylizowane na brąz albo drewno – są nieco „cieplejsze” wizualnie i zwykle lepiej wpisują się w charakter aranżacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)